Emzirme, Sezaryen Sonrası Ağrıyı Azaltıyor

Emzirme, Sezaryen Sonrası Ağrıyı Azaltıyor

Son Güncelleme: 17 Eylül, 2018

Anne sütü, yeni doğan bebeklerin ilk aylarındaki ihtiyaçlarına en uygun ve en önemli besin kaynağıdır. Aynı zamanda, emzirmenin sezaryen sonrası ağrıyı azalttığı da ortaya konmuştur.

Emzirmenin sezaryen sonrası ağrı üzerindeki etkileri çok bilinmez.

İstatistikler, sezaryen doğumların sayısının arttığını göstermektedir. Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da meydana gelen tüm doğumların yaklaşık % 25’i bu şekilde gerçekleşmektedir.

Çalışmalar, bu şekilde doğum yapan 5 anneden en az 1’inin üç aydan uzun süre boyunca kronik ağrıdan muzdarip olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, yakın zamanda yapılan bir çalışmada, emzirmenin bu tip ağrıları azaltıcı etkisi olduğu ortaya konmuştur.

Peki emzirmenin sezaryen sonrası ağrıyı azaltıcı etkisi olduğu sonucuna nasıl ulaşıldı?

emzirme ağrısı

Sonuçlar, Dr. Carmen Alicia Vargas Berenjeno ve Nuestra Senora de Valme Üniversite Hastanesi’nden meslektaşları tarafından yapılan bir araştırma sonrası elde edildi. Üniversite, İspanya’nın Sevilya şehrinde yer almaktadır.

Çalışma, Ocak 2015 ile Aralık 2016 arasında Sevilya hastanesinde sezaryen ile doğum yapan 185 anne üzerinde gerçekleştirildi.

Sonuçların ortaya konması amacıyla araştırmacılar, annelerin sezaryen sonrası ilk 24-72 saat içindeki emzirme modelleri ve kronik ağrı düzeyleri hakkında görüşme yaptılar. Ardından dört ay sonra yeniden görüştüler.

Araştırmacılara göre annelerin %87’si bebeklerini emziriyordu. Ancak sadece %58’i bebeklerini iki ay veya daha uzun süre boyunca emzirmeye devam ettiler.

Sonuçlar, iki ay veya daha kısa süre boyunca bebeklerini emziren annelerin %23’ünün ameliyat edilen bölge etrafında operasyondan sonra dört aya kadar kronik ağrı çektiğini gösterdi.

Ancak daha uzun süre emziren anneler için bu durumun geçerli olmadığı görüldü.

Buna karşılık, iki ay veya daha uzun süre boyunca emziren kadınların sadece %8’i kronik ağrı bildirmiştir.

Uzun süre emzirmek, sezaryen sonrası ağrıyı azaltıyor

Araştırmanın sonuçları, ameliyattan sonra en az iki ay boyunca bebeklerini emziren annelerin, sürekli ağrı hissetme olasılığının üç kat daha az olduğunu göstermiştir.

“Göğsünüz aslında hiç kesilmemiş bir göbek bağıdır”

-Anonim-

Araştırmacı Carmen Vargas: “Bu sonuçlar iki aydan uzun bir süre boyunca emzirmenin, anneleri sezaryen sonrası kronik ağrıya karşı koruduğunu göstermektedir. Emzirmeye yalnızca iki ay veya daha kısa bir süre devam edilmesi durumunda kronik ağrı riski üç katına çıkıyor. ”

Uzmanlardan oluşan ekip, annelerin çocuklarını emzirmesinin başka geçerli nedenleri olduğuna da işaret ediyor.

Verilere göre, üniversite mezunu kadınların, daha düşük eğitim düzeyine sahip kadınlara göre kronik ağrı çekme olasılığı daha düşük.

Ayrıca, emziren annelerin %54’ü anksiyete’den muzdarip olduklarını bildirmiştir. Bu çalışma diğer bağlantıları kanıtlamak için tasarlanmış olmamasına rağmen, araştırmacılar emzirme sürecinde anksiyetenin kronik ağrıdan muzdarip olma riskini etkileyebileceğini belirtmektedirler.

emzirilen bebek

Rahim kanserine karşı emzirme

Avustralya’da yapılan bir araştırmanın sonucu da, emzirmenin anne sağlığını desteklediğini doğrulamaktadır. Emzirmek sizi sadece kronik ağrıdan korumakla kalmaz, aynı zamanda rahim kanseri riskini de azaltır.

Avustralya, Brisbane’deki Berghofer Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nde yapılan bir başka araştırmaya göre, altı aydan uzun süre emzirmek, rahim kanseri riskini azaltabilir.

Uzmanlar ABD, Kanada, Avrupa, Çin ve Avusturya’da yapılan çalışmaları analiz ettiler ve bu kanser türüne yakalanma riskini etkileyen birçok faktör olduğu görüldü.

Bu faktörlere birkaç örnek: yaş, ırk, eğitim, oral kontraseptif kullanımı, menopoz, son gebelik tarihi ve vücut kitle indeksi.

Bilim insanları ayrıca, çocuklarını emziren kadınların bu kanser türüne karşı daha fazla korunduğunu gözlemlemişlerdir.

“Sonuçlar sadece kadınları emzirmeye teşvik etmekle kalmıyor. Aynı zamanda, emzirmenin uzun vadeli faydalarının toplum tarafından anlaşılmasına yardımcı oluyor. ”

Yine de araştırmacılara göre, elde edilen bu sonuçlar emzirmeyen kadınların mutlaka bu kanser türüne yakalanacağı anlamına gelmiyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.