Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimi ve Özellikleri

Üstün yetenekli çocukların kendilerine özgü özellikleri vardır. Bu yüzden, onları buna uygun şekilde yetiştirmeli ve eğitim görmelerini sağlamalısınız.
Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimi ve Özellikleri

Son Güncelleme: 09 Nisan, 2019

Üstün yetenekli çocukların yetenekleri çoğu zaman modern bilimi şaşırtıyor ve uzman yetişkinleri hayrete düşürüyor.

Çocuklar ilk bir sene çok şey öğrenir. Uyarıcılar sayesinde bilgi edinirler. Bununla birlikte, üstün yetenekli çocukların bilge bir şekilde doğduğu düşünülür.

Soyutlama

Soyutlama, üstün yetenekli çocukların doğuştan gelen bir özelliğidir. Bu, somut dünyayı soyut fikirlerden ayırabildikleri anlamına gelmektedir. Bu sayede çevrelerindeki dünyayı analiz edebilirler ve muhakeme becerilerini geliştirebilirler.

Gözlem Yeteneği

Gözlemleyebilen çocuklar, sonuçlar çıkarmayı ve kendi kendilerine öğrenmeyi bilirler. Üstün yetenekli çocukların gözlem becerileri oldukça iyidir. Dikkatlerini aynı anda tek bir şeye odaklamak için gereken sabırları vardır.

düşünmenin önemi

 Konsantrasyon

Üstün yetenekleri olan çocuklar için, konsantrasyon günlük yaşamın büyük bir parçasıdır. Analiz etmek için herhangi bir konuya veya duruma odaklanmaları gerekir. Bu sayede de herhangi bir konuda gelişmiş bilgilere sahip olabilirler.

“Üstün yetenekli çocukların, mantıksal muhakemeleri öne çıkar.”

Her Şeye ve Herkese Karşı Dikkatli Olmak

Üstün yetenekli çocukların oyun oynarken başka bir şeye dikkat etmediklerini düşünmek hata olur. Aksine onlar etraflarında olup biten ve söylenen her şeye dikkat ederler.

Olgun düşünce kalıpları

Pek çok kişi aksini düşünse de, üstün yetenekli çocuklar fazlasıyla olgundur. Çoğunlukla ciddi ve sorumluluk sahibi davransalar da, sizinle hemfikir olmadıklarında öfke krizi geçirebilirler veya inatçı davranabilirler ancak onların sadece birer çocuk olduğunu unutmamak gerekir.

Yaşıtlarına kıyasla, bulundukları durumlardan önemli sonuçlar çıkarabilirler. Farklı açılardan düşünerek yaratıcı çözümler bulabilirler.

“Üstün yetenekli çocuklar beklenmedik ancak somut sorular sorarak öğrenme ihtiyaçlarını gidermeye çalışırlar.”

İçtenlik

Dürüstlükleri çoğu zaman yetişkinleri şaşırtır. Çocukların her zaman doğruyu söylediğini düşünebilirsiniz ancak üstün yetenekli çocuklar için içtenlik en önemli özelliklerden bir tanesidir. Düşündüklerini ifade etmede veya durumları olduğu gibi adlandırmada bir sorun yaşamazlar.

Yaratıcılık

Sınırlı kaynaklara, fiziksel sorunlara veya diğer kısıtlamalara rağmen, üstün yetenekli çocuklar diğerlerinden daha yaratıcıdır. Her zaman meraklı oldukları için yeniliklere açıktırlar.

Hedefleri uğruna her şeyi yaparlar ve hiçbir şeyi denemekten çekinmezler. Yeni yollar açma kabiliyetleri inanılmazdır.

Karar Verme

Hazır cevaplar vermeye, karar almaya ve sorunları diğer çocuklara kıyasla daha etkili bir şekilde çözmeye meyillidirler. Bu çocuklar, yaşıtlarından daha hızlı ve kolay öğrenirler. Yetişkinler kadar olgun bir şekilde karar aldıklarını gördüğünüzde şaşırabilirsiniz.

Azim

Azimli olmak, hedeflere ulaşmak için çok önemlidir. Üstün yetenekli çocuklar vazgeçmez, sorumsuz davranmaz ve kolaya kaçmaz. Sıkı çalışmak gerektiğini bilir ve hedeflerine ulaşana kadar azimle mücadele ederler.

kitap okuyan kız

Üstün Yetenekli Çocukları Yetiştirmek

Üstün yetenekli bir çocuğunuz varsa, ona biraz farklı davranmak gerekebilir. Çok fazla yorulmadan, donanımlı olabilmek için bilişsel ve motor becerilerini geliştirmeye ihtiyaçları vardır.

Çocuğunuzu çalışmaya zorlamayın veya beklentilerinizi karşılamadığında ona kızmayın. Çocuğunuzun kendi temposunda gelişimini tamamlamasına izin vermelisiniz.

Bununla birlikte, entelektüel veya fiziksel gelişim, üstün yetenekli çocukların ihtiyaç duyduğu tek şey değildir. Onların da yaşıtları gibi sevgi ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Daha hassas olduklarını göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle, onlara daha fazla sevgi göstermeniz gerekebilir.

Öte yandan, üstün yetenekli çocuklarınıza kendilerini ifade etme özgürlüğünü sunmalısınız. Uygulama yapmaya ve becerilerini test etmeye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle yetişkinler olarak, gelişimlerini tamamlayabilmeleri için çocuklarınıza gerekli kaynakları ve fırsatları sunmalısınız.

Bunun yanı sıra, çocuğunuzu toplumdan saklamamalı ve diğer çocuklardan uzaklaştırmamalısınız. Toplumun bir parçası olmaları önemlidir. Ayrıca, anne babalar çocuklarının zorbalığa uğramadığından ve alay konusu olmadığından emin olmalıdır.

Buna ek olarak, üstün yetenekli oldukları için onlara yetişkin gibi davranmamalısınız. Her zaman olgun olmalarını bekleyemezsiniz.Yaşıtları gibi onlar da oyun oynamak ve çocukluklarını yaşamak isteyeceklerdir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuzun Doğuştan Gelen Yeteneklerini Nasıl Geliştirirsiniz?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuzun Doğuştan Gelen Yeteneklerini Nasıl Geliştirirsiniz?

Bu yazımızda çocuklarının potansiyelini artırmak ve onların doğuştan gelen yeteneklerini geliştirmesine yardım etmek isteyen ebeveynlere 8 ipucu su...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barragán, M. C. (2009). Identificación del alumnado con altas capacidades intelectuales. Revista Digital Innovación y Experiencias Educativas25, 1-15.
  • Gálvez, J. M. (2000). Alumnos precoces, superdotados y de altas capacidades. Ministerio de Educación.
  • Sánchez, C. (2006). Principales modelos de superdotación y talentos. Universidad de Murcia, Departamento de Métodos de Investigación y Diagnóstico en Educación, España.
  • Sastre-Riba, S. (2008). Niños con altas capacidades y su funcionamiento cognitivo diferencial. Rev Neurol, 41(Supl 1), S11-6. http://www.carei.es/archivos_materiales/AACC.pdf
  • Tourón, J. & Reyero, M. (2001). La identificación de alumnos de alta capacidad. Bordón, 54 (2), 311-338.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.