Korkunç 2 Yaş Dönemi İle Nasıl Baş Edilir?

Korkunç 2 Yaş Dönemi İle Nasıl Baş Edilir?

Son Güncelleme: 09 Nisan, 2018

Bu yazıda, “korkunç iki yaş” dönemi hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizinle paylaşacağız. Ayrıca, özellikle bu dönemin daha yoğun yaşandığı aylarda karşılaşılan zorluklarla en iyi şekilde nasıl baş edileceği konusunda size birkaç öneri sunacağız.

Çocukluk dönemlerinin her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Küçük yavrumuzun inanılmaz derecede sevimli olduğu ve bizi çok eğlendiren bazı güzel anları vardır. Öte yandan, bize büyük zorluklar yaşattığı bazı kritik anları da mevcuttur.

Çocukluğun tüm aşamalarından, korkunç iki yaş döneminin; özel ilgi, hoşgörü ve sevgi gerektiren dönemlerden biri olduğuna şüphe yoktur. Bu aşama çocuğunuzun bağımsızlığının başlangıcını işaret eder.

İki yaşındaki bir çocuğu yönlendirmek ve eğitmek zaman zaman zor olabilir. Ebeveynler; çocuklarının yürüme, bağımsız beslenme ve giyinme istekleriyle yüzleşmek zorundadırlar.

Bu dönemi düzgün bir şekilde yönetmek için, bağımsızlıkları çoğu zaman felaketle sonuçlansa bile, onlara karşı sabırlı ve hoşgörülü olmalıyız.

Çocuğunuzun 2 yaşı onun geleceğinde çok belirleyici bir dönemdir. Çünkü bu yaşta karar verme kapasitesine sahip olduklarını anlamaya başlarlar.

Örneğin, ne giymek istediklerini, nasıl yürüyeceklerini ya da banyo yapmayı, hatta giyinmeyi isteyip istemediklerini seçebilirler.

Kendi özlerini ve kişiliklerinin bir kısmını artık göstermeye başlarlar. Ayrıca önceki aylara göre inanılmaz derecede enerjik, cesur ve tahmin edilemez bir hale gelirler.

Çocuklar iki yaşına geldikçe, gelişimlerinde pre-operasyonel dönem başlar. Bu dönemde çocuklar, sözcükleri ve zihinsel imajları kullanarak çevreleriyle daha karmaşık yollarla etkileşimde bulunmayı öğrenirler.

Piaget

Korkunç iki yaş döneminde görülen klasik davranışlar

bağıran sarışın çocuk

Bu eğlenceli ve özel dönemde, bazen zevk alacağımız, bazense düzeltmeye çalışmamız gereken bazı davranış ve tutumlar bulunur.

Birkaç örnek verecek olursak:

 • Çocuklar her an nasıl hissettiklerini göstermeye başlarlar. Bir akrabanın ziyaretinden duydukları mutluluğu veya isteklerini yerine getirmediğinizde hissettiği kızgınlığı anında göstermeye başlarlar.
 • Bu yaşta dikkatlerini çekmek oldukça kolaydır. Ancak eğer yapmakta olduğu etkinlik monoton bir hale gelirse ilgisini kaybetmesi de aynı derecede kolay olacaktır.
 • Ufaklıklar bu dönemde çok hassas ve biraz da ben merkezli olabilirler. Örneğin, evin kraliçesi ya da annesinin küçük savaşçısı olmayı isteyebilirler.
 • Sinir krizleri, çığlıklar ve saldırganlık gösterileri, korkunç iki yaşı karakterize eden tipik davranışlardır.

Korkunç iki yaş dönemiyle baş etmek için öneriler

üzerini yüzünü boyamış çocuk
 1. Çocuklarınızı iyi davranışları için ödüllendirin. İyi davranışlarını fark ettiğinizi onlara göstermeniz önemlidir. İyi davranışlarını ödüllendirmek bu konudaki çabalarını ve bu konuya verdiği önemi daha da artırabilir.
 2. Onlara iyi birer rol modeli olun. Aile iyi örneklerle dolu olduğunda, bu iyi davranışların yansımasını evin küçüklerinde de görmek daha kolay olacaktır. Korkunç iki yaş dönemindeki çocuklar onlara en yakında bulunanların sözleri ve davranışlarını tekrar etmesiyle bilinir.
 3. Kurallar koyun. Kurallar koymak ve onlara bağlı kalmak, onların daha iyi davranışlar sergilemelerinde yardımcı olacaktır. Ayrıca bu kurallar, büyüdüklerinde topluma entegre olmalarını da kolaylaştırır.
 4. Kendilerini kelimelerle ifade etmelerini öğretin. Bu, sinir krizlerine girmelerini engelleyecektir. Olumsuz davranışlarının, istediklerini elde etmede onlara yardımcı olmayacağını görmeleri önemlidir.
 5. Onlara karar verme yetkisi verin. Onlara ne yemek yiyeceklerini veya hangi oyuncaklarla oynayacaklarını seçme olanağı sunun. Bu, onların görüşlerini dikkate aldığınızı anlamalarına yardımcı olacaktır.
 6. Yaptıklarının sonuçlarını deneyimlemelerine izin verin. Onlara daha önce tekrar tekrar anlatmış olsanız bile (yaptıklarından ödün vermedikleri sürece), eylemlerinin sonuçlarını deneyimlemelerine izin verin. Belki de böylece, zamanla söylediklerinize daha fazla dikkat ederler.
 7. Sakin olun. Oluşturdukları karmaşanın, içinde bulundukları dönemden dolayı normal olduğunu anlamanız gerekir. Evde mükemmelliği sağlamakla uğraşmayın, çünkü bu sadece stresinizi artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Zorluklarına rağmen, korkunç iki yaş, aynı zamanda güzel, eğlenceli ve büyüleyici bir dönem olarak geçebilir.

Ebeveynler olarak bu dönemi iyi anlamalı ve küçük yavrularımıza elimizden geldiğince yardımcı olmalıyız. Onların büyürken yalnızca bizim desteğimiz ve hoşgörümüze ihtiyaç duyduklarını unutmayın.

Ben bir aşk depremiyim

Aşkımı seninle paylaşmak istiyorum

Sen, benim güzel annem, dışarı çıkışımı ve geri dönüşümü izle.

Sana teşekkür ederim, gözlerim senin sayende parlıyor,

Esintiyi hissedebiliyorum,

Ayaklarım, sana da teşekkür ederim, zıplamama izin verdiğiniz için

-Anonim-


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hoecker JL. (2016). I’ve heard a lot about the terrible twos. Why are 2-year-olds so difficult?
  mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/expert-answers/terrible-twos/faq-20058314
 • Potegal M, et al. (2003). Temper tantrums in young children: 2. Tantrum duration and temporal organization.
  journals.lww.com/jrnldbp/pages/articleviewer.aspx?year=2003&issue=06000&article=00003&type=abstract

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.