Kadınlarda Vajinal Sıvı Türleri Nelerdir?

Vajinal sıvı, kadınların üreme organlarında hijyen işlevini yerine getirir. Muhtemel varyasyonlarını bilmek zaman içinde oluşabilecek problemleri tespit etmek için faydalı olabilir.
Kadınlarda Vajinal Sıvı Türleri Nelerdir?

Son Güncelleme: 27 Ocak, 2019

Vajinal sıvı, vajina ve rahim ağzı bezleri tarafından salgılanan bir sıvıdır. Farklı vajinal sıvı türleri vardır ve her biri ölü hücreleri ve bakterileri vücuttan uzaklaştırır.

Aynı zamanda vajinal sıvı, muhtemel enfeksiyonları önlemenin yanı sıra, vajinayı temiz tutmaya da yardımcı olur. Kokusu ve rengi gibi akıntının miktarı da çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Vajinal sıvının kokusu, rengi ya da yoğunluğu normalden oldukça farklı görünüyorsa, özellikle de vajinal kaşıntı ya da yanma varsa, enfeksiyon ya da başka bir komplikasyon olabileceğini unutmayın.

Regl düzenimiz çoğu zaman vücudumuzda bir şeylerin yanlış olabileceğine dair bizlere verdiği ilk uyarıdır. Bu nedenle, farklı vajinal sıvı türlerinin ne anlama geldiğini bilmek için özel bir ilgi göstermemiz gerekir.

Vajinal Sıvı Türleri

Vajinal sıvı, kadınların üreme sistemlerinde, vajinanın nemli ve temiz kalmasını sağlamanın yanı sıra, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olarak temizleme işlevini yerine getirir. Kadınlarda olabilecek vajinal sıvı türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1. Berrak ve ıslak akıntı

Yoğun ve beyaz akıntı, adet döngüsünün başında ve sonunda yaygın olarak görülebilir. Her zamanki beyazımsı salgıya kaşıntı eşlik etmez. Ancak öyle bir durum gerçekleşiyorsa bu, vajinal bölgede bir mantar enfeksiyonu olduğu anlamına gelebilir.

2. Normalden daha fazla yoğun olan akıntı

Adet döngüsünün sonuna doğru biraz daha fazla akıntı görmek normaldir. Doğum kontrol haplarının (hormonal kontraseptifler) alınması da vajinal sıvıyı daha da yoğun bir hale getirebilir.

Bununla birlikte bu bölgedeki aşırı nemin enfeksiyon, tampon ya da yeni bir sabuna karşı bir reaksiyon gibi başka olası nedenleri de vardır. Eğer bu konuda aynı zamanda bir rahatsızlık da hissediyorsanız, bir doktora görünmeniz gerekir.

kadınlarda vajinal akıntı

3. Kırmızı veya kahverengi akıntı

Çoğu zaman, kırmızı ya da kahverengi lekeler sadece reglden kaynaklanmaktadır. Bu lekeler, son regl döneminden kalan eski kanın dışarı çıkması nedeniyle koyu renk olabilir.

“Kokusu ve rengi gibi akıntının miktarı da çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.”

4. Yeşilimsi bir rengi olan akıntı

Sarı vajinal sıvı, reglden önce ve sonra ya da hamilelik sırasında meydana gelirse sağlığınız için bir tehlike oluşturmayabilir. Kokusuz ve sarı akıntı ise kesinlikle normaldir ve telaşa düşmeniz için bir neden olmamalıdır.

Bununla birlikte, eğer vajinal sıvının yeşilimsi ve sarı bir renge dönüştüğünü fark ederseniz, doktorunuzdan bir randevu almanızın zamanı gelmiştir; çünkü koyu sarı ya da yeşil mukus bir enfeksiyonun göstergesi olabilir. 

Tıpkı yeşil mukusun, paranazal (burun çevresi) sinüslerdeki bir enfeksiyonun işareti olması gibi, yeşilimsi akıntı da vajinadaki bir enfeksiyonun işaretidir. Çünkü böyle bir durumda vücudumuz bir enfeksiyon ile savaşmak için beyaz kan hücreleri üretir ve bu da akıntıya yeşilimsi bir renk verir.

5. Açık renkli akıntı

Açık renkli vajinal sıvı, adet döngüsünün başlangıcında ortaya çıkan standart bir emisyondur. Bu salgı muhtemelen berrak, sulu ya da süt beyazı olacaktır. Kaşıntı ya da kötü koku gibi herhangi bir garip semptoma neden olmadığı sürece, bu akıntı türü ile ilgili endişelenmenize gerek yoktur.

6. Kötü kokulu akıntı

Kötü kokulu bir akıntı, maya mantarlarının sebep olduğu bir enfeksiyonla ilişkili olabilir ya da vajinanın asidik doğası dengesiz olduğu zaman meydana gelen bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon olan bakteriyel vajinozis tarafından da oluşabilir.

regl takvimi

7. Pembe renkli akıntı

Son olarak, pembe renkli akıntı ise genellikle kanama hacminin çok yüksek olmadığı anlamına gelir. Gebe kalırsanız, implantasyon nedeniyle bu tür bir akıntı yaşayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, bazen cinsel aktivite sırasında vajina duvarlarında küçük yırtılmalara da neden olabilen sürtünme nedeniyle cinsel ilişki sonrasında da ortaya çıkabilir.

Tipik olmayan, değişik akıntılar hariç, adet döngüsü boyunca ve ayrıca cinsel aktivite sırasında ve sonrasında farklı vajinal sıvı türlerini fark etmenizin normal olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Sizin de gördüğünüz gibi, rahim ağzı akıntıları ve sıvıları, adet döngüsünün evrelerine, enfeksiyon olup olmamasına ya da bazı ilaçlara bağlı olarak miktar, yoğunluk, renk ve koku bakımından farklılık gösterir.

Son olarak, vajinal sıvıya neden olan birçok neden olduğunu unutmayın. Her türlü anormalliği tanımlamak için her vakayı teşhis etmek gerekir. Vajinanın tamamen sağlıklı olduğundan emin olmak için bir doktora görünmenin çok önemli olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.