Memeden Emzirmeyle Kilo Verebilir Misiniz?

Memeden Emzirmeyle Kilo Verebilir Misiniz?

Son Güncelleme: 05 Mart, 2018

Yapılan araştırmalar, bebeğimizi memeden emzirirken vücudumuzun devamlı süt üretmesi nedeniyle gerçekten de kilo verebileceğimizi ortaya çıkarmıştır.

Emzirmenin, hamileliğimiz sırasında doğal olarak aldığımız kiloları vermemizi engellemesi için hiçbir neden yoktur.

Bazı kadınlar bebeklerini memelerinden emzirerek kolayca kilo verebilirler. Doğal karakteristik özellikleri ya da bazı alışkanlıkları gibi farklı etkenler de bu kadar hızlı bir şekilde kilo vermelerinin nedenlerinden olabilir.

Yine de, bu süreci hızlandırmak adına bizim de yapabileceğimiz şeyler var. Kilo vermekte zorlandığımız durumlarda bile günlük rutinlerimizi doğru planlayarak kilo verme amacımıza ulaşabiliriz.

Bu makalede size, memeden emzirmeyle kilo vermenin mümkün olduğunu ve bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

bebek ve yemek yiyen anne

Anneler memeden emzirmeyle nasıl kilo verebilirler?

Memeden emzirerek kilo verilebilir ama kilo kaybının miktarı anneden anneye değişebilir.

Bazı kadınlar kilo verdiren haplar kullanmayı tercih ederler ama bu metot uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Hapların içindeki kimyasal maddeler anneden bebeğe geçerler.

Genellikle, memeden emzirme eşliğinde yapılacak bir diyet annelerin kilo verme amacına en çok yardımcı olan uygulamadır.

Bu süreçte tüketilmesi yasak olan yiyeceklerin sayısı çok fazla olmasa da bazen, bazı yiyecekler annenin sağlığında problemlere neden olabilirler. Bu süreci yaşayan bir annenin katı bir diyet yapması önerilmez.

Diğer yandan, bebeğini memesinden emziren annelerin diğer annelere göre her zaman daha çok acıktıkları da doğrudur.

Dolayısıyla, belli bir zaman aralığında, saptadığımız ölçekte kilo verme amacımıza yönelik doğru bir planlama yapmazsak, memeden emzirme nedeniyle artan beslenme ihtiyacımız bize dezavantaj yaratmaya başlar.

Egzersiz yapmak, kilo verme konusunda her zaman yardımcı olan bir eylemdir. Doğumdan sonra, denetim altında gerçekleştirilen egzersizler önerilir.

İnsanın fiziksel aktivitede bulunabilmesi için öncelikle enerjisi olması gerekir. Buna rağmen biz egzersiz için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi bebeğimizi emzirirken kaybetmiş olabiliriz.

Kilo verme yolunda bize kazandıracak strateji, memeden emzirme için ihtiyaç duyduğumuz yiyeceklerin tüketimiyle, yapacağımız egzersizler arasındaki dengedir.

Sadece memeden emzirmeyle kilo verebilir misiniz? Uzmanlar, vücudumuzun süt üretirken günde 600 kalori harcadığını söylüyorlar. Bu demektir ki, eğer memeden emzirmeyi dengeli beslenme ve egzersiz ile desteklersek kilo verme amacımıza ulaşabiliriz.

emziren anne

Memeden emzirme ile kilo nasıl verilir?

Memeden emzirme sonucu harcanan kalori miktarı, birkaç saatlik aerobik egzersiziyle eşittir. Bu nedenle emzirme işlemini uzatmak kilo vermenizi kolaylaştırabilir.

Uzmanlara göre, bazı kadınlar hızlı kilo vermelerini memeden emzirmelerine bağlasa da, bu sonuçlar kişiden kişiye değişebiliyor.

Diğer yandan, hızla yüksek miktarda kalori yakmanın, kendini zayıf ve yorgun hissetmeye ya da mineral ve kas kaybına neden olabileceğini de aklımızın bir köşesinde tutmalıyız.

Ne olursa olsun, bu sürecin kendisinin kilo vermede bazı avantajları olduğu kuşku götürmez bir gerçek.

Bazı araştırmalar, bu sürecin etkisinin uzun sürede de vücut üzerinde etkisi olduğunu ve bebeklerini memeden emziren annelerin, sonraki 30 senede obezite yaşama ihtimallerinin azaldığını gösteriyor.

Konuyu daha da açalım. Yapılan çalışmaların sonucunda, bebeğini memeden emziren kadınlar diğer kadınlara göre, tabii ki morfolojilerine de bağlı olarak, her altı ayda bir kilograma yakın miktarda fazla kilo veriyorlar.

Bu miktarın gözünüze fazla görünmediğini biliyoruz ama bu fazladan kilo verme durumu devam eden bir süreç, ve obezite gibi diğer sağlık sorunlarını önleme konusunda da yardımcı oluyor.

Memeden emzirmeyle doğal kilo verme sürecini tam anlamıyla yerine getirebilmek için aşağıda yazdıklarımızı uygulayabilirsiniz:

  • Günde 45 ila 60 dakika arası fiziksel aktivitelerde bulunun. Dans etmek, yürümek, ip atlamak ya da bisiklete binmek gibi aktiviteler 300 ila 500 kaloriyi yakmanıza yardımcı olurlar.
  • Sıvı tüketiminizi arttırın ama tükettiklerinizin şekerli içecekler olmamasına dikkat edin.
  • Meyve ve sebze yiyin (tercihen çiğ). Kabuklarını soymadan da yenilebilenleri, kabuklarıyla tüketmeniz daha da faydalıdır.
  • Izgara tavuk ve hindi eti tüketimine öncelik verin. Alternatif olarak, yine yağsız ızgarada pişmiş alabalık, sardalya, ton balığı ya da somon gibi balıklar da tüketilebilir.
  • Kalsiyum açısından zengin olan düşük yağlı süt ürünlerini tercih edin.
  • Tam tahıllı ürünler tüketin

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ferrari N., Graf C., Recommendations for physical actvity during and after pregnancy. Gesundheitswesen, 2017. 79: 36-39.
  • Ki EY., Han KD., Park YG., Relationship between duration of breast feeding and obesity in korean women: the korea national health and nutrition examination survey (KHANES) 2010-2012. Maturitas, 2017. 102: 41-45.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.