Yaban Arısı Sokmalarında Ne Yapılmalı?

Yaban Arısı Sokmalarında Ne Yapılmalı?

Son Güncelleme: 31 Mart, 2019

Bir yaban arısı (eşek arısı) tarafından sokulmak paniğe neden olsa da, bu yaygın durumla başa çıkarken sakin kalmak ve doğru şekilde davranmak önemlidir.

Ebeveynlerin çoğu, yaşamları boyunca en az bir kez yaban arısı tarafından sokulmuştur. Genellikle ciddi olmasalar da, çok acı verici olabilirler.

Yaban arısı sokması özellikle tehlikeli bir durum olmasa da, kendi başımıza ya da çocuklarımızın başına geldiğinde nasıl davranmamız gerektiğini bilmek önemlidir.

Bu makaleyi okuduktan sonra, herhangi bir eşek arısı sokması durumunda ilk yardımın nasıl yapılması gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca, bu böcek ısırığının hangi koşullar altında hayatı tehdit edebileceğinin de farkına varacaksınız.

Yaban arısı sokması belirtileri

Yaban arısı sokması, dünyanın birçok yerinde yaygın bir durumdur. Çok acı verici ve rahatsız edici olabilirler.

Bir arı sokması durumunda oluşabilecek belirtiler, coğrafi konumunuzda yaşayan arı türlerine bağlıdır.

Yaban arısı sokmalarının yaygın belirtileri:

 • Dudaklarda, el veya ayak parmaklarında karıncalanma hissi
 • Sokulan bölgenin etrafında iltihaplanma ve yanma
 • Hafif baş dönmesi

Sokulmadan günler sonra bile görülmeye devam edilebilecek olan şişme ve hafif yanma dışındaki semptomlar genellikle hafiftir ve birkaç saat sonra azalır.

Çoğu durumda arı sokması tedavisi, sokulan bölgenin temizlenmesi ve enfeksiyonların önlenmesi şeklindedir.

Acil müdahale gerektiren semptomlar

Arı sokmalarının tehlikeli hale geldiği belirli bazı durumlar vardır. Bu durumlar acil tıbbi yardımı gerekli kılar.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz derhal doktorunuza danışın:

 • Ateş
 • Nefes almada güçlük
 • Bilinç kaybı
 • Kalp hızında artış
 • Yüzün tamamının veya bir kısmının şişmesi
 • Geçmeyen, yoğun baş dönmesi
 • Sokulmanın, boyun veya burun gibi solunumu tehlikeye sokabilecek alanlarda meydana gelmesi

Eşek arısı sokması durumunda dikkat edilmesi gerekenler

Bu durumda gereken ilk yardımı sizlere açıklamadan önce, eşek arısı sokmalarının normal arı sokmalarından farklı olduğunu ayırt etmek önemlidir.

İki böceğin farklı formları, ekosistemleri, yiyecekleri ve iğneleri vardır. İğneleri ciltte sıkışıp kaldıktan sonra ölen normal arıların aksine, eşek arıları defalarca sokabilir.

ağaçta yaban arısı

Bir eşek arısının iğnesi üreme sisteminin bir parçasıdır ve oldukça dayanıklıdır. Bu durum eşek arısına ölmeden önce birkaç kez sokma şansı verir.

Peki, bu bilgi neden önemli? Bu bilgi, iki hayati unsuru anlamak için oldukça önemlidir.

İlk olarak, sokulmadan sonra yaban arısına dikkat etmelisiniz. Çünkü ölmezler. İkincisi ise, iğnenin yokluğunu şişliğin içinde kaldığının bir göstergesi olarak yanlış bir şekilde yorumlamamanız gerekir.

Şişliğin içinde olmayan bir iğneyi aramak, sadece cildinize daha fazla zarar verecektir.

İlk yardım

Aşağıdaki ipuçları farklı sokma türleri için yararlıdır:

 1. Etkilenen bölgeyi hareket ettirmeyin. Bu, zehrin kan dolaşımına yayılmasını önleyecektir.
 2. Sokulan bölgeyi nazikçe sabun ve suyla yıkayın. Ama oluşmaya başlayan şişliği sıkmaya çalışmayın. Ağrıyı hafifletmek ve şişliği azaltmak için buz kullanabilirsiniz.
 3. Antiseptik uygulayın. Bu, yaban arısının iğnesinde bulunan zehir ve diğer patojenlerin etkisiz hale getirilmesine yardımcı olacak ve böylece etkilenen bölgede bir enfeksiyon oluşmasını önleyecektir.
 4. Gerekirse ağrıyı dindirmek için ağrı kesici temin edin.

Yaban arısı sokması sonrası solunumla ilgili acil durumlar

Alerjiler ve diğer koşullar eşek arısı sokması semptomlarını şiddetlendirebilir. Astım, eğer hemen ambulans çağrılmazsa, sokmanın ölümcül bir sonuç doğurabileceği vakalara bir örnektir.

Bir eşek arısı sokması sonrasında, tansiyonun düştüğü veya kalp atış hızının çok yükseldiği durumlar da görülebilir.

Bu ciddi tepkiler genellikle vücudun bir arı sokmasından sonra ürettiği enflamatuar tepkiye bağlıdır. Bu tür bir iltihaplanma, solunum yolu tıkanıklığına neden olabilir. Bu nedenle nefes almada zorluk çekilmesi durumunda hızlı davranmak çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.