Bebeğiniz İçin En İdeal Uyku Pozisyonu

Bebeğiniz İçin En İdeal Uyku Pozisyonu

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2018

Ebeveynler genellikle, bebeklerini hızla uyutmak ve düzgün bir şekilde dinlenmelerine yardımcı olmak için farklı uyku pozisyonları dener. Bu makalede, bebeğinizin uyuması için ideal uyku pozisyonuna bakacağız.

Kilit nokta: konfor ve güvenliği birleştirmek

Bebeğinizin tercih edeceği bazı uyku pozisyonları vardır. Bunu anında fark edeceksiniz.

Bebeğiniz ne kadar rahat hissederse, o kadar az hareket eder, pozisyonlarını değiştirmeye çalışır.

Bebeğinizin beden diline dikkat edin. Kıpırdamaya, hafif hafif sızlanmaya, mücadele etmeye ya da ağlamaya başlarlarsa, bu kendilerini rahatsız ya da güvensiz hissettikleri anlamına gelir. Bu olduğu zaman, sakin kalmak ve farklı bir pozisyon denemek önemlidir. Bebeğinize her şeyin yolunda olduğunu ve size ne anlatmaya çalıştığını anladığınızı gösterin.

Bir anne olarak kendinizi rahat hissetmeniz de önemlidir, bu sayede bebeğinizi uyutmaya çalışırken kendinizi yormazsınız.

Her ikiniz için de kilit noktası konfor ve güvenliği birleştirmektir. Yavaş yavaş, hem siz hem de bebeğinizin, bu faktörleri hesaba katarak, nasıl kolayca uyum sağlayacağını göreceksiniz.

O zaman, bebeğinizi uyutmak için en ideal uyku pozisyonu nedir?

Sırtüstü: ideal uyku pozisyonu

Bebekleri sırtüstü uyumaya yatırmak, her zaman bebekleri uyutmanın en popüler yollarından biri olmuştur.

Bu pozisyon bir süredir ebeveynler arasında tercih sırasında geriye düşmüş olsa da, bugün çocuk doktorları tarafından en çok tavsiye edilenlerden biridir. Bu bebekler için ideal uyku pozisyonudur.

Bugün, bebeğin gece içinde kusması durumunda bunun en güvenli pozisyonlardan biri olduğunu biliyoruz. Çocuk yatay olduğu için ağızları tamamen açıktadır ve sıvıyı tamamen tahliye edebilirler.

Bebeklerin sırtüstü uyumaları da, ani bebek ölüm sendromu riskini azaltmaya yardımcı olur.

Bebeğiniz sırtüstü yattığı zaman, daha geniş bir görüş alanı vardır. Bu onların sizi izleyebildikleri, çevrelerindeki uyaranlara tepki olarak hareket edip bacaklarını tekmeleyebilecekleri anlamına gelir.

Bebeğiniz bu pozisyonda daha rahat hissedecektir. Kollarını uzatmak ve istedikleri her şeye dokunmak için özgürdürler. Bununla birlikte dikkat edin: Bir pozisyonun aşırı kullanılması düz kafa sendromuna yol açabilir.

ideal uyku pozisyonu

Diğer olası pozisyonlar

Yana dönük

Bebeğinizi uyutmanın bir başka yolu da onları yan yatırmaktır. Bu pozisyonda, bebekler rahat hisseder ve yutma ya da boğulma riski olmadan herhangi bir kusmuktan kurtulabilir.

Yana dönükken, bebekler aynı zamanda hareket edip uyanırlarsa etrafa bakma kabiliyetine de sahiptir. Ayrıca, bu pozisyonda, bebekler sıcak havalarda boğulmuş hissetmezler.

Bazı uzmanlar, bu şekilde uyurken bebeklerin anne karnındaki cenin pozisyonunu taklit ettiklerini ve bu yüzden çok rahat hissettiklerini söylüyorlar.

Kucakta tutmak

Sadece annelerinin kollarında uyuyabilen çok sayıda bebek vardır. Anneler bebekleri yukarı dönük halde kucaklarında tutmaya ve hafifçe sallamaya eğilim gösterir.

Bu pozisyonda, yanağınızı bebeğin başının üstüne koyabilir ve uykuya dalıncaya kadar onlara fısıldayabilirsiniz. Bu pozisyon sıcak ve rahattır ve aranızdaki bağı güçlendirir. Tek risk, bebeğinizin buna alışması olabilir.

Tavsiyemiz bebeğinizin tek bir uyku pozisyonuna alışmasına izin vermemektir. Bu her ikiniz için de işleri daha kolaylaştıracaktır.

Bazı noktalarda, bebeklerin kendi başlarına uyumayı öğrenmeleri gerektiğini hesaba katmalıyız. Çocuğunuzu her zaman uyutacak olursanız, uzun vadede onlara iyilik yapmış olmayacaksınız.

Bazı ebeveynler ayrıca çocuklarını bir beşiğe, bir bebek arabasına ya da özel bir hamağa sokar, yani bebeklerini gözlerini kapatana kadar yumuşak bir şekilde sallamalarına izin veren bir yere koyar. Bu harika bir tekniktir, ancak bunu ölçülü bir şekilde kullanmayı deneyin.

Bu pozisyonlar, özellikle anne ve çocuk arasındaki bağları güçlendirdikleri için, bebeklerin uyutulması için iyidir. Bebek anne karnında olduğu gibi annesine de yakın hisseder.

annenin üstünde uyuyan bebek

Diğer pozisyonlar

  • Kollarınızda; yüzleri yukarı dönük olacak şekilde onları kucaklayın, öpün ve uyutun.
  • Göğsünüzde. Bebeğiniz sabit olacak ve siz de onlara göz kulak olacaksınız.
  • Size yaslanmış halde. Yani, başı omzunuzda, vücutlarının ağırlığını destekler halde. Bu bebeğiniz için başka bir ideal uyku pozisyonudur.
  • Kucağındaki sırtüstü, başları dizlerinizin üstünde. Başlarının altına bir battaniye ya da örtü koymak en iyisidir, böylece rahat ederler.

Peki ya yüzüstü?

Bebekleri yüzüstü uykuya daldırmak, en az bir yaşına gelene kadar tavsiye edilmemektedir.

Bununla birlikte, bazı ebeveynler bunun gerçekleşmesini engellemeye çalışsa da, bebek uyurken kendisi bu pozisyona girer. Bazı ebeveynler hatta, çocuklarını yüzüstü, başları yana dönük ve dizleri altlarında bulur.

Ani bebek ölüm sendromu riskini artırabileceği korkusu sebebiyle, yüzüstü uyuma, bebekler için en uygunsuz pozisyon olarak görülmektedir.

Bu nedenle, Amerikan Pediyatri Akademisi, bebekler yüzüstü uyuyorsa, bunun gözetim altında yapılmasını önermektedir.

Yüzüstü uyuma bebeğin kaslarını güçlendirir, başlarını yukarı kaldırmaya ve daha iyi psiko-motor becerilerini erkenden kazanmalarına yardımcı olur. Ancak, bebeğiniz tek başına uyurken bu uyku pozisyonundan kaçınmak en iyisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.