Ders Çalışırken Tüketilmesi Faydalı 5 Yiyecek

Ceviz, avokado, muz ve benzeri sağlıklı yiyecekler ders çalışırken tüketmek için mükemmeldir. Okul çağındaki çocuklarınızın beslenmesini düzgün şekilde planlayarak okuldaki performanslarına katkıda bulunmanız önemlidir. 
Ders Çalışırken Tüketilmesi Faydalı 5 Yiyecek

Son Güncelleme: 06 Mart, 2019

Ders çalışırken faydalı yiyecekleri tüketmek, bilişsel süreçleri ve çocuklarda konsantrasyonu geliştirmek için harika bir yoldur.

Çocukluk döneminde yapılan akademik çalışmalar çok fazla enerji gerektirir. Çocuklar kitap okumak, anlamak ve ezberlemek için saatler harcıyorlar. Bütün bunlar, sınavlara ek olarak, çok fazla stres yaratabilir.

Doğru beslenmek, yediklerimizin miktarıyla değil, kalitesiyle ilgilidir. İşin sırrı, çocukların midelerini fazla doldurmamak için hafif yemeleridir. Aşırı yemek, sindirim sistemini daha fazla çalışmaya zorlar. Bu da çocuğun düşünmesi için daha az enerji kaldığı anlamına gelir. Öte yandan, hafif yemek sindirim gücünü artırır.

Kan akışı, en fazla iş yükünü temsil eden organlara odaklanacaktır. Aynı zamanda, bazı yiyeceklerin özellikleri, entelektüel performansı diğerlerinden daha fazla desteklemektedir. Sınav zamanlarında, beyne mümkün olduğu kadar çok gücün yönlendirilmesi gerektiği açıktır:

Ders çalışırken tüketilmesi faydalı yiyecekler: Zengin ve besleyici gıdalar

Aşağıda listesini sunduğumuz yiyecekleri, ders çalışan çocuklarınıza sunarak hem fiziksel hem de zihinsel kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. B u liste, nörotransmiterlerin aktivitesine katkıda bulunan besinlere dayanmaktadır. Aynı zamanda çocuklar, gençler ve yetişkinlerin bayıldığı lezzetli yiyeceklerdir.

1. Ceviz ve diğer kabuklu yemişler

Cevizin insan beynine benzemesi bir tesadüf mü? Bunun cevabını bilmesek de içerdiği yüksek orandaki yağ asitleri, fosfor ve omega 3 mükemmel bir kombinasyon oluşturur. Bu özelliklerinin birleşimi, beyin işlevini uyarır.

Bu nedenle ceviz ve diğer kabuklu yemişleri yemek hafızamız için faydalıdır. Ayrıca yeni bilginin önceki bilgilerle ilişkilendirildiği süreçlere yardımcı olur ve eleştirel düşünceyi güçlendirir.

Cevizin bazı ilginç özellikleri şunlardır:

  • Ceviz, magnezyum ve lif içerir. Bunlar kan şekeri ve kan akışını düzenler.
  • Ayrıca serbest radikallerle savaşan ve zihni genç tutan antioksidanlar içerir.
  • Ceviz, yüksek omega-3 içeriği sayesinde bilişsel işlevleri en üst düzeye çıkarır.
  • Ayrıca serotonin üretimini teşvik eder, yani mükemmel bir doğal enerji kaynağıdır.
ders çalışırken meyve yemek

2. Muz

Ders çalışırken yenilebilecek bir diğer lezzetli şey, muzdur. İnsan beyni, vücudun ürettiği enerjinin% 20’sini tüketir ve bu enerjiyi geri kazanmak önemlidir.

Muz, büyük miktarda B ve C vitamini sağlar. Fakat daha önemlisi, potasyum ve tirozin içerir. Bu bileşenler, diğer şeylerin yanı sıra, bilişsel süreçler için gerekli olan nörotransmiterlerin üretimini teşvik eder. Bunlar serotonin ve dopamindir.

Her 2 veya 3 günde bir muz yemek vücudumuz için çok faydalıdır. Muz ayrıca şu besinleri içerir:

  • Tirozin: Yeni nörotransmiterlerin üretiminde yardımcı olur.
  • Potasyum, B6 vitamini ve folik asit: Beyin fonksiyonlarını güçlendirir.

3. Avokado

Avokado diğer şeylerin yanı sıra yüksek omega 3 içeriği sayesinde ders çalışırken çocuğunuza enerji ve zihin açıklığı sağlayacaktır. Omega 3, sağlıklı nörolojik işlevi artıran tekli doymamış bir yağdır.

Bir sınavdan önceki gece avokado tüketmek ezberlememize, öğrenmemize ve en iyi şekilde akıl yürütmemize izin verir. Dahası, avokado B ve C vitaminiyle potasyum ve magnezyum bakımından da zengindir. Avokadoyu tuz ve limonla yemek, yeterli miktarda enerji sağlar ve sinir sisteminin işlevini etkinleştirir.

“Aşırı yemek, sindirim sistemini daha fazla çalışmaya zorlar. Dolayısıyla, düşünmek için daha az enerji olur. Tam tersine, hafif yemek ise sindirimi artırır. ”

4. Bitter çikolata

Ders çalışırken ve diğer entelektüel ödevleri yaparken yardımcı olan bir başka doğal enerji kaynağı çikolatadır. Ancak sindirimi zorlaştıran aşırı şeker, süt ve yağdan uzak olmak için koyu çikolata tüketmek en iyisidir.

Ders çalışırken ya da öncesinde küçük bir parça bitter çikolata yemek, odaklanmanızı kolaylaştırır. Ceviz ve muz gibi, çikolata da endorfin üretimini uyarır. Sinir gelişimine yardım etmenin yanı sıra, endorfinler zihinlerimizi açık tutmaya da yardımcı olur.

Aynı zamanda, çikolata antioksidanlar ve kafein bakımından zengin olan kakao içerir. Bu nedenle bilişsel süreçleri ve beyin aktivitesini uyarır.

elma ve kavanozda süt

5. Elma

Ders çalışırken tüketilecek en iyi yiyecekler arasında elma ilk akla gelenlerden biridir. Kahve gibi maddelerden farklı olarak bu meyve, fazla kafein tüketmeden zihnin açık kalmasına yardımcı olur.

Bir yandan, endişe ve susuzluğu yatıştırırken öte yandan, daha uzun süre aktif, sağlıklı ve genç beyin aktivitesi sağlar.

Sonuç olarak, sınav zamanlarında ders çalışırken doğru yiyecekleri seçmekten daha akıllıca bir şey yoktur. Yararlarını en üst düzeye çıkarmak için yeterli uyku ve egzersizle bu besinleri tamamlamalısınız.

Son olarak, karbonhidrat ve yağlardan kaçınıp bol su için. Susuz kalmamak, ders çalışırken aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer ipucudur. İlginizi çekebilir ...

Çocuklarda Kötü Beslenmenin Sonuçları 
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Kötü Beslenmenin Sonuçları 

Beslenme, çocuk sağlığının en önemli faktörlerinden biridir. Ebeveynlerin görevi, çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.