Bebeğinizle İlk Birkaç Haftanızda İhtiyacınız Olacak Şeyler

Bebeğinizle İlk Birkaç Haftanızda İhtiyacınız Olacak Şeyler

Son Güncelleme: 24 Mart, 2018

Hamileliğiniz sırasında, bebeğinizi eve getirdiğinizde yeni hayatınızın nasıl olacağını birçok kez düşünmüş olabilirsiniz. Gerçek şu ki, bebeğinizle bu yeni hayata alışmak için sabırlı olmanız gerekiyor. Yeni doğmuş bir bebekle geçirilecek ilk birkaç hafta, hiç kolay olmayan bir şeydir.

Buna ne kadar hazır hissetseniz de ve bebeğinizi eve götürmeyi ne kadar uzun süre dört gözle beklemiş olsanız da ufaklıkla geçireceğiniz ilk birkaç haftayı atlatabilmek için size yardımcı olacak, mutlaka aklınızda tutmanız gereken birkaç şey var.

Hızlı bir iyileşme süreciyle, hamileliğinizin son birkaç haftasında hissettiğinizden çok daha fazla enerjiyle iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Ve muhtemelen evde her yer karmakarışık olmasına rağmen bebeğinize baktığınızda yüzünüzde oluşan gülümsemeye engel olamayacaksınız.

Toz almaktan çok fotoğraf çekmekle ilgileneceksiniz. Bu çok normal. Muhtemelen tamamen her şeyinizle bebeğinizle ilgili olacaksınız, tıpkı aşık olduğunuzda olduğu gibi.

Ama zaman geçtikçe bir şeylerin dağılmaya başladığını hissetmeye başlayabilirsiniz. İşte bu an, biraz durup düşünmeniz ve durumu analiz etmeniz gereken andır. Hayatınızın emzirmek, mama hazırlamak, kusmuk temizlemek, bez değiştirmek, bebeğinizin ağlamalarını duymak ve çok az uyumak gibi kavramların etrafında dönmeye başladığını fark edeceksiniz.

Ruh halinizde değişiklikler fark edebilir ve zaman zaman ağlama ihtiyacı duyabilirsiniz.

Uykulu Anne ve Bebek

Kolay değil – yardıma ihtiyacınız var

Daha önce kaç kez çocuk sahibi olduğunuz ya da bunun ilk çocuğunuz olması fark etmez. Önceden ne planlamış ve hazırlamış olursanız olun hayatınız değişecektir ve ilk birkaç hafta hiç kolay olmayabilir. Yeni doğmuş bebekle evde ilk birkaç haftanız hem fiziksel hem duygusal olarak bir lunaparkta hız treninde olmak gibidir.

Bebeğinizle evinizdeki ilk birkaç haftanızda ihtiyacınız olan en önemli şey en yakın arkadaşlarınız ve ailenizi çevrenizde görmektir. Bu insanlar, karşılığında bir şey beklemeden size elini uzatabilen, sadece sizi gülümsetmek için ve ihtiyacınız olduğu için size yardım eden insanlardır.

Bu kişi, size kalbinin tüm iyiliğiyle ve içtenlikle yardım edeceğini bildiğiniz anneniz, kayın valideniz, en iyi arkadaşınız, babanız ya da kayın pederiniz, kardeşiniz ya da teyzeniz olabilir.

Ama bu insanları yanınızda tutmak dışında, yenidoğan bebeğinizle ilk haftanızda fark yaratacak başka tavsiyeler almanız da önemlidir.

Dışarı çıkın

İçinizden gelmiyorsa bile dışarı çıkın. Eğer yalnız çıkabilirseniz bu daha da iyi. Temiz hava ve basit bir yürüyüşe çıkmak, ruh sağlığınız için harikalar yaratabilir. Yarım saat yürümek bile sizin için çok fark yaratacaktır.

Bebeğinizle zaten çok uzun saatler geçireceksiniz, bu yüzden onu bazen eşiniz ya da güvendiğiniz başka bir yetişkine bırakın ve dışarı çıkın. Derin derin nefes alın; bırakın doğa sizi yeniden kendinize getirsin ve yüzünüzde bir gülümsemeyle bebeğinize geri dönün. 

Bebeğini Öpen Anne

İlk birkaç hafta ihtiyacınız olacak diğer şeyler

Bebeğinizle ilk haftanızda birçok şeye ihtiyacınız olacak, ama bunların birçoğu somut şeyler değil. Sadece kıyafetler, mama, beşik gibi şeylere ihtiyaç duymazsınız. Bu birkaç haftayı atlatabilmek için size başka şeyler de gerekecek. Şimdi bunları not alın.

  • Dışarı çıkın ve sizin için pişirilip önünüze getirilen bir yemeğin tadını çıkarın.
  • Her zaman hazır bir şeyleriniz olması için bir aile üyenizden sizin için yemek pişirip dondurucuya koymasını rica edin.
  • Kendinize sıcak ve köpüklü bir banyo hazırlayın
  • Kendinize bakın ve hoşunuza gidecek şeylerle kendinizi eğlendirin
  • Bebeğinizi uyurken seyredin
  • Eşinizle ilişkinize özen gösterin

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.