Diş Teli Olan Çocuklar için Öneriler

20 Mayıs 2020
Diş açısı ve pozisyonu ile ilgili sorunlar yaygındır ve ortodontistler bunları erken yaşta tespit edebilir. Bu nedenle, dişleri düz hale getirdikleri, fonksiyonel sorunları düzelttikleri veya sadece dişlerin daha iyi görünmesini sağladıkları için, diş teli olan çocukları görmek giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak, tüm bebek dişleri düştüğünde diş teli yaptırmak en iyisidir.

Uzmanlar, ortodontiste ilk ziyaretin 7 yaş civarında olmasını tavsiye ediyor. Azı dişleri çıkmıştır ve ulaşmak çok daha kolaydır. Bir şeyler yanlışsa, tedaviye başlama zamanıdır. En iyi sonucu almak için diş teli olan çocuklar kademeli olarak değerlendirilmelidir.

Diş sağlığı çok önemlidir. Aslında, çok az insanın doğal olarak iyi dişleri vardır. Bu nedenle, çoğu insan ortodontik tedaviye ihtiyaç duyar.

Bununla birlikte, ebeveynler sıklıkla kendilerine belirli sorular sormaktadır: Çocuğum tedaviye ne zaman başlamalı? Diş telleri ne gerektirir?

Diş teli ne zaman takılmalı?

Genç yaşta tedaviye başlayabilseniz de, dişlerin çoğu düştüğünde başlamak en iyisidir. Yani, 9 ve 12 yaşları arasında.

Küçük çocukların diş teli olabilir. Bu genellikle farklı faktörlerden kaynaklanır. Örneğin, üst çene dişlerinin alt çene dişlerinden önde oluşu, genetik damak problemleri olabilir veya uzun süre boyunca emzik kullanmış veya baş parmaklarını emmiş olabilir.

Peki diş telleri ne içindir?

Diş tellerinin üç ana hedefi vardır:

  • Dişleri düzeltmek
  • İşlevsel sorunları düzeltmek
  • Dişlerin görünümünü iyileştirmek

Son zamanlarda, uzmanlar ağız sağlığının tüm vücudu etkilediği sonucuna vardı. Bu nedenle koruyucu ve düzeltici diş tedavileri çok daha popülerdir.

diş teli takan kız

Buna ek olarak, daha fazla ebeveyn bunun farkında, yani diş teli olan daha fazla çocuk vardır. Çocukların görünüşlerini ve gelecekteki sağlıklarını iyileştirerek düşük benlik saygısına sahip olmalarını önler.

Ortodontistler sorunları daha erken tedavi ettiklerinde, gelecekte can sıkıcı ve pahalı sorunlardan kaçınabilirsiniz. Aslında, ameliyat gibi diğer tedavilerden bile kaçınabilirsiniz. Ayrıca, çocukluk döneminde dişleri hareket ettirmek daha kolaydır. Bunun nedeni henüz şekilleniyor olmalarıdır, bu yüzden değiştirmek daha kolaydır.

Soruna uygun cihazlar

Tıbbi yenilikler bize farklı türlerde diş tedavileri sağlamıştır. Günümüzde, farklı tedavi türleri için farklı cihazlar vardır. Hatta önleyici diş telleri bile vardır. Ortodontistler, çocuğunuz tüm bebek dişlerini kaybetmemiş olsa bile bunları kullanır.

Dental sorunları düzeltmek için iki tür araç vardır: sabit diş telleri ve çıkarılabilir diş telleri.

Sabit diş teli

Bu cihazlar dişlere bağlı kalır ve son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Dişleri güzel ve düz hale getirmek için yeniden hizalarlar. Bununla birlikte, kötü alışkanlıkları düzeltmek için hazırlanan başka türler de vardır.

Çıkarılabilir ortodonti

Hafiftirler ve küçük bir kanca ile azı dişlerine bağlanırlar. Her hasta için kişiselleştirilmiş çok özel kullanımları vardır. Bu nedenle, sonuçlar tamamen çocuğunuzun bunları ne zaman kullandığına bağlıdır.

İlginç olan şey, teknolojik ve tıbbi ilerlemelerin bu cihazları daha hafif ve daha kaliteli hale getirmesidir. Ayrıca, daha rahat ve daha güvenlidirler. Çoğu zaman, insanlar onları fark etmez bile.

“Son zamanlarda, uzmanlar ağız sağlığının tüm vücudu etkilediği sonucuna vardı. Bu nedenle koruyucu ve düzeltici diş tedavileri çok daha popülerdir.”

Ortodontik tedavi için neye ihtiyacınız var?

Uzmanınız bazı testleri yapacaktır. Bunlar röntgen çekilmesini de içerir. Bu şekilde, sorunun ne olduğunu ve en iyi tedavinin ne olacağını belirleyebilirler.

Diş Teli Olan Çocuklar için Öneriler

Çocuğunuzun diş telleriyle hayatının daha kolaylaşması için bu ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Çıkarılabilir ortodonti için çocuğunuz bir kap taşımalıdır. Böylece yemek yerken onları güvende tutabilir.
  • Çocuğunuzun dişlerini fırçalaması ve iyi bir ağız hijyeni sağlaması gerekir. Ayrıca, diş tellerini de temiz tutmalıdır.
  • Daima çocuğunuzun muayenelerine gidin. Bu şekilde tedaviyi ertelemiş olmazsınız.
ortodontist ofisinde çocuk

Bu ipuçlarını takip etmek, çocuğunuzun gerektiğinden daha uzun süre diş teli takmasını önleyebilir. Doktorunuz her randevuda ayarlamalar yapabilir ve bu da fiziksel rahatsızlığa neden olabilir. Bu özellikle diş telleri için geçerlidir.

Unutmayın ki, üst çene dişlerinin altçene dişlerinden önde oluşu ve dişlerle ilgili diğer problemler düşündüğünüzden daha yaygındır. Çocuğunuzun konuşma, çiğneme ve nefes alma şeklini bile etkileyebilirler.

Bu nedenle, bu sorunları hafife almayın. Çocuğunuzun sağlığıyla her yönden ilgilenebilmek adına onu dişçiye götürmeye başlayın.