Bebeğinizin Odasını Dekore Etmek

Bebeğinizin Odasını Dekore Etmek

Son Güncelleme: 11 Mart, 2019

Bu makalede, evinizdeki en önemli alanlardan biri olan bebeğinizin yatak odasını dekore etmek için ipuçları bulacaksınız.

Çocuk bu odada kötü hiçbir şey olacağından korkmadan güvende ve korumalı hissetmelidir. Yetişkinlerin sadece konuk olduğu eşsiz ve büyülü bir yer olmalı burası.

Basit bir odayı özel ve rüya gibi bir yere çevirmek kolay bir iş değil. Ebeveynlerin çoğu, odayı dekore etmeye çalışarak bebeğin güvenliğini ihmal edeceklerinden korkar. Her ebeveyn için kıymıklar, keskin köşeler ve gevşek vidalar gerçek bir baş ağrısıdır.

Neyse ki, bebeğinizin yatak odasını dekore etmek için size rehberlik edecek pek çok öneri var. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayan muhteşem bir alan yaratabilirsiniz.

Bebeğinizin yatak odasını dekore etmek için hangi eşyalara ihtiyacınız var?

Beşik

Açıkçası, beşik bir bebek yatak odasında ana unsurdur. Ebeveynler, çocuklarının ihtiyaçlarına en uygun ve korunaklı tasarımı seçebilirler.

Ayrıca yatağın elektrik prizlerine veya kablolara bitişik olmadığından da emin olmanız gerekir.

Yatak odası halısı

Sıcak bir atmosfer yaratabilmek için halılar kesinlikle çok önemlidir. Bebeğin kendini rahat hissetmesini sağlamak için yumuşak malzemeler tavsiye ediyoruz.

Beşiğin aksine, halı bir bebek için çubuk kısıtlaması olmadan oynamak ve rahat hissetmek için mükemmel bir yer sağlar.

Esnek mobilyalar

Farklı bir işlevi yerine getirmek için dönüştürülebilen mobilyaları seçin. Çocuğunuz büyüdükçe, artık eski mobilya parçalarına ihtiyaç duymayacaktır.

Bu nedenle, farklı amaçlar için kullanılabilecek parçalar seçmek iyi bir fikirdir. Bunlar arasında dönüştürülebilir beşikler ve küçük kitaplıklar yer almaktadır.

Kıyafet veya oyuncak saklamak için bir alan olarak hizmet edebilecek katlanabilir masalar gibi çok işlevli mobilyalara ihtiyacınız var.

bebek odasını dekore etmek

Lambalar ve yeterli aydınlatma

Uygun aydınlatma, odanın tarzını tamamen değiştirebilir. Bebeğin dinlenmesine yardımcı olacak yumuşak tonlarda lambalar takın. Parlak renklerle aydınlatma, uyku yeteneğini engelleyen bir dikkat dağıtıcı olabilir.

Ayrıca ışığın çok güçlü veya çok koyu olmadığından da emin olmalısınız. Birçok küçük çocuk uyku sorunları yaşar ve düşük yoğunluklu aydınlatma onların uykuya dalmalarına yardımcı olabilir.

“Sallanan kavaklar ve uzaktan fısıldayan su sesi eşliğinde huzur içinde uyumak ne tatlı!”

– José Zorrilla

Bir ayna

Biraz banal görünebilir, ancak çocuğunuzun odasına ayna koymak esastır. Çocuğunuzun kendi bedenine aşina olması için temel bir rol oynar. Öngörülemeyen kazaları önlemek için, plastik bir ayna almak en iyisidir.

Duvara makul bir yükseklikte asarsanız, herhangi bir sorun olmamalıdır. Bununla birlikte, yere daha yakın yerleştirilmesi gereken bir ayna alırsanız, yerde oynarken, bebeği onunla yalnız bırakmamak en iyisidir.

Ebeveynler için bir kanepe

Açıkçası, oda sadece bebeğin kullanımı için değildir. Ebeveynler burada çok zaman geçirecek, bebeği besleyip sallayacak ve bebekle zaman geçirecekler.

Yatağın yanındaki kanepe uykudayken, okurken ve hatta çalışırken yenidoğan ile birlikte olabileceğiniz rahatlama anları sağlar.

Ebeveynlerin bu kanepeyi kullanacağı göz önüne alındığında, buradaki en temel özellik rahatlıktır.

Oyuncaklar

Çok küçük çocuklar için dönenceler en iyi seçenektir. Yatağın üzerinde asılı dururlar ve kendi başlarına dönerek bebeği eğlendirirler.

Hayvanların veya diğer dikkat çekici nesnelerin bulunduğu sayısız farklı model vardır.

bebek odasını dekore etmek

Doldurulmuş hayvanlar da bu yaşta iyi bir fikirdir. Yumuşak, güvenlidir ve bebek beşik içinde ve dışında onlarla oynayabilir. Daha sert veya küçük parçalar içeren oyuncakları daha sonraya bırakmak daha iyidir.

Bebek monitörleri

Ebeveynlerin odası, bebek odasının hemen yanında değilse, bebek monitörüne ihtiyaç duyulacaktır. Vericilerden biri ebeveynlerin yatak odasına gider, böylece bebek ağladığında haberleri olur.

Diğeri yatağın yanına yerleştirilmeli ve her ikisi de sık sık kontrol edilmelidir. Bu şekilde, pillerin bitip bitmediğini veya monitörün çalışmadığını anlarsınız. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.