Pişik Nedir?

Pişik Nedir?

Son Güncelleme: 03 Mayıs, 2018

Bu yazımızda, pişik hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız. Nedenleri, semptomları ve tedavisinin yanı sıra en iyi bebek bezi seçeneklerinden de bahsedeceğiz.

Pişik, bebeğin kasık ve genital bölgesinde nem veya hijyen eksikliği nedeniyle oluşan bir tahriştir. Kasık etrafındaki alanda çok sayıda apokrin ter bezi olduğunu unutmayın.

Pişikler, hafif bir deri lezyonu olarak sınıflandırılmasına rağmen, uygun şekilde tedavi edilmezse işler kötüleşebilir. Şiddetli vakalarda ülser ve yaralara neden olabilir.

Bu yazının sonunda, size en yenilikçi ve en güvenli markaların birinden ücretsiz bir şekilde nasıl yeniden kullanılabilir bir bebek bezi alabileceğinizi de anlatacağız.

Pişik nedenleri

 • Sıcaklık
 • Nem (terleme, idrar veya dışkıdan dolayı)
 • Havalanma eksikliği

Bu sorunlar aşağıdaki eylemlerin bir sonucu olabilir:

 • Bebek bezinin kötü bir şekilde bağlanması
 • Bebeğin genital bölgesinin hijyenik tutulmaması
 • Bezi uzun süre boyunca değiştirmemek

Pişik belirtileri ve tedavisi

Semptomlar genellikle çocuk bezinin kapattığı bölgede görülür ve kolay fark edilirler. İlk önce alan kızarır, ardından ağrı, şişlik ve kaşıntı oluşur.

Cildine dokunulduğunda, bebeğiniz belirgin bir refleks gösterebilir. Durum ilerlerse, cildinde soyulmaya yol açabilir.

Bez bölgesinde pişik bulunan bebekler sürekli ağlar ve bez giymeyi reddetme eğilimindedirler. Ebeveynler bu ağlamalarla karşılaştıklarında sabırlı olmalıdır.

Bu durumda umutsuzluğa kapılmayın. Ortaya çıkan semptomları hafifletmeye yardımcı olacak bebek bezlerini deneyin.

bez değişen bebek

Bebeğin rahatsızlığının artmasını önlemek için, pişik tedavisi özenli bir şekilde yapılmalıdır.

Atılması gereken ilk adım, tüm genital bölgeyi (genital organlar, popo ve kasık) temiz su ve nötr veya antibakteriyel bir sabunla yıkamaktır.

Diğer maddeler, ancak çocuk doktorunuza danıştıktan sonra kullanılmalıdır.

Bebeğin cildini yıkadıktan sonra, pamuktan yapılmış yumuşak bir havluyla dikkatlice kurulayın. Bir bebeğin cildinin yetişkinlerinkinden çok daha hassas olduğunu unutmayın. Bu nedenle, onlar için yumuşak bir havlu seçmek çok önemlidir.

“Bakterilerin ve mantarların üremesini önlemek için, bebek bezlerinin sık sık değiştirilmesi çok önemlidir”

Bebeğiniz pişik olduğunda ne YAPMAMALISINIZ?

 • Bebeğiniz bu rahatsızlığı yaşıyorsa, ona sentetik giysiler giydirmekten kaçınmalısınız.
 • Cildine talk pudrası sürmeyin.
 • Bölgeye kokulu yağlar veya bebek kolonyası sürmeyin.
 • Genel amaçlı kremleri kullanmayın.
 • Sirke, aloe vera veya başka tıbbi bitkiler içeren ev yapımı ilaçları asla kullanmayın.

Bir bebek bezi seçerken göz önünde bulundurulması gereken hususlar

Bebek bezi seçimi söz konusu olduğunda, birkaç temel maddeyi göz önünde bulundurmak gerekir. Her şeyden önce, bebeğin bedenini dikkate almanız gerekir.

Yanlış bedendeki çocuk bezleri rahatsız edici olabilir ve basit sürtünmelerden zedelenmelere kadar çeşitli sorunlara yol açabilir.

İkincisi, ebeveynler çocuk bezinin yapıldığı malzemeye de dikkat etmelidir. Çünkü çoğu tek kullanımlık çocuk bezi alerjiye neden olabilecek parfümler kullanılarak yapılır.

Ebeveynler ayrıca alacakları ürünün dioksin içermediğinden emin olmalıdır. Bu, sağlığa zararlı olabilecek kimyasal bir maddedir. Ayrıca kirliliğe de yol açar.

Çok sayıda güvenli çocuk bezi seçeneği mevcuttur. Ancak, dermatolojik olarak değerlendirildiğinde bunların hepsi olması gereken kalitede değildir.

Bizler tüm bunları göz önünde bulundurarak çevre dostu ürünler aradıkça, firmalar ihtiyacımız olan aşağıdaki tüm özellikleri bir arada sunan yeni alternatifler üretmeye başladılar.

 • Konfor
 • Hijyen
 • Güvenlik

Çevre dostu çözümler

Birçok anne, bebeğin cildine zararlı olabilecek kimyasal maddelerle üretilmedikleri için, ekolojik bebek bezlerine bir şans vermeye başladı.

Bu bezler, yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir olduklarından iyi bir yatırım olarak görülüyor.

Ekolojik çocuk bezleri büyük avantajlara sahiptir. Bir bebeğin vücuduna kolayca uyum sağlayabilen standart boyutlarda üretilirler. Bu nedenle anneler, bebekleri büyüdükçe kullandıkları bezin bedenini değiştirmek zorunda kalmaz.

Bebeklerimizin bakımı söz konusu olduğunda, sürekli endişeleniriz. Kullandığımız ürünlerin hangi malzemeden yapıldığı gibi küçük ayrıntılara daima dikkat etmeliyiz.

Bu adımları atmak, herhangi bir sağlık riskine neden olmadıklarını bilerek içimizin rahat etmesini sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Azcona, L. Dermatitis del pañal. Farmacia Salud. Farmacia profesional. 2010; 24 (1): 60-62.
 • Boiko, S. Treatment of diaper dermatitis. Dermatologic clinics 1999; 17 (1): 235- 239.
 • Rueda López, J.; Guerrero Palmero, A.; Segovia Gómez, T.; Muñoz Bueno, A. M.; Bermejo Martínez, M.; Rosell Moreno, C. Dermatitis Irritativa del pañal. Tratamiento local con productos barrera y calidad de vida.
 • Šikić Pogačar M, Maver U, Marčun Varda N, Mičetić-Turk D. Diagnosis and managment of diaper dermatitis in infants with emphasis on skin microbiota in the diaper area. Int J Dermatol. 2018 Mar;57(3):265-275. doi: 10.1111/ijd.13748. Epub 2017 Oct 6.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.