Açık Havada Eğitim Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Açık havada eğitim sayesinde çocuklar doğayla temas ediyor ve bütün ders konularını ayrı ayrı değil arkadaşlarıyla birlikte öğreniyorlar. Ayrıca bu eğitim türü, çocukların takım çalışmasını öğrenmesine ve çevreye saygı duymasına da yardımcı oluyor. 
Açık Havada Eğitim Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Nesiller değişiyor, buna hiç şüphe yok. Günümüzde, çocuklar geleneksel öğretim yöntemlerinden sıkılıyorlar. Birçok okulun ve velinin açık havada eğitim olarak bilinen yöntemi kullanmasının nedeni budur.

Bu yöntem hakkında daha fazlasını bilmek ister misiniz? O zaman bu makaleyi okumaya devam edin.

Açık havada eğitim nedir?

Birkaç yıl öncesine kadar, birçok kişi öğrenmenin tek yolunun, çocukların önlerindeki tahtaya odaklanacakları bir sınıf ortamı olduğuna inanıyordu.

Ancak bunların hepsi değişti. Hala sınıflardan yararlanılsa da gittikçe daha fazla sayıda okul açık havada eğitimi tercih ediyor.

Temel olarak, doğa ve çevreye özen göstermek, bu eğitim türünün çok önemli bir parçasıdır. Ayrıca çocuklar bu eğitim türünde daha yaratıcı olur. Temiz havada nefes alabilirler ve farkında bile olmadan spor yapabilirler.

Dışarıda eğitim bir parkta, okul bahçesinde, bir meyve bahçesinde, plajda, kırsal alanda, ormanda, dağda – istediğiniz yerde gerçekleştirilebilir!

Bu model bazı ülkeler için yeni olabilir ancak birçok ülke halihazırda bu yöntemden faydalanıyor. Örneğin, Almanya, Norveç, Finlandiya ve İsveç gibi ülkelerde bu model genellikle hem özel hem de devlet okullarında kullanılıyor.

Açık havada eğitimin amacı

Bu yöntemin temel amacı, çocukların küçük yaşlardan itibaren doğayla tam temas halinde olmalarıdır. Bunu büyük bir şehirde yaşıyor olsalar bile yapabilirler.

Çevre ile olan bu ilişki, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini iyileştirir. Bunun nedeni, “geleneksel” öğrenmelerini etkilemeden etraflarında gördükleri şeyler tarafından teşvik edilmeleridir. Yani matematik, edebiyat, tarih vb. dersleri daha istekli şekilde öğrenebilirler.

açık havada eğitim

Çocukluk kadar önemli bir aşamada, öğrencilerin yetişkinlik döneminde onları destekleyecek ilkeleri oluşturmaları önemlidir.

Açık havada eğitim normal konuları ihmal etmemektedir, ancak diğer konuları da içerir . Örneğin, y aratıcılık, kendine saygı, özerklik, girişimci ruh, ekip çalışması, kendine güven, saygı ve doğal kaynakları koruma gibi ilkeler bu eğitim türünde vurgulanmaktadır.

Açık havada eğitim nasıl deneyimlenir?

Büyük şehirlerdeki çocukların doğa ile daha az temas ettikleri bir gerçektir. Bu onları teknolojiye ve ekranlara daha bağımlı hale getirir. Ek olarak, diğer çocuklarla olan ilişkilerini büyük ölçüde azaltır.

Bu nedenle, dış mekanda eğitim, çevreleriyle iletişim kurmalarına yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Temel olarak bu yöntem, etkileşime girmeleri için sınıfta olduğundan daha geniş alanlar sunar.

Bazı çocuklar şehirlerinin dışındaki yaz kamplarına gider. Bu dönem sonrasında daha iyi bireyler olarak geri dönerler. Bu tür uygulamalar, eğitimi tamamlar ancak yeterli değildir.

Çocuklar küçükken, olabildiğince çok hareket etmek için alana ihtiyaç duyarlar. Açık havada eğitimi kullanan okullar öğrencileri için bu alanı sağlar.

Bu okullardaki dersler nasıldır?

Bu kurumların temel ilkesi “doğanın sınıf olması” ve günün çoğunun dışarıda yaşanmasını teşvik etmektir. Çocuklar bahçeden yararlanabilir, büyük bir ağacın gölgesinde öğle yemeği yiyebilir, böcekleri inceleyebilir, kuşları gözleyebilir, tarım ve hayvancılık öğrenebilir ve çim üzerinde egzersiz yapabilirler.

Aynı şekilde, diğer etkinlikleri yaptıkları çatıları ve duvarları olan dış mekan sınıfları da vardır. Diğer taraftan bu tür sınıflar, çok sıcak veya soğuk olduğunda veya yağmur ya da kar yağdığında barınak sağlarlar.

dışarıda oynayan çocuklar

Çocuğunuzu açık hava eğitimi sunan bir okula kaydettirmek istiyorsanız ancak bunun onlar için uygun olup olmadığından emin değilseniz, böyle bir okulu ziyaret edebilirsiniz.

Sınıflar en fazla 25 öğrenci olacak şekilde oluşturulur ve farklı yaşlarda çocuklar olur. Bu okullarda, birbirleriyle bağlantılı farklı konular öğreniyorlar.

Yani matematik, biyoloji veya edebiyat dersi yoktur. Aksine, bütün kavramları birleştirerek hepsini bir bütün olarak öğrenirler.

Tabii ki oyun oynamak, maceralar yaşamak, dil öğrenmek, müzik, sanat ve çocukların öğrenmesi gereken diğer her şey için de zaman vardır. Kısacası, bu okullar dünyada giderek popüler hâle gelen çok iyi bir alternatif.

İlginizi çekebilir ...
Çocuk için eğitim konusunda nasıl karar verebiliriz?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuk için eğitim konusunda nasıl karar verebiliriz?

Ebeveynlerin ne gibi bir eğitim sahibi oldukları aile kurma sürecinde daha belirgin hale gelir ve çocuklarının alacağı eğitim onlar için önemli olu...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.