Bebeğinizin Yeni Yiyecekler Denemesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Emzirme dönemi bittiğinde bebeğinizin yeni yiyecekler denemesinin vakti gelmiş demektir. Yeni dokular ve lezzetler her zaman şaşırtıcı olacaktır. Fakat bu yeni şeyler bazen bebeğinizin hoşuna gitmeyebilir.
Bebeğinizin Yeni Yiyecekler Denemesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Son Güncelleme: 20 Nisan, 2019

Doğumdan sonraki ilk birkaç ayında anne sütü, bebeklere ihtiyaç duyduğu her türlü besin maddesini sağlar. Fakat yine de belli bir noktada bebeğinizin yeni yiyecekler denemesine yardımcı olmanız gerekir. Verdiğimiz püf noktalar da bu noktada işinize yarayacak.

Bilinmeyen yiyecekleri reddetme

Er ya da geç ufaklığınızın menüsünü genişletmeniz ve bebeğinizin yeni yiyecekler denemesine yardımcı olmanız gerekecek.

Bazı çocuklar, diğerlerinin aksine yeni lezzetler denemeyi çok sever fakat diğer çocuklar neye benzediğini bildiği şeyleri yemeyi tercih eder. Böyle durumlarda sabırlı olmak çok önemlidir. Nihayetinde bebeklerin beğenmeye başlaması için ortalama olarak 15 kez o yeni şeyi denemeleri gerekir.

Bunun yanında neofobiden (bilinmeyenden korkma) muzdarip olanlar sadece bebekler ve küçük çocuklar değildir. Yetişkinler de bu durumdan muzdarip olabilir ve bu yeni yiyecekler denemeyi de içerebilir. Küçük çocuklar 5 yaşına geldiğinde genellikle doğal olarak bu durumun üstesinden gelir.

yemek yemek istemeyen ağlayan bebek

Yeni yiyecekler: taklit ederek öğrenme

Ebeveynler, çocuklarının rol modelleridir. Aile alışkanlıkları büyük farklar yaratır. Eğer ebeveynler genel olarak yeni yiyecekler ve yeni şeyler denemeye meyilli olursa çocukta aynı şeyi yapacaktır.

Bebeğinizin yeni yiyecekler denemesine yardımcı olmanızın en iyi yolu o yiyecekleri ilk önce sizin yemenizdir. Taklit etmek, ailenin yaşça büyük üyelerinin yarattığı güven ortamına bağlıdır. Tabii bu durum aynı zamanda büyük kardeşleri de kapsar.

Bebeğinizin yeni yiyecekler denemesine yardımcı olmanız için ipuçları

Yemek zamanının her zaman herhangi bir ceza olmadan, olumlu ve keyif verici bir deneyim olması gereklidir. Küçük yaştan itibaren çocuğunuza sağlıklı yemenin de eğlenceli olduğunu öğretmelisiniz.

Eğer bebekler yiyecekleri yemeye zorlanırsa bu onların sadece bu yiyeceklerden nefret etmelerini sağlar. Aynı zamanda ebeveynler de, kendilerinin bazı lezzetleri diğerlerine göre daha çok sevdiğinin farkında olmalıdır.

Onların en sevdiği yiyeceklerden kurtulmanıza gerek yok. Bu yiyecekleri yeni veya yemekten çok keyif almadıkları yiyecekler ile karıştırabilirsiniz. Fakat yine de bu yiyeceklerin besleyici nitelikte yiyecekler olduğundan emin olun.

Sunumu çeşitlendirin

Renkler, bebeğinizin yeni yiyecekler denemesine yardımcı olmanız için mükemmel bir stratejidir. Yiyeceklerin ilk olarak gözler ile vücuda “girdiğini” unutmayın. Eğer yiyecek güzel ya da ilgi çekici değilse bebekler muhtemelen onu yemek konusunda daha isteksiz olacaktır.

Bazen bir lezzeti sevmemek tat ile alakalı olmayan bir durum olabilir. Yeni bir yiyecek yemek istememek nasıl hissettirdiği veya göründüğüyle alakalı olabilir.

yeşil önlüklü mutlu yemek yiyen bebek

Muz gibi meyveler çok sevimli görünebilir. Muzları küçük parçalar halinde doğrayabilirsiniz veya doğal halinde sunabilirsiniz. Fakat yine de dişleri henüz çıkmadığı için bebeklerin çiğnemesi zor olabilir.

Eğer bebekler meyveleri sevmiyorsa püre oldukları ve sevimli gözükmedikleri içindir fakat bu şekilde kolayca yiyebilirler.

Bebeğinizin denemesine izin verin

Bebeğinizin yeni yiyecekler denemeyi reddetmesi belki de ona verdiğiniz meyve veya sebzelerle alakalı olmayabilir.

Bazı gümüş eşyalar bebeğiniz için korkutucu olabilir. Bebeğinizin yeni yiyecekler denemesine yardımcı olmanız için onun yeni yiyecekleri kendi elleriyle kendi ağzına götürerek denemesine izin vermek iyi bir yol olacaktır.

Yeni yiyecekler denetirken kaçınılması gerekenler

Bazı ebeveynler bebeklerinin yeni yiyecekleri sevmesini kolaylaştıran değil aksine daha zor hale getiren yollara başvururlar. Bunu genellikle daha iyi bir yöntem bilmedikleri için yapmış olurlar. Fakat yine de bebeğin yiyecekleri denemesindeki başarısızlıklarından dolayı sinirlenmeleri nedeniyle de olabilir.

En çok yapılan hatalardan biri bebeğin dikkatini dağıtmaya çalışmalarıdır. Örnek olarak televizyon veya YouTube videoları izleterek yemek yedirmeye çalışırlar. Fakat yemek zamanının sadece yemek yemek için olması çok önemlidir. Bu zamanı aile ile beraber olmak ve hep birlikte yemek yemekten keyif almak için kullanın.

Son olarak şüphesiz en kötü hata bebeğinizi yemeye zorlamaktır. Bebeğin, daha ağzındakini yutmasına yeterli zamanı tanımadan dolu bir kaşığı bebeğin ağzına sokan ebeveynlerle de karşılaşıyoruz.

Bu durumda yemek yemek bebeğiniz için acı verici ve travmatik olacaktır. Buna ek olarak ödül ve ceza yöntemini uygulamak bebeğiniz için iyi olmayacaktır. Bu durum travmaya ve başka sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.