Emzirmeyi Destekleme Grupları: Nedir?

5 Nisan 2020
Emzirmeyi destekleme gruplarında yeni anne olmuş kişilere tavsiye ve bilgi verilir. Bunun için genellikle daha önce anne olmuş kişiler tecrübelerini kullanırlar. Sohbetlerin yanı sıra gruplar fiziksel ve psikolojik egzersizler de sunarlar. 

Emzirmeyi destekleme grupları, ilk kez anne olmuş kişiler için bilgi, deneyim ve karşılıklı desteğin sunulduğu sosyal kolektiflerdir. Bu yazıda bu grupların neler yaptığına bir göz atacağız.

Gelecekteki çocuğunuzu emzirmeye hazırlanmanıza yardım edecek bir kolektif düşünün. Bugünlerde, bu girişimler anne adaylarına gerçek anlamda fayda sağlıyorlar.

Emzirmek doğal bir şey olsa da, yeni anne olan kişilerin bazılarının başlangıçtaki zorluklarla ilgili şüpheleri vardır. Emzirmeyi destekleme gruplarının varoluş amacı bu süreci, olabildiğince kolay hale getirmektir.

Emzirmeyi destekleme grupları: Nedir?

Bu kolektifler, ilk kez anne olan kişileri emzirme konusunda destekleyen kadın birlikleri olarak tarif edebiliriz. Emzirmeyi bilmeyen veya emzirmekten korkan her kadın için çok büyük yardım sağlarlar.

Bu gruplar, üyelerin deneyimlerini paylaştıkları ve egzersiz yaptıkları toplantılar düzenlerler. Her kadın kendi hikayesini anlatır ve böylece yeni üyeleri onları bekleyen zorluklara psikolojik açıdan hazırlamış olur.

Gruplarda, başka detayların yanında emzirmenin nasıl hissettirdiği ve ne kadar sürdüğü gibi konular konuşulur. Nihai amaç tüm annelerin kişisel korkularının ve önyargılarının üstesinden gelmeleridir.

sohbet eden kadınlar

Emzirmeyi destekleme grupları: Gerçek bir sosyal ihtiyacın karşılanması

Her şey 80’li yılların ortasında UNICEF’in ve Dünya Sağlık Örgütü’nün emzirme konusunda çalışmalar yapmasıyla başladı. Emzirme doğal bir pratik olsa da, onunla ilgili pek çok konuda keşifler yapıldı.

Araştırmada aynı zamanda, eğitimin ve destek gruplarının da emzirmede etkisi olduğu belirlendi. Bu noktadan sonra, ulusal çapta ünlü olan her iki organizasyon da bu tür grupların kurulmasını desteklemeye başladı.

İlk projeleri, Doğum Yardımının ve Emzirmenin İnsanileştirilmesi Girişimi oldu. Bunun sonrasında eğitimin, tıbbi gözetimin ve kadınlardan gelen tavsiyelerin emzirme uygulamasına faydası olduğu anlaşıldı.

Emzirmeyi destekleme gruplarının özellikleri

  • Katılımcılar: Gruplar her zaman emzirme deneyimi olan kadınlardan oluşur. Yardım arayışında olan ve ilk kez bebek sahibi olacak anne adaylarına danışmanlık yapmak için gönüllü hizmet verirler.
  • Ücretsiz: Kar amacı gütmeyen organizasyonlar oldukları için bu grupların aktivitelerine ücretsiz katılmak mümkündür. Aktiviteleri bizzat annelerin kendilerinin yaptığı bağışlar, uluslararası organizasyonlar ve hükümetler tarafından maddi olarak yapılan yardımlarla desteklenir.
  • Lokasyon: Genel olarak konuşmak gerekirse toplantılar hastaneler veya devlet kurumları tarafından sağlanan halka açık alanlarla gerçekleştirilir. Bu alanlar genç anneler için eğitim merkezi haline gelir.

Emzirmeyi destekleme grubu nasıl organize edilir?

Her organizasyonda olduğu gibi, böyle bir grup yaratmak için de genellikle efor, zaman ve para gerekir. Öncelikle grubun vizyonunu ve misyonunu inşa etmek önemlidir. Yapılması gereken kooperatif işler açısından bir kimlik yaratmak da önemlidir.

İkinci olarak, toplantıları düzenlemek için bir yer bulmalı, programları oluşturmalı ve finansal yardım aramalısınız. İkincisi belki de bu işin en karışık yönüdür. İyi haber şu ki bu girişimleri, hastanelere, devlet enstitülerine ve hükümet dışı organizasyonlara sunabilirsiniz.

Ayrıca her bir üyenin görevlerini belirlemek üzere, grup için önemli miktarda planlama da yapmalısınız. Sosyal ağlar dışa açılmak için faydalı araçlar olabilir. İnsanlarla bağlantı kurmanızı ve tanıtım çalışmalarınıza başlamanızı sağlarlar.

emziren anne

Aileler de katılabilir

Gruplar çoğunlukla annelere tavsiye veren diğer annelerden oluşsa da, tüm aile toplantılardan faydalanabilir.

Örneğin annelerin partnerleri ve diğer aile üyeleri için aktiviteler sunan gruplar vardır. Ayrıca kadınlar ailelerinden seçtikleri birini de neredeyse her zaman toplantılara davet edebilirler.

Dahası bu gruplar üyelerin arkadaş ağları sayesinde büyürler. Daha önce katılan katılımcılar neredeyse her zaman tavsiye arayışında olan arkadaşlarını veya akrabalarını da getirirler.

Özet geçmek gerekirse, emzirmeyi destekleme grupları anneliğin zorluklarına katlanmaya hazırlanan kadınlar için değerli bir destek sunar. Bu hayati derecede önemli girişimler, konuşmalar, eğitimler ve paylaşılan deneyimler aracılığıyla harika kaynaklar sağlarlar.