2 Yaşındaki Çocukların Becerilerini Geliştiren 8 Oyuncak

2 Yaşındaki Çocukların Becerilerini Geliştiren 8 Oyuncak

Son Güncelleme: 26 Aralık, 2018

Çocuklarınızla oynamak, onların sağlıklı ve özgüvenli bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, çocuklar büyüdükçe ve başkalarıyla birlikte oynadıkça kendilerine yardımcı olacak yeni beceriler geliştirirler. 2 yaşındakiler için önerilen, bu beceri kazandıran oyuncaklar sizin çocuğunuz için de oldukça faydalı olabilir.

Çocuklarınız oynamak istediğinde, elbette onlara engel olmamalısınız. Oyun oynamak, entelektüel ve sosyal gelişimleri için vazgeçilmez bir şeydir. Ancak, onlara verdiğiniz oyuncaklar yaşlarına uygun olmalıdır. Bu yazımızı, 2 yaşındaki çocukların oynayabileceği beceri kazandıran oyuncaklara ayırdık.

Oyuncaklar, çocuklarınızın yeni fikirler edinmesini sağlamanın mükemmel bir yoludur. Ayrıca hayal güçlerini güçlendirebilir ve hatta onları rahatlatabilirler. Ayrıca paylaşmayı öğrenerek, duygusal yetenekleri de gelişir.

2 yaşındaki çocuğunuz için beceri kazandıran bu 8 oyuncağı tercih edin

Çocukların hayal gücünün geniş olduğu doğrudur. Gördükleri her şeyle oynayabilirler. Yine de, sadece kendilerine ait bazı oyuncaklarının olması iyi bir şeydir.

Bu makalede, ufaklıkların kesinlikle seveceği bazı öneriler bulacaksınız.

1. Oyuncak bebekler

İki yaşındaki erkek ve kız çocukları, annelerine ve hayran oldukları diğer insanlara çok dikkat ederler. İşte bu yüzden, hayal dünyalarında bir yetişkin hayatı oynarlar. Bebekler bunun için harika bir seçimdir. Onlarla, birer anne-baba, doktor, öğretmen ya da akla gelen herhangi bir karakter rolünü oynayabilirler.

2. Oyuncak vagon

Çocukların elleri küçük olduğundan, tüm oyuncaklarını tek seferde taşıyamazlar. Eğer küçük bir vagonları olursa, oyuncaklarını taşımaları daha kolay olur. Bir anlamda kendi küçük arabalarına sahip olmuş olurlar. Bunu kesinlikle sevecekler.

oyuncak bloklar

3. Legolar

Günümüzde çocuklar bir şeyler inşa etmeyi ve yıkmayı severler. Bunu yaparak motor becerilerini geliştirirler.

Nesneleri hacmine, boyutlarına ve şekline göre kullanmayı öğrenirler. Ayrıca bunun dikkat ve görsel bellek gelişimine de olumlu etkisi vardır.

Öte yandan, çocuklar problem çözmeyi, renkleri ayırt etmeyi ve kendilerini boşlukta yönlendirmeyi öğrenirler. Legolar, boğulma tehlikesi oluşturmayacak kadar büyük olmalıdır. Çünkü günümüzde çocuklar, her şeyi ağzına alma eğilimindedir.

4. Bloklar

Bloklar 2 yaşındaki çocuklar için en çok tavsiye edilen, beceri geliştirici oyuncaklardan birisidir. Peki neden? Bloklarla oynarken çocuklar sadece eğlenmekle kalmaz, aynı zamanda kendilerine güvenmeyi de öğrenirler.

Bir kuleye çarpıp onu devirdiklerinde, bu onları hayal kırıklığına uğratır. Ancak, bu gibi aksilikler onlara sabırlı olmayı öğretir.

5. Boyama kitabı

Bu tam anlamıyla bir oyuncak sayılmamasına rağmen, 2 yaşındakilerin sevdiği bir şeydir. Yaptıkları çizimler, yetişkinlere küçük karalamalar gibi görünür.

Ancak bu çizimler, çocukların hayal dünyasını yansıtırlar. Çocuklar gördükleri ve yaşadıkları her şeyi çizmek isterler.

Çocuğunuza vereceğiniz kitap ve boyaların toksik maddeler içermediğinden emin olun. Ayrıca, onlara çizim yapmaları için gerekli materyalleri sunmak, duvara çizim yapma ihtimallerini de azaltır.

6. Oyun evi

Çocuklar, büyüyüp yetişkin oldukları günleri hayal etmeyi sever. Eğer evcilik oynayabilecekleri bir alan yaratırsanız, çok eğleneceklerdir. Bu bir karton kutu veya küçük bir kale kadar basit bir şey bile olabilir.

“Çocuklar bir şeyler inşa ederek, motor becerilerini geliştirirler. Nesneleri hacmine, boyutlarına ve şekline göre kullanmayı öğrenirler.”

7. Oyuncak çiftlik hayvanları

Çocukların gerçek çiftlik hayvanları ile vakit geçirmesi en iyisidir. Böylece onlara dokunabilir, onları tanıyabilir ve onlarla etkileşimde bulunabilirler.

Bununla birlikte oyuncak hayvanlar da, çocukların hayvanlar alemi hakkında daha fazla şey öğrenmesine yardımcı olur. Böylece bu hayvanların neye benzediğini ve nasıl sesler çıkardıklarını öğrenebilirler.

8. Müzik aletleri

Tef, armonika, davul, piyano, marakas ve ksilofon gibi enstrümanlar ile çocuklar harika zaman geçirebilirler. Unutmayın, henüz onları nasıl kullanacaklarını bilmiyorlar. Bu nedenle evde çok fazla gürültü yapacaklar.

Ancak buna değecek. Küçük yaşlardan itibaren müzik hakkında çok şey öğrenecekler. Bu da, zamanla onları çok mutlu edecek.

oyuncak oynayan kız

Evde nasıl oyuncak blok yapılır?

2 yaşındaki çocuklar için kendi oyuncaklarını yapmak oldukça kolay ve eğlencelidir. İhtiyacınız olan şeyler:

  • Karton kutular. Kahvaltılık gevrek kutuları, ayakkabı kutuları veya ilaç kutularını kullanabilirsiniz. Farklı boyutlarda olmaları önemlidir.
  • Gazete
  • Beyaz tutkal
  • Selobant
  • Renkli kalemler veya boya

Yapılışı çok çabuk ve kolaydır. İlk olarak, kutuları basınç altında ezilmemeleri için gazete ile doldurun.

Daha sonra açıklıkları yapıştırıcıyla kapatın. Kutuları kağıtla kaplayın ve üzerine istediğiniz şeyleri çizin ve boyayın. Son olarak, daha dayanıklı olmaları için kutuları selobantla kaplayın.

Kısacası, 2 yaşındaki çocukların becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek birçok oyuncak bulunur. Bu nedenle, çocuklarınıza pek çok farklı beceri kazandıracak bu oyuncakları vermekten çekinmeyin. Ayrıca, sizin de onlarla birlikte oynamanız gerektiğini ve böylece çocuğunuzun güvende ve mutlu hissedeceğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.