Altı Aylık Bebekler İçin 7 Aktivite

18 Haziran, 2019
Altı aylık bebekler sürprizlerle doludur ve dünyayı yeni keşfetmeye başlarlar. Onların potansiyelini nasıl geliştirebileceğinizi öğrenin.

Altı aylık bebekler için, becerilerini geliştirmelerini sağlayacak pek çok aktivite bulunmaktadır. Bu yaştaki bebeklerin yetenek gelişimlerinde büyük ilerlemeler gerçekleşir ve davranışlarında değişiklikler meydana gelir. Bu yüzden, altı aylık olan bebeğinizi harekete geçmeye teşvik etmeli ve ona keşfedecek yeni alanlar sunmalısınız. Bu sayede, o da yeni dönüm noktalarından geçecektir.

“Altı aylık bebekler, daha aktif olur. Artık hareket edebilecekleri için evin güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. Tüm temizlik malzemeleri, ilaçlar, zehirler ve sivri ya da kesici aletleri bebeğinizin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin. Bebeğe bakacak her kişinin de bunları bilmesini sağlayın.”

–ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı–

Bugünkü yazımızda size bahsedeceğimiz tüm aktiviteler; bebeğinizin fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimi için faydalı olacaktır. Ayrıca, aile bağlarınızı güçlendirmek için fırsatlar yaratmalı ve çocuğunuz eğlenirken ve yeni şeyler keşfederken bir ebeveyn olarak onunla beraber vakit geçirmelisiniz. Aşağıdaki aktiviteleri not alın ve bebeğinizle birlikte bunları uygulamaya hemen başlayın!

Altı aylık bebekler için en faydalı aktiviteler

1. Su sıçratmak

Bu aşamada bebekler, banyo yaparken yardım almadan dik oturabilir. Banyoda, çocuğunuzun etrafına birkaç oyuncak koyun ve ona eliyle nasıl su sıçratabileceğini gösterin. Bu, hem bebekler için çok eğlenceli bir aktivitedir hem de suda dik oturmak bebeğinizin sırtının alt bölgesindeki kasları güçlendirir ve duruşunu geliştirir.

2. Altı aylık bebekler için şarkılar ve ninniler

Bebeğinizin yanında oturarak ya da uzanarak akılda kalıcı ve eğlenceli olan bir şarkıyı söylemeye başlayın. Şarkıyı söylerken bir yandan da bebeğinizin gülmesini sağlayacak hareketler yapın ve komik sesler çıkarın. Bebeğinizle dans edin ve onun da ritme göre hareket etmesini sağlayın. Bu sayede kas yapısı ve kaba motor becerileri gelişecektir.

baloncuklarla oynayan altı aylık bebek

3. Baloncuklarla oyunlar

Bebeğinizin yanına doğru sabun köpüğü üfleyin ve tüm renkleri görebilmesi için onlara yaklaşmasını sağlayın. Baloncukları yakalamaya, onlara dokunmaya ve eliyle tutmasını sağlamaya çalışın. Bunun gibi basit aktiviteler sayesinde altı aylık bebekler bir nesneyi takip edebilmek gibi görsel yetenekler geliştirirler. Bu ayrıca, el-göz koordinasyonlarını da geliştirir. 

4. Legolarla oynamak

Bebeğinizin eli için uygun boyutlarda olan renkli legolar alın. Bebeğinizi karşınıza oturtun ve bu parçalarla bir kule inşa etmesi için onu yönlendirin. Bunu tam olarak başaramasa bile, nesneleri kavramayı öğrenmiş olacaktır. Ayrıca, tıpkı bir önceki aktivitede olduğu gibi el-göz koordinasyonu da gelişecektir

Altı aylık bebekler için diğer aktiviteler

5. Hikaye okumak

En büyük resimlere ve en parlak renklere sahip olan hikaye kitabını seçin. Bebeğinizi kucağınıza oturtun ve eğlenceli bir ses tonuyla ona kitabı okuyun, böylece o da hem sizin hareketlerinizi hem de kitaptaki resimleri görebilir.

Başta, kelimeler onun ilgisini pek çekmeyebilir ama resimlerle ilgileneceğine eminiz. Benzer şekilde, eğer çocuğunuz bir şeyler mırıldanmaya başlarsa ve size kafası karışık bir şekilde bakarsa da şaşırmayın.

6. Deniz topuyla oynamak

Eğer bebeğinizi açık havaya çıkarma şansınız varsa bunu mutlaka yapın. Önce, bebeğinize az bir uzaklıkta bacaklarınızı açarak oturun. Size dikkatini vermesini bekleyin ve hafifçe topu ona doğru atın. Bebeğiniz topu yakalamaya ve geri atmaya çalışacaktır. Bu aktivite de onun kas gelişimine çok faydalı olacaktır.

7. Altı aylık bebekler için başka bir aktivite: İp çekmek

Öncelikle, bebeğinizin cildine zarar vermeyecek ve yumuşak bir malzemeden yapılmış bir ip tercih edin. Sonra, ipin bir tarafını bebeğinize verin diğer ucunu da siz tutun. Son olarak, ipi hafifçe çekin ve bebeğinizin de buna karşılık vermesini bekleyin. Bu aktivite bebeğinizin nesneleri daha iyi kavramasını ve parmaklarının hareketini geliştirmesini sağlayacaktır.

çocuğuna kitap okuyan anne

Altı aylık bebeğinizin bacaklarını bisiklet sürüyormuş gibi hareket ettirmek de kas gücü kazanmasına yardımcı olacaktır. Sonuç olarak tüm bu aktiviteler, bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunacak ve onunla geçirdiğiniz anların faydalı olmasına fırsat sunacaktır. Ayrıca, bu basit aktiviteler sayesinde bebeğinizin becerilerini geliştirmek çok zamanınızı almayacaktır.