40 Yaşından Sonra Anne Olmanın Avantajları

40 Yaşından Sonra Anne Olmanın Avantajları

Son Güncelleme: 30 Mart, 2018

Birkaç yıl öncesine kadar, 40 yaşından sonra anne olmanın avantajları hakkında pek konuşulmazdı. Doğum sırasında oluşan komplikasyonlar, annenin hayatının riske atılması ve düşük yapma ihtimalinin artması bilinen sorunlardan yalnızca birkaçıydı. Öte yandan, bugün bu durum çok daha olumludur.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, eğer gerektiği kadar aylık kontroller yapılırsa ve düzgün bakım uygulanırsa bu sorunların oluşmayabileceğini göstermiştir. Tıptaki gelişmeler sayesinde, doğum öncesi çalışmalarıyla ilgili bir çok söylenti çürütülmüştür.  Bu yüzden, çoğu kadın, yaşını düşünmeden hayallerini gerçekleştirme imkanı bulabilmektedir.

Şimdi, 40 yaşından sonra bebek sahibi olmanın birçok avantajı olduğunu düşünmek gerekir. Bu, hem fiziksel hem de mental seviyede geçerlidir. Bu yaşta çocuk sahibi olmanın yarattığı değişimler, geçmişte inanılan şeylerin aksine çok daha faydalıdır.

40 yaşından sonra anne olmanın fizyolojik avantajları 

Zihinsel yeteneklerin gelişmesi

Özellikle problem çözme ile ilgili olan zihinsel yeteneklerde bir artma görülür. Ayrıca, sözlü becerilerde de gelişmeler olur.

Amerikan Yaşlılık Hastalıkları Bilimi Gazetesi‘nde yayınlanan çalışmalara göre, bu gelişmeler, hamilelikte salgılanan bazı hormonlara bağlı olarak gerçekleşir. Bunlardan biri projesterondur; bu hormon, beyin dokusunun gelişiminden sorumludur. Diğeri ise, östrojendir ve beyin yapısında etkisi çok büyüktür.

Daha sağlıklı bir yaşam ve beslenme alışkanlığı

Daha yaşlı bir kadının beslenme düzeni, genellikle, genç bir kadınınkine göre daha sağlıklıdır. Yaşı daha büyük olan kadınlar, kaliteli yemeklere, sağlıklı diyete daha çok önem verir ve tabi ki beslenme şekillerinin bebeği nasıl etkileyeceğine karşı da daha ilgili olurlar. Risklerin daha çok farkındadırlar ve bu yüzden, bu riskleri önlemek için daha çok uğraşırlar.

Yoga Yapan Hamile Kadın

Zihinsel olgunluğun sağladığı avantajlar

İş ve ekonomik düzen

40 yaşından daha yaşlı kadınlar genelde çalışıyordur ve ekonomik düzenlerini kurmuş olurlar. Çocuklarının ya da doğacak olan bebeklerinin hiçbir şeyden mahrum kalmadan yetişeceğini bilmenin huzuruna sahiptirler. Birçok profesyonel hayallerini çoktan gerçekleştirmişlerdir ve çocuğun onların işe dair hırslarından etkilenmesi neredeyse imkansızdır.

Zihinsel ve duygusal denge

Daha yaşlı anneler, hamilelikle ve yeni anne olmakla nasıl başa çıkacaklarına karşı daha hazırlıklıdır. Değişikliklere adapte olma zamanı geldiğinde, olgunlukları ortaya çıkar. Bu da, bu sürecin biraz daha rahat geçmesini sağlar.

Buna ek olarak, yıllar içerisinde kazandıkları bilgelik, onları genç anneler karşısında güçlü kılacaktır. Bu kadınların, bu deneyimi birçok hayati durum yaşayarak atlatması, bu süreci yorulmadan ve sakince geçirmelerini sağlar.

Çocuklarını suçlamazlar

Çoğu genç anne, genellikle çocuklarını suçlama eğiliminde olur. Geri dönüp bakarlar ve gençliklerinde kaçırdıkları büyük fırsatlar olduğunu düşünürler. Bu durum her ne kadar bencilce ve adaletsiz olsa da, hala bir çok anne tarafından yaşanmaktadır.

Yaşı büyük olmak, bu gerilimleri yaşama riskini de azaltır. Bir kadın 40 yaşından sonra anne olmaya karar verirse, bu, zaten çoktan gençliklerinde yaşayabilecekleri birçok deneyimi de yaşadıkları anlamına gelir ve şimdi hayatlarında yeni bir adım atmaya hazırdırlar.

“Çocuklar oyuncak değildir ve ayrıca ebeveynlerinin tamamlanmamış hayallerini gerçekleştirmeye de zorlayabilecekleri onların yerine geçebilecek birer varlık da değildir. Çocuklar mutlu bireyler olmalıdır.” – Simone de Beauvoir

Kararlarının tamamen farkındadırlar

Bir eşleri olsun ya da olmasın, bilinçli bir karar almışlardır. Tüm artı ve eksileri hesaba katmış ve ne istediklerini zaten biliyorlardır. Bu anneler, hamileliğin hayatlarının her noktasını etkileyeceğini bilirler ve zorluklara karşı hazırlıklı hissederler.

Bu yaşta, acele bir kararla ve az düşünülerek çocuk sahibi olunması çok yaygın değildir. Daha büyük yaştaki annelerin, genç olanlarla karşılaştırıldığında, güvensiz hissetmesi ve şüphe duyması durumları da daha az görülür. 

Eğer 40 yaşından sonra anne olacaksanız aklınızda tutmanız gereken tavsiyeler

  • Eğer 40 yaşından sonra anne olmaya karar verdiyseniz, jinekoloğunuza ve aile hekiminize danışmanız çok önemlidir.
  • Bebeğin durumuyla ilgili güncel bilgiye sahip olmak için bütün aylık kontrollerinize mutlaka gitmeniz çok önemlidir.
  • Bu yaşlarda, hamile kalmak biraz daha zor olabilir, fakat, imkansız değildir. Yardımla üreme teknikleri gibi diğer seçenekleri de elemeyin.
  • Enerji seviyeniz biraz daha düşük olabilir ama bunun sizin için bir problem olması şart değildir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lampinen, Reeta et al. “A review of pregnancy in women over 35 years of age.” The open nursing journal vol. 3 33-8. 6 Aug. 2009, doi:10.2174/1874434600903010033
  • Dietl, A et al. “Pregnancy and Obstetrical Outcomes in Women Over 40 Years of Age.” Geburtshilfe und Frauenheilkunde vol. 75,8 (2015): 827-832. doi:10.1055/s-0035-1546109
  • Meet the mums in their 40s: four stories of having a baby later in life. The Guardian. Opinion- Pregnancy. 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.