Okulda Ağız Hijyeni Nasıl Desteklenir?

Çocuklara sadece evde değil, her alanda iyi alışkanlıklar öğretmek önemlidir. Bu özellikle hijyen ve kişisel bakım için geçerlidir.
Okulda Ağız Hijyeni Nasıl Desteklenir?

Son Güncelleme: 16 Temmuz, 2020

Okulda ağız hijyeni, özellikle okul öncesi ve ilkokulda gereklidir. Bu sadece onlara iyi diş bakımı alışkanlıklarının öğretilmesine yardımcı olabileceği için değil, aynı zamanda çocukların arkadaşları ve sınıf arkadaşlarıyla daha olumlu bir imaj geliştirmelerine yardımcı olabileceği için gereklidir.

Okulda kahvaltı eden ve öğle yemeği yiyen birçok çocuk olduğunu unutmayın. Dişlerini fırçalamadan çok uzun zaman geçtiğinde, çocuklar ağız kokusu geliştirebilirler. Bu, zayıf hidrasyon ve yüksek şekerli bir diyetle birleştirildiğinde çürüklere, diş eti iltihabına ve diğer sorunlara yol açabilir.

diş fırçalayan anne kız

Ağız hijyeni önemi

Ağız hijyeni sağlıklı bir yaşam sürmek için çok önemlidir. Çünkü ağız boşluğu mikroorganizmaların vücudumuza girmesinin ana yoludur. Sonuç olarak, ağız boşluğundaki herhangi bir sorun vücudun diğer kısımlarını etkileyebilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

İlk başta öyle görünmese de, çocuklara ağızlarına bir şeyler almamalarını ve ellerini yıkamayı öğretmek her türlü hastalığı önlemeye yardımcı olur. Refahı ve dolayısıyla iyi eğitim gelişimini teşvik eder.

Okul, çocukların belirli şeyleri öğrendiği ve evde öğrendikleri başka şeyleri güçlendirdikleri yerdir. Ağız hijyeni buna bir istisna değildir.

Çocukların diş sağlığı gibi en basit alanlarda bile kendilerine bakabilecek sorumlu yetişkinler olarak büyümeleri için bu alışkanlığı güçlendirmek önemlidir.

Okulda ağız hijyeni neleri içerir?

1. Günlük diş hijyeni

İlk başta, çok küçük çocuklar fırçayı yatay tutarak dişlerini fırçalamalıdır. Ancak 10 yaşından sonra, onlara kılların diş etlerine göre 45 derecelik bir açıda olması gerektiğini öğretin.

Buna “Bass tekniği” denir. Diş eti hattı boyunca biriken plağı önemli ölçüde azaltır.

Çocuklar 10 yaşından büyük olduklarında, diş macunundaki florür konsantrasyonu 1000 ila 1450 ppm arasında olmalıdır. Bu yaştaki çocukların fırçalamadan sonra ağızlarını çok fazla durulamamasını sağlayın, böylece florürün dişleri üzerindeki etkisinden tam olarak yararlanabilirsiniz.

okulda ağız hijyeni

2. İyi beslenme

Okullar, çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmanın önemini anlamalarına yardımcı olacak aktiviteler içermelidir. Bu aynı zamanda hangi gıdaların sağlıklı olduğunu ve hangilerinin sağlıklı olmadığını öğrenmeyi de içermelidir. Dengeli bir diyetin çocuklar ve yetişkinler için ağız sağlığı üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

3. Düzenli diş hekimi ziyaretleri

Okulda ağız hijyeni konusu, çocuklara düzenli diş muayenelerinin önemini öğretmelidir. Çocuklarınıza ağızlarını izlemenin ve kontrol etmenin önemini öğretin.

Eğitim kurumları, çocuklara ağız sağlığı profesyonellerinin neler yaptığını ve elbette diş hekimine ziyaret sırasında neler olması gerektiğini öğreten etkinlikler sunabilir.

Bu, çocukların öğrenmeye ilgi duymasına ve dişçiye gitme korkusunu aşmalarına yardımcı olacaktır.

İyi bir örnek teşkil ederseniz ve çocuklarınızı denetlerseniz, okulda ağız hijyenine ulaşmak zor değildir.

Hedeflerinize ulaşmak için bir ekip (ebeveynler ve eğitimciler) olarak çalışmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu, işinizi çocuğunuz da dahil olmak üzere herkes için çok daha kolay hale getirecektir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklar Ağızdan Nefes Alıyorsa Ne Yapılmalı?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklar Ağızdan Nefes Alıyorsa Ne Yapılmalı?

Çocuğunuz öksürüyorsa, sinüziti varsa veya horluyorsa ağzından nefes alıyor olabilir. Bu yazımızda bilmeniz gereken her şeyden bahsedeceğiz.