Çocuklara Sağlıklı Atıştırmalık Seçenekleri

Çocuklara Sağlıklı Atıştırmalık Seçenekleri

Son Güncelleme: 21 Şubat, 2019

Bu makalede çocuklarınıza sağlıklı atıştırmalık seçenekleri tercih edebilmeniz için tüyolar sunacağız.

Çocuklar için sağlıklı atıştırmalık seçenekleri nelerdir? Bu makalede bilmek istediğiniz her şeyi size anlatacağız.

Atıştırmalıklar bir gün içinde yememiz gereken beş öğünün parçası olarak görülür. Ufaklıklar için spor yapmak ve ödevlerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları o enerjiyi verir.

İyi bir atıştırmalık bir sonraki öğüne kadar yetecek enerjiyi vermelidir. Bir diğer deyişle çocuklar yorulmamaları için öğle ve akşam yemekleri arasında atıştırmalık yemelidir. Piyasada birçok atıştırmalık seçeneği vardır fakat hangileri çocuğunuz için en iyisidir?

Günümüzde çocukluk obezitesi Avrupa Birliği’ndeki en büyük endişelerden biridir. Bu nedenle, kilo alımı ve sonunda obeziteye neden olan kötü beslenme alışkanlıklarını engelleme amacıyla daha sağlıklı gıdalara ulaşım için önlemler alınmaktadır.

Hangi gıdalardan uzak durulması gerektiğine ve hangilerinin uygun beslenme ve diyet alışkanlıklarına katkıda bulunacağına dair önerilere uymak önemlidir. Haydi çocuklar için bazı sağlıklı atıştırmalık seçeneklerine göz atalım.

Kaçınılması gereken atıştırmalıklar

Çekici gelebilecek fakat düzgün beslenme alışkanlıklarına uymayan atıştırmalıklar vardır. Piyasa şeker ve doymuş yağlar yüklenmiş ve hiç de sağlıklı olmayan ürünlerle doludur.

cikolata yiyen bebek

Bu seçenekler çocuğunuz için bir atıştırmalığa karar vermeniz ve onu hazırlamanız için harcayacağınız zamandan tasarruf etmenizi sağlamak için tasarlanmıştır. Size sözde hayatınızı kolaylaştıracak paketlenmiş ve hazır bir atıştırmalık sunar.

Haydi bu ürünler içerisindeki maddelere bir göz atalım, böylece bazı atıştırmalık seçeneklerinden neden kaçınmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

  • Şeker eklenmiş süt ürünleri. Sıvı yoğurt ve içeceklerin de dahil olduğu bu ürünler yüksek miktarlarda rafine şeker içerir, bu da çocuklar için zararlıdır. Satın almadan önce bu ürünlerin etiketlerini kontrol edin.
  • Alkolsüz içecekler. Bu içecekler karbonatlı su, gıda boyası ve şeker içerir, bu nedenle sağlıklı atıştırmalıklara dahil edilmemelidir.
  • Meyve suları. Birçok meyve suyu şeker ve tatlandırıcı içerir ve içerdikleri az miktar meyve suyu da konsantredir. Bu nedenle onlardan kaçının.
  • Sanayi unlu mamuller. Ev yapımı unlu mamuller sanayi üretimi olanlara karşı tercih edilmelidir. Son yıllarda şirketler ürünlerinin kötü namını düzeltmek adına katkı maddeleri ve doymuş yağlardan kesintiler yapsalar da ev yapımı seçenekler hala daha iyidir.

“Bana ne yediğini söyle, sana ne olduğunu söyleyeyim”

– Jean Anthelme Brillat-Savarin

Sağlıklı atıştırmalık seçenekleri

Çocuklarınız için sağlıklı atıştırmalık seçeneklerini tercih etmeyi daha kolay hale getirecek bazı gıdalara bakalım. Tahmin ettiğiniz gibi karmaşık ve pahalı ürünler değilerdir ve ufaklıklarınızın sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmelerine yardım edecekler.

Atıştırmalık vaktini çocuklarınızın dört gözle bekleyecekleri bir şey haline getirecek, hem eğlenceli hem de bol çeşitli olan sağlıklı atıştırmalık seçeneklerine odaklanıyoruz. Çocukların beslenmesinden bahsetsek de bu prensipler her yaşa uyarlanabilir.

  • Su. Bol bol su. Her yemeğin yanına yakışacak ideal bir içecektir, en sağlıklı seçenektir ve aynı zamanda en fazla faydayı sunandır.
  • Meyve. Dünya Sağlık Örgütü günde en az beş parça meyve tüketilmesini önermektedir. Meyvenin sunumu gençler için çekici olmasını sağlamanın anahtarıdır. Meyve salataları harika bir çözümdür. Kavun gibi tatlı meyveleri elma gibi daha az tatlı olan meyvelerle karıştırabilirsiniz. Ayrıca meyveyi dondurup sonra yoğurt ile miksere atabilirsiniz. Yaratıcılık en iyi dostunuzdur.
sağlıklı atıştırmalık seçenekleri
  • Kuruyemişler. Yoğurt veya meyve salatasına badem ya da ceviz eklemenizi öneririz. Fakat kuru yemişler dört yaşından küçük çocuklar için iyi bir fikir değildir çünkü boğulma tehlikesi söz konusu olabilir.
  • Sandviçler. En geleneksel atıştırmalıktır. Ev yapımı ekmek kullanmayı deneyin. Sandvici hindi ve taze peynir gibi sağlıklı malzemeler ile hazırlayın. Sanvicin boyutu çocuğun yaşına uygun olmalıdır.
  • Yoğurt. Süper marketinizin süt ürünleri reyonundan, içine şeker katılmamış olan en iyi seçenekleri tercih edin. Şeker yerine bal veya meyve ile tatlandırın.
  • Ev yapımı unlu mamuller. Mutfakta şansınızı deneyin ve kendi bisküvilerinizi yapın. Malzemeler üzerinde kontrol sahibi olmak yaptığınız atıştırmalıkların mümkün olduğunca sağlıklı olduğunu bilmenizi ve içinizin rahat etmesini sağlayacak.

Son fikirler

Son olarak, çocuğunuzun beslenmesi kuralların uygulanmasına dayanmamalıdır. Uygun oranlarda olduğu müddetçe her şeye izin vardır. Bazı özel günlerde pastalar ve alkolsüz içecekler gibi daha az sağlıklı seçenekler tüketebilirsiniz. Arada bir ufak ödüllerin keyfini çıkarmak iyidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.