Doğum Yaptıktan Sonra Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Yemeniz Gerekenler

Doğum yaptıktan sonra kadınların sağlıklı beslenmesi, fiziksel ve zihinsel olarak iyileşmeleri için esastır. Aynı zamanda sağlıklı beslenmek, küçüğünüzün de sütünüzü emerek gerekli besinleri almasını sağlayacaktır.  
Doğum Yaptıktan Sonra Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Yemeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 15 Ocak, 2019

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için doğum yaptıktan sonra nasıl beslenmeniz gerektiğini bilmek birçok kadının aklını kurcalayan bir şeydir. Bu süre zarfında, yeni anneler güçlerini yeniden kazanmak ve vücutlarını iyileştirmek için optimal sağlıkta olmak ister.

Doğum yaptıktan sonra vücudumuzun iyileşmek için doğru vitaminlere ve besinlere ihtiyaç duyduğunu söylemeye gerek yok.

Sağlıklı beslenmek bir sır değil. Hepimiz biliyoruz ki meyve, sebze, yağsız et, kabuklu yemişler ve omega 3 bakımından zengin yağlar tüketmek savunmamızı güçlendirir. Ayrıca vücudumuzu dengede tutmaya yardımcı olur.

Öyleyse asıl soru şudur: Ne tür yiyecekleri daha fazla yemeliyiz? İkincisi, bu yiyeceklerden ne kadar yemeliyiz?

Aşağıdaki makale bu soruların cevaplanmasına yardımcı olacaktır. Doğum yaptıktan sonra beslenmenizde bulunması gereken ve tamamı vitamin bakımından zengin olan yiyeceklerden bazıları hakkında konuşacağız. Bunları günlük beslenmenize dahil ederek, bağışıklık sisteminizi derhal güçlendirmeye başlayacaksınız.

Kadınlar doğum yaptıktan sonra bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yemelidir?

Kadınların doğum yaptıktan sonra göz önünde bulundurmaları gereken ilk şey emzirmenin başlangıcıdır. Emziren kadınlar çok özel yiyecekleri yemelidir.

Hangi diyeti seçerseniz seçin, doktorunuzun veya beslenme uzmanınızın onayını aldığınızdan emin olun. Bu uzmanlar , size ihtiyacınız olan dengeli beslenmeyi sağlayacak bir rehber sunma yeteneğine sahiptir.

İşte bu makalenin amacı, bağışıklık sisteminizi destekleyen doğal ve sağlıklı gıdalara işaret etmek. A yrıca bunları lezzetli bir şekilde hazırlayabilmeleri için basit fikirler de sunacağız.

Doğum yaptıktan sonra yemeniz gereken yiyecekler

Meyve

Tabi ki doğum yaptıktan sonra yemeniz önerilen yiyecekler listesinin başında meyveler gelir. Meyveler, yüksek vitamin içeriğinden dolayı savunmamızı geliştirme konusunda inanılmaz bir güce sahiptir.

Çoğu meyve bol miktarda C vitamini içerir. Bu temel vitamin, bağışıklık sistemimizi en iyi durumda tutmaktan sorumludur.

doğum yaptıktan sonra meyve yemek

En fazla vitamin konsantrasyonuna sahip meyveler şunlardır:

  • Portakal
  • Kuş üzümü
  • Kivi
  • Papaya
  • Kırmızı meyveler

Meyve yemek için en uygun zaman gün içindeki zaman dilimidir. Örneğin, ö ğleden sonra lezzetli bir meyve salatası hazırlamanızı öneririz.

Sebzeler ve baklagiller

Sebzeler ve baklagiller vitamin içeriği ve savunma mekanizmamızı artırma kabiliyeti nedeniyle önemli bir bileşendir. En güçlü seçenekler biber, kabak ve maydanozdur.

Maydanoz çok yönlülüğü göz önüne alındığında çok faydalıdır – çeşitli yiyeceklere eklemek kolaydır. Baklagillere gelince, mercimek listenin başında. Besleyici ve demirle dolu olmasının yanında lezzetlidir de.

Aynı zamanda, hamilelik ve doğum sonrası iyileşme söz konusu olduğunda, bol miktarda yapraklı yeşillik tüketmenizi tavsiye ederiz. Ispanak, yonca, lahana ve pazı gibi sebzeler, doğal doğum veya sezaryen sonrası yaşanan doku yırtılmalarını iyileştirmeye yardımcı olan K vitaminini içerir.

“Hangi diyeti seçerseniz seçin, doktorunuzun veya beslenme uzmanınızın onayını aldığınızdan emin olun. Bu uzmanlar, size ihtiyacınız olan dengeli beslenmeyi sağlayacak bir rehber sağlama yeteneğine sahiptir. ”

Omega 3 bakımından zengin balıklar

Somon, sardalya, alabalık ve ringa balığı gibi “yağlı balıklar” yüksek omega 3 içeriği sayesinde göze çarpıyor. Vücudumuzu en iyi koşullarda tutma konusunda bu bileşen kesinlikle çok önemlidir. Ayrıca,bazı hastalıkların ortaya çıkmasından kaçınmak için de anahtardır.

Emziren kadınlar, günde 15 gram kadar omega 3 tüketmelidir.

Vejetaryen besleniyorsanız, diğer omega 3 kaynaklarını keşfetmekten mutluluk duyacaksınız. Örneğin, yumurta, keten tohumu, chia, ceviz ve diğer çeşitli kabuklu meyveler omega 3 içerir. Aynı zamanda soya sütü ve yoğurt gibi süt ürünleri de, daha az miktarda olmasına rağmen, omega 3 içerir.

Aynı şekilde, diyetinizle ilgili herhangi bir radikal karar vermeden önce doktorunuza danışmanız iyidir.

bitki çayı içen kadın

İnfüzyonlar

İnfüzyonlar, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek konusunda mükemmel bir müttefiktir. Genel sağlığınızı arttırır ve yeni anneleri rahatlatırlar. En iyi seçenekler arasında, birçok özelliği göz önüne alındığında, kediotu, kişniş, ebegümeci, yaban mersini, tarçın, şerbetçiotu ve limon balsamı sayılabilir.

Son olarak, unutmayın ki doğum yaptıktan sonra iyileşmeniz ve güçlü bir savunma sistemine sahip olmanız, hamilelikte başlar. Hamilelikte yemek yeme şekliniz, bebeğiniz doğduktan sonra sağlığınız üzerinde büyük bir etki yaratacaktır. Bu nedenle hamileliğinizden önce, hamilelik sırasında ve doğum yaptıktan sonra sağlıklı kalmaya odaklanın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bucher A., White N., Vitamin C in the prevention and treatment of the common cold. Am J Lifestyle Med, 2016. 10 (3): 181-183.
  • Stella AB., Cappellari GG., Barazzoni R., Zanetti M., Update on the impact of omega 3 fatty acids on inflammation, insulin resistance and sarcopenia: a review. Int J Mol Sci, 2018.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.