Bebeğinizi İlk Kez Plaja Götürürken Kullanmanız İçin 7 Tavsiye

Bebeğinizi İlk Kez Plaja Götürürken Kullanmanız İçin 7 Tavsiye

Son Güncelleme: 21 Kasım, 2018

Bebeğinizi ilk kez denize götürmedeki asıl amaç, çocuğunuzun güneşi ve kumu deneyimlediği bu anların aynı zamanda rahatlatıcı ve keyifli bir şekilde geçmesidir.

Çocuğunuz henüz bunun için küçükse, özellikle de o yaşlarda bebek cildinin son derece hassas olması nedeniyle bunun iyi bir fikir olup olmadığına karar vermek zordur.

Tabii ki, 6 aydan küçük bir bebeği plaja götürmek yasalara aykırı değil. Ancak, bu önerilmez.

Uzmanlar, bunun için bebeğinizin en azından bir yaşına gelmesini beklemenizi önerir. Bunun nedeni, diğer birçok nedenin yanında, çocuğunuzun dehidrate olma ve güneşte yanma ihtimalinin daha düşük olmasıdır.

Emeklemeye başlayana kadar beklemek çok daha güvenli bir seçim olacaktır. Bir yandan kumları özgürce keşfederken, diğer yandan da cildi güneş ışınlarına karşı savunmasız olmayacak.

Bebeğinizi ilk kez bir plaja götürdüğünüzde size yardımcı olması için aşağıdaki ipuçları ve önlemlere bir göz atın:

Bebeğiniz her zaman güneşten korunmalıdır

Bebeğinizin her zaman geniş bir plaj şemsiyesi altında güneşten korunduğundan emin olun. Ayrıca ona pamuk gibi doğal kumaşlardan yapılmış hafif giysiler giydirmenizi tavsiye ederiz.

Şapka, tişört, şemsiye ve bandana gibi fiziksel filtreler bebeklerin hassas ciltlerini ultraviyole ışınlardan korumak için en etkili araçlardır.

plajda çocuklar

Bebeğinizin yeterince sıvı aldığından emin olun

Bebeğinizi plaja götürdüğünüzde, sıvı ihtiyacını da yeterince karşılamalısınız. Her zaman yanınıza bol miktarda su alın. Böylece hiçbir zaman susuz kalmayacak ve endişe duymadan zamanın tadını çıkarabileceksiniz.

Suyu ve ihtiyaç duyduğu yiyecekleri soğuk tutmak için her zaman küçük bir portatif soğutucu veya buz torbası taşıyın. Bu sayede yanınıza biraz meyve ve diğer sağlıklı yiyeceklerden de alabilirsiniz.

Hayat size plaj gibi özel anlar geçirebileceğiniz yerler sunuyor.

-Larry Wilcox-

Bebeğinizi her plaja götürdüğünüzde güneş kremi sürerek cildini koruyun

Plajda bebeğinizin cildini korumak için ideal yol, bebekler için özel koruma sağlayan bir güneş kremi seçmektir. Otuzdan fazla koruma faktörü olmalı ve suya dayanıklı olmalıdır.

Kremi, güneşe maruz kalmadan yarım saat önce vücudun her tarafına uyguladığınızdan emin olun. Her suya girdiğinde veya her 2 saatte bir düzenli olarak uygulamaya devam edin.

güneş kremi süren çocuk

Koruyucu güneş kremlerinin 6 aylıktan küçük bebekler için önerilmediğini bilmek önemlidir. Bunun nedeni, tahrişe ve alerjilere neden olabilmeleridir.

Belirli zamanlarda güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının

Bebeğinizin günün en sıcak zamanlarında güneşe maruz kalmadığından emin olun. Günün bu saatlerinde güneş ışınları çok zararlıdır.

Güneşe çıkmak için en iyi saatler, sabahın ilk saatleri ve ikindiden sonrasıdır.

Ayrıca vücut ısısına da dikkat etmelisiniz. Küçük yaşlardaki bebekler, vücut ısılarını çok iyi ayarlayamazlar ve farkında bile olmadan güneş çarpması yaşayabilirler.

Cildini korumak için bebek pudrası kullanın

Talk pudrası, vücutta kalan kumu hızla uzaklaştırmanın en iyi yoludur. Bebek pudrası kullanarak bebeğinizin cildini ovmadan ve ona zarar vermeden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Küçük cildinin çok hassas olduğunu unutmayın. Cildinden kumu temizlemek kadar basit bir şey bile tahrişe neden olabilir.

Bebeğinizin denize ilk dalışı

Bebeğinizi ilk kez denize girdirmeden önce, kıyıda bir süre bekletin. Bunun nedeni, sahip olabilecekleri herhangi bir korkuyu yenmeleri ve ayaklarının etrafında hareket eden dalgalara alışabilmeleridir.

Onu kollarınızda sıkıca tutun ve kıyıya yakın kalmak şartıyla yavaş yavaş suya sokun. Dalgalara dikkat edin çünkü bir anda değişebilirler.

Bebeğinizin suyla oynamayı sevmesini sağlayın ve onu dalgaların ritmiyle hareket ettirin.

İlk sefer için, sadece suyla temas kurmak ve ayaklarını serinletmek yeterlidir. Zamanla, suda geçirdiği zamanı 10 dakikaya kadar artırabilirsiniz. Ancak her zaman vücut ısısını kontrol etmelisiniz.

kumsalda anne ve çocuk

Bebeğinizin keyfi sizin önceliğinizdir

Suyun çok soğuk olmadığından emin olun. Herhangi bir noktada bebeğiniz ağlamaya başlarsa, suyun içinde kalması konusunda ısrar etmemek en iyisidir. Biraz zaman geçince ya da başka bir gün tekrar deneyin.

Bunun rahatlatıcı ve eğlenceli bir deneyim olması gerektiğini unutmayın. Bu yüzden onu korkutmamaya çalışın ve plajdaki ilk anılarının kötü olmasına izin vermeyin.

Çocuğunuz büyüdükçe, plaj ona bir dizi oyun ve fayda sunacaktır. Bunun için gerekli önlemleri almak ve onları adım adım takip etmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Bunları yaptığınız takdirde, bebeğinizle ilk plaj tecrübeniz gerçekten unutulmaz bir deneyim olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.