Doğum Öncesi Uyarı: Teknikleri ve Faydaları

Doğum Öncesi Uyarı: Teknikleri ve Faydaları

Son Güncelleme: 21 Şubat, 2018

Çocuğunuzu karnınızda ilk defa hissetmeniz hamilelik boyunca yaşayabileceğiniz en iyi tecrübelerden biridir. Çocuğunuzu karnınızdayken uyarabileceğinizi ve bunun için özel teknikler olduğunu biliyor muydunuz? Doğum öncesi bu uyarılar hakkında hiçbir şeyi atlamayın ve faydalarından olabildiğince yararlanın.

Çocuğun anne karnında tekme atması genellikle unutulmaz ve mutlu edici bir an olarak geçer. Bebeğinizin tam da orada, karnınızın içinde olduğunu anladığınız anlardan biridir çünkü. Bu dakikadan sonra bebeğinizin orada olduğunu içgüdüsel olarak bilirsiniz ve karnınızın içinde hareketleri bazen rahatsız edici olsa bile hep huzur verici olacaktır.

Doğum öncesi uyarı# çocuğunuzun büyürken farklı duyularını uyarıp onların gelişmesi fikrini baz alır. Bu şekilde çocuğunuzun motor becerilerini, duygularını ve duyusal becerilerini geliştirirsiniz; aynı zamanda anne çocuk arasındaki o yakın ilişkiyi de pratik etmiş olursunuz.

Bu egzersizleri, ikinci ve son üç aylık dönemlerde yapma konusunda kararlı olmanız önerilir. Ama dokunarak uyarıyı hamileliğin ilk aylarından başlayarak da yapabilirsin.

Doğum öncesi uyarıların faydaları

Doğum öncesi bebeğinizi uyarmanızın bir çok faydası vardır. Hamilelik, size çok uzun bir süreymiş gibi gelebilir ancak her gün bu egzersizleri düzenli ve kararlı şekilde yaparak, hem çocuğunuzun en iyi şekilde gelişmesini sağlamış olursunuz hem de bu süreyi bilinçli ve hızlı şekilde geçirebilirsiniz.

Burada, gündelik hayatınıza doğum öncesi uyarıyı dahil etmeniz için nedenleri sıraladık:

 • Bebeğinizle direkt olarak iletişim kurabilmenizi mümkün kılar. Aslında, bebeğinizi uyararak onunla bir tür iletişim kurarsınız, bu iletişim esnasında ve sonrasında aranızdaki bağ daha da güçlenir.
 • Doğum öncesi uyarılar bebeğinizin duyularının gelişmesine yardımcı olur. Her egzersiz farklı bir alana ve duyuya yöneliktir, ve bunu güçlendirmeye odaklanır. Böylelikle en iyi şekilde, doğru tekniklerle uyarı gönderebilirsiniz. 
 • Size huzur verir. Çocuğunuzun bu uyarılara cevap vermesi ve onunla iletişime geçmeniz, onun sağlığı hakkındaki endişelerinizi giderecektir; ne de olsa iletişim halinde olacaksınız. Onun orada olduğunu biliyor ve hissedebiliyor olacaksınız.
pembe turuncu tonlarında sulu boya hamile kadın resmi

Doğum öncesi uyarı teknikleri

Burada göstereceğimiz doğum öncesi uyarı tekniklerinin her biri farklı bir duyuyu güçlendirmek için, bu sebeple her gün farklı bir teknikle egzersizleri gerçekleştirmeniz en iyi seçenektir.

Böylelikle ne çocuğunuz ne de siz her gün aynı şeyi yapmaktan sıkılırsınız. Unutmayin ki, siz eğlenirseniz çocuğunuz da eğlenir, siz sıkılırsanız aynı durum çocuğunuza da yansır.

 • Görsel uyarı. Yaklaşık olarak dört ay sonunda çocuğunuz görsel uyarıcılara cevap verecek duyulara sahip olur ve görsel bir uyarıya cevap verebilir.
 • Güneşin direkt karnınıza gelmesi. Güneş ışığı derinizden ve bütün karın katmanlarınızdan geçerek çocuğa ulaşabilir.
 • Telefonunuzun flaş ışığıyla değişik oyunlar yaratabilir, bebeğinizin dikkatini bu şekilde çekebilirsiniz. Bu şekilde ondan bu oyun sonunda bir reaksiyon alabilirsiniz.
 • Sessel uyarı. Bu egzersiz hamileliğinizin 14. haftasından sonra daha etkili olacaktır ama hamilelik başlangıcından itibaren bebeğinize değişik sesler dinletebilirsiniz.
 • Bebeğinizle konuşun. Konuşmayı hiçbir zaman bırakmayın; sürekli konuşun. Sizin sesiniz çocuğunuz için en iyi uyarıcıdır.
 • Yumuşak müzik dinletin ki çocuğunuz güven hissi geliştirebilsin.
 • Doğa yürüyüşü. Doğa yürüyüşü esnasında bebeğinizin deneyimlediği doğa sesleri onu pozitif şekilde uyaracaktır ve gelişmesine yardımcı olacaktır.
 • Farklı enstrümanlar çalın. Solo piyano melodileri ya da soft perküsyon, az biraz flamenko ritimleri çocuğunuzda farklı reaksiyonların oluşmasına vesile olur.
 • Dokunarak uyarıda bulunun. Bebek gelişiminde, dokunarak uyarma anne rahminde başlayarak özellikle altıncı ve yedinci hafta sonrasına kadar önemli bir yer tutar.  
 • Farklı dokularla derinize dokunuşlarda bulunun. Fırça ya da tüy bunlara örnek olarak verilebilir.
 • Göbeğinizi okşayın, bazen farklı parmaklarla bazense bütün parmaklarınızı kullanarak.
 • Midenize masaj yapın. Farklı kademelerde baskı uygulayarak midenize ve kursağınıza doğru masaj uygulayın, bebeğiniz buna reaksiyon gösterecektir.
 • Çocuğunuzun hareketlerine tepki gösterin. Bebeğiniz hareket ettiği zaman, hareke ettiği bölgeye siz de elinizi koyun ve mesajın alındığı hissini sağlayın, bu bebeğinizle aranızda olabilecek muhteşem bir etkileşim olacaktır.
siyah saçlı çiçekli elbiseli hamile kadın karikatürü

Motor uyarıları. Çocuğunuz siz hareket ettikçe pozisyonunu değiştirme ihtiyacı duyacaktır. 10. aydan itibaren, siz de bu hareketlerin farkına varabileceksiniz.

 • Doğum öncesi yapılan yoga bu tür bir uyarıyı mümkün kılar ve etkili bir yöntemdir.
 • Evinizde farklı duruşlar deneyin. Yatakta farklı yönlerde yatmak ya da ayakta durur pozisyonda göbeğinizi yere doğru yaklaştırmak örnek olarak verilebilir.

Bazı spesifik yiyecekleri yemek de bebeğinizi uyarabilir, çikolata bunun en iyi örneğidir. Bu tür yiyecekleri uyarı vermesi için yiyebilirsiniz ancak bu yiyecekleri yemeyi fazla kaçırmayın; çünkü bebeğinizi bu şekilde fazlaca uyarmak önerilen bir şey değildir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.