Çocuğunuzun Hoşuna Gidebilecek 4 Sebze Püresi Tarifi

Sebze yemek söz konusu olduğunda, bunu sağlıklı bir alışkanlık haline getirebilmenin en iyi yolu sebze yemeye erken yaşta başlamaktır. Çocuğunuzun erken yaşta sebzelerle arasını iyi tutabilmek, onun bugun ve daha sonrası için düzgün beslenme düzenine sahip olmasının temelidir.
Çocuğunuzun Hoşuna Gidebilecek 4 Sebze Püresi Tarifi

Son Güncelleme: 06 Ekim, 2018

Sebzeler sağlıklı beslenmenin temel öğeleri olan önemli vitamin ve mineralleri içerir. Bu nedenle bugün, çocuğunuz için hazırlayabileceğiniz leziz 4 farklı sebze püresi tarifini sizinle paylaşıyor olacağız.

Kolayda tutulan farklı içerik çeşitliliğinde sebze püreleri her zaman işinizi kolaylaştırır. Her şeyden önce, sebzenin çocuğunuza yedirebileceğiniz en besleyici yiyeceklerden biri olduğunu unutmamalısınız.

Aynı zamanda, sebzeler söz konusu olduğunda ailenizin beslenmesine dahil edebileceğiniz yeni tatları denemek için de harika bir fırsattır.

Sebzeleri püre haline getirerek yedirmek, çocuğunuz için de yemek çeşitliliği açısından harika bir yöntemdir. Bu çocuklar için olduğu kadar bebekler için de etkilidir.

Sağlıklı ve lezzetli tarifleri kombine edebilmeniz için haftalık menüde sebze püreleri bulundurmanızı şiddetle öneririz.

Çocuklar için sebze püresi: lezzet ve sağlık bir arada

Kremalı karışımlar yaratmak, küçüklerinizi beslemek için eğlenceli ve çok amaca hizmet eden bir tercih olabilir. Harika bir besin kaynağı olmakla birlikte, aynı zamanda da lezzetli bir seçenektir.

Aşağıdaki tarifler yeni yeni tatlar denemeye başlamış olan bebekler için idealdir.

Bebeğinize püre vermeye ne zaman başlayabilirsiniz? Bu cevabını çocuk doktorunuzun vermesi gereken bir sorudur.

Çocuk doktorunuz, bu süreçte size rehberlik edecek en iyi kişidir. Size, püre haline getirilmiş gıdalara başlamak için doğru zamanı ve başlangıç olarak pürenin içine hangi malzemelerin katılması gerektiğini o söyleyecektir.

Ancak size bir fikir vermek adına şunu söyleyebiliriz, çoğu doktor bebeğiniz yaklaşık 6 aylık olduğunda tamamlayıcı bir gıdaya başlamanızı önerir.

Sebze püresi tarifleri

1. Yeşil bezelye püresi

Malzemeler

1 adet, pişmiş tavuk göğsü
Yeşil bezelye 4 yemek kaşığı – dondurulmuş bezelye kullanabilirsiniz
1 küçük pırasa
Sızma zeytinyağı
1 patates

Hazırlık

1. Patatesleri küçük parçalara kesin ve doğrayın. Pırasaları da doğradıktan sonra kaynar su ile bir tencereye koyun.
2. 4 yemek kaşığı yeşil bezelye ekleyin. Patatesler yumuşayana kadar pişirin.
3. Tavuk göğsünü küp küp olacak şekilde doğrayın ve sebzeye ekleyin. Bu şekilde 5 dakika bekletin.
4. Tavuğu, pişirilmiş sebzeleri ve kaynamış suyu bir parça karıştırın, bir mutfak robotu ya da karıştırıcı yardımıyla püre haline getirin. Bir tutam tuz ekleyin ve hiç katı sebze kalmayana kadar rondodan geçirin.
5. Son olarak, püreye daha tat vermesi için bir tutam zeytinyağı ile servis yapın.

2. Kabak püresi

Malzemeler

2 bardak sebze suyu veya 2 bardak su
1 büyük kabak
½ soğan
1 büyük patates

Hazırlık

1. Kabak, patates ve yarım soğanı doğrayın. Kabakların soyulması, kişisel zevkinize bağlı olarak sizin insiyatifinizdedir.
2. 4 bardak sebze suyu ya da suyu bir tencereye dökün ve kaynatın.
3. Doğranmış sebzeleri ekleyin ve yumuşayana kadar pişirin.
4. Kremamsı bir doku elde edene kadar malzemeyi biraz su ile karıştırın ve rondodan geçirin. Püreyi çocuklarınıza çekici gelebilecek bir süsleme ile servis edin.

“Kremalı karışımlar yaratmak, küçüklerinizi beslemek için eğlenceli ve çok amaca hizmet eden bir tercih olabilir. Harika bir besin kaynağı olmakla birlikte, aynı zamanda da lezzetli bir seçenektir.”

3. Havuç püresi

Malzemeler

1 havuç
½ küçük soğan
Yarım elma

Hazırlık

1. Tüm malzemeleri temizleyin, soyun ve doğrayın.
2. Daha sonra malzemeleri tuz eklemeden kaynar suya koyun. Yaklaşık 20 dakika kaynatın.
3. Haşlanmış meyve ve sebzeleri ve suyu bir karıştırıcıya veya rondoya yerleştirin ve istediğiniz kıvama gelene kadar karıştırın. Daha yoğun bir karışım istiyorsanız, daha az su eklemelisiniz.

4. Sebzeli tavuklu püre

Malzemeler

1 tavuk göğsü, pişmemiş
2 havuç
1 pırasa
2 patates
1 kabak
Tat katması için tuz ve beyaz biber
Zeytinyağı

çorba kase

Hazırlık

1. Bir tencereye su koyun ve kaynatın. Ayrıca tencereye az miktarda zeytinyağı da ekleyin.
2. Sebzeleri yıkayın, küçük parçalara bölün ve doğrayın.
3. Pişmemiş tavuk göğsünü küçük küp küp doğrayın.
4. Kıyılmış sebzeleri ve tavuğu kaynar suda haşlayın ve sebzeler yumuşayana kadar yaklaşık 30 dakika pişirin.
5. Tüm malzemeleri bir karıştırıcıya veya rondoya az miktarda su ekleyerek koyun. Homojen bir karışım elde edinceye kadar karıştırın.
6. Tat katması için önce tuz ve karabiber ekleyin.
7. Son olarak, püreyi bir kaseye koyun ve servis yapmadan önce biraz soğumaya bırakın.

Yukarıda verdiğimiz sebze püresi tarifleri, yeni ve lezzetli tatlar denemeye başlayan çocuklarınız için idealdir. Çocuğunuzun sağlığı için faydalı olan bu tariflerin besin değerleri de oldukça yüksektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Neha K., Haider R., Pathak A., Yar S., Medicinal prospects of antioxidants: a review. Eur J Med Chem, 2019. 178: 687-704.
  • Saari JC., Vitamin A and vision. Subcell Biochem, 2016. 81: 231-259.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.