Bebeğinizi Uyutmak İçin Oompa Loompa Yöntemi

18 Ocak 2019

Oompa Loompa yöntemi, 5 yıl önce iki ebeveyn tarafından bulunmasından sonra popüler oldu. Birçok kişi bebeklerini uyutmak için bu yöntemi kullanıyor olmasına rağmen, denemeden önce doktorunuza danışın.

Oompa Loompa yöntemi, bebekleri uyutmak için en güncel yöntemlerden biridir. Birçok ebeveynin işaret ettiği gibi oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

Bebek uyutmak, özellikle de normalden daha enerjik olmaları durumunda daha zor olabilir. Her uzman bu görevi kolaylaştırmak için farklı yöntemler önerir.

Oompa Loompa yöntemi nedir?

Bebeklerin günde 16 ila 17 saat uyuması normaldir. Bazen rahatça uykuya dalarlar, bazense gerçekten size zorluk çıkarabilirler.

Uykuları boyunca bebekler birçok kez uyanır. Bu, sizin normal uykunuzu da bölebilecekleri anlamına gelir.

Bebekler yaklaşık 6 haftalıkken kendi uykularını düzenlemeye başlarlar. Gün içinde kısa süreli şekerlemeler yapar ve ayrıca geceleri de daha fazla uyumaya başlarlar.

Bununla birlikte, ebeveynlerin, bebeklerini nasıl uyutacaklarını bilmeleri önemlidir. Bu anlamda, Oompa Loompa tekniği oldukça faydalı ve etkilidir.

Bu yöntem çok karmaşık veya bilimsel değildir. İki ebeveynin bebeklerini uyutmaya çalışırken buldukları bir yöntemdir. Bu ebeveynler bebeği dizlerinin üstünde sallamaya başladılar ve sürpriz! İşe yaradı.

oompa loompa tekniği

Oompa Loompa yöntemi nasıl uygulanır?

Bu teknik, kolay uyuyamayan bebeklerde çok etkilidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, oldukça basit bir yöntem.

Tekniğin mucitleri onu ilk kez “Çarli’nin Çikolata Fabrikası” filminde gördüler. Tekniği burada adım adım açıklıyoruz:

  • İlk önce bebeği dizlerinizin üstüne koyun. Ani ve sert hareketler yapmadan onu hafifçe sallayın.
  • Bebek hareket ederken, “Oompa Loompa, Oompa Loompa” şarkısını söylemeye başlayın.
  • Bebeği kollarının altından, başparmaklarınız koltuk altına gelecek şekilde tutun. Başının sallanmasını engellemek için de diğer parmaklarınızı kullanarak başını destekleyin.
  • Daha sonra bebeği yukarı-aşağı ve sağa-sola doğru yavaşça hareket ettirin.

“Oompa Loompa yöntemi nispeten yeni bir tekniktir. Beş yıl önce iki ebeveyn tarafından icat edildi.”

Bebekleri uyutmada gerçekten işe yarıyor mu?

Bu tekniğin etkinliğini fark ettiklerinde, ebeveynler videoyu YouTube’a yükledi. Mükemmel bir başarı yakaladı! Yükledikleri günden bu yana 7 milyondan fazla izlenmeye ulaştılar.

Bazıları bu tekniğin onlarda işe yaramadığını iddia ederken, bazıları ise faydasını gördüğünü söylüyor. Birçok ebeveynlik kitabının yazarı olan uzman Adolfo Gómez Papí de bu tartışmaya katıldı.

Facebook’ta şöyle bir paylaşım yaptı: “Bebekler bu yöntemi çok seviyor çünkü kendilerini güvende hissediyor, bir yandan da hareket ediyorlar. Onları sallıyorsunuz ve uykuya dalıyorlar.”

Her ne kadar bazı uzmanlar Oompa Loompa yöntemini kabul etse de, kabul etmeyenler de mevcuttur. Philadelphia Çocuk Hastanesinde Uyku Bozuklukları Merkezi’nin müdür yardımcısı olan Jodi Mindell gibi buna karşı olanlar da vardır.

Mindell her gece bebekleri sallamanın yanlış olduğunu düşünüyor. Buna alışacaklarını ve bir süre sonra onsuz uyuyamayacaklarını iddia ediyor.

oompa loompa tekniğiyle uyuyan bebek

Teknikteki hareketler önemli

Ebeveynlerin bebeklerini çok hafif bir şekilde sallamaları gerektiğini vurgulamak önemlidir. Çocuğunuzda bu tekniği denemeden önce çocuk doktorunuza danışın.

Birçok ebeveyn bu yöntemi kullanıyor olmasına rağmen, tüm bebekler farklıdır. Bebeğinizin bu yöntem sonucu zarar görmeyeceğinden emin olmak önemlidir.

Belirtildiği gibi, bebeğinizi yumuşak ve nazik bir şekilde sallamanız gerekir. Hızlı ve sert bir şekilde sallamamaya özen gösterin. Çünkü bebeklerin beyni hala yumuşaktır ve gelişimi devam etmektedir.

Ayrıca, bebeğinizin kafasını düzgün bir şekilde tutmanız da önemlidir. Aksi takdirde, beyninin zarar görme riski vardır. Bu durum, sarsılmış bebek sendromu olarak bilinir.

Kısacası, bebeğinizi uyutmaya yardımcı olacak birçok teknik vardır. Neredeyse tamamı, bu alandaki uzmanlar tarafından kabul görmektedir.

Oompa Loompa yöntemi de, tartışmalı olmasına rağmen bunlardan biridir. Ancak, yeni bir şey denemeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

  • Haig, D. (2014). Troubled sleep: Night waking, breastfeeding and parent-offspring conflict. Evolution, Medicine and Public Health. https://doi.org/10.1093/emph/eou005
  • Hiscock, H., & Fisher, J. (2015). Sleeping like a baby? Infant sleep: Impact on caregivers and current controversies. Journal of Paediatrics and Child Health. https://doi.org/10.1111/jpc.12752
  • Arun Babu, T., Venkatesh, C., & Mahadevan, S. (2009). Shaken baby syndrome. Indian Journal of Pediatrics. https://doi.org/10.1007/s12098-009-0192-0