Bebeğinizle Seyahat Etmek: Aklınızda Tutmanız Gerekenler

Bebeğinizle Seyahat Etmek: Aklınızda Tutmanız Gerekenler

Son Güncelleme: 13 Ocak, 2019

Bebeğinizle ilk kez mi seyahate çıkacaksınız? Birçok anne baba gibi siz de bebeğinizle seyahat etmek konusunda dikkat etmeniz gereken şeyleri merak ediyor olabilirsiniz. Bu anlaşılabilir bir durum zira küçüğünüzle yolculuğa çıkmak, çok daha fazla valiz taşımak ve dolayısıyla, daha çok yorulmak anlamına gelir.

İşte bu yüzden, bebeğinizle yapacağınız yolculuğu daha rahat, sakin ve problemsiz hale getirmenize yardımcı olacak bazı öneriler paylaşmak istiyoruz.

Bebeğinizle seyahat etmek için faydalı öneriler

Bebeğinizin aile gezileri için bir engel olması gerekmez. Sağlıkları yerindeyse, değişikliklere hızla adapte olurlar. Huzurlu ve sorunsuz bir yolculuk için aşağıdaki fikirleri aklınızda bulundurun:

Arabayla seyahat etmek

Bu tür bir seyahat genellikle çok yorucu ve rahatsız edici bir yolculuktur. Bu yüzden çok uzun yolculuklar planlamaktan kaçının. Ayrıca yoğun saatlerde veya yoğun günlerde yola çıkmamaya çalışın.

Uçakla seyahat etmek

Uçak yolculuğunda, 2 yaşın altındaki bebekler koltukta oturmaz. Bununla birlikte, pasaportları ve seyahat sigortaları olmalıdır. Özel bir emniyet kemeriyle ebeveynlerinin kucaklarına oturmaları gerekir.

Trenle seyahat etmek

Bu seyahat tarzı pek çok avantaja sahiptir. Bu sayede yolculuk sizin ve bebeğiniz için daha konforlu, rahat ve pratik hale gelecektir. Bebek arabasını trenin içine götürebilir ve sonra katlayabilirsiniz. Gece seyahat etmeye karar verdiyseniz yataklı vagonları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca tüm seyahatlerde yanınıza şunları almalısınız:

 • Yulaf lapası veya püre gibi yiyecekler ve su, meyve suyu ve süt gibi sıvılar
 • Bebeğin sıkılmasını önlemek için kitaplar, hikayeler, çocuk şarkıları, oyunlar veya resimler
 • Bebek bezini değiştirmeyi kolaylaştırmak için ıslak mendiller
 • Bir ilk yardım seti
 • Giysi, battaniye, çocuk bezi, şişe, emzik ve yastık

Bebeğinizle Seyahat Etmek, Bazı Avantajlara Sahiptir

Bebeğinizle seyahat etmek, bazı avantajları beraberinde getirir: Henüz yürüyemedikleri için onları kontrol etmeniz daha kolay olacaktır

 • Hiçbir ulaşım aracı için bebeğinize bilet almanız gerekmez
 • Bebeğinizin tatlılığı, gittiğiniz her yerde insanlarla iletişimi kolaylaştırır
 • Yalnızca temel ihtiyaçlarını gidermeniz gerektiği için bebekler varış noktasına ne zaman ulaşacağınızla ilgilenmez.
 • Gün boyunca kolayca uykuya dalarlar
 • Bebekleri olan aileler araçlara ilk olarak binme hakkına sahiptir.
 • Uçakla seyahat ederseniz, uçuş görevlileri neye ihtiyacınız olduğunu bilir

Sağlıklı bebekler değişikliklere hızlı bir şekilde adapte olurlar.

Bebeğinizle seyahat etmek: Yanınızda bulundurmanız gereken belgeler

Bebeğinizle seyahat ederken unutmamanız gereken bazı belgeler var. Seyahatinizi önceden iyi planlayın ve gerekli belgeler hakkında bilgi sahibi olun çünkü bazı durumlarda çeşitli belgelerin size ulaşması ya da bunları bulmanız zaman alabilir.

En sık ihtiyaç duyulan belgeler arasında sağlık kartı, aşı kartı, doğum belgesi veya sizi ebeveyn olarak onaylayan herhangi bir yasal belge bulunur. Ayrıca elbette nereye gideceğinize bağlı olarak pasaport veya vize almanız gerekebilir.

Bebeğinizle seyahat etmek: son öneriler

Bebeğinizle seyahat ederken göz önünde bulundurulması gereken başka konular da vardır. Öncelikle, bebeğinizin alışık olduğundan farklı bir iklime sahip bir yere seyahat ediyorsanız, bir uzmana danışmanız çok önemlidir.

Bu uzman, bebeğinizi soğuk hava veya güneşe karşı nasıl koruyacağınızı anlatacaktır. Ayrıca bebeğinizin sıvı ihtiyacını karşılayıp yeterince beslemeniz konusunda tavsiyelerde bulunacaktır. Yerel hastanelerin ve sağlık ocaklarının telefon numaralarını ve ayrıca çocuğunuzun doktorunun numarasını da yanınızda bulundurun.

Seyahatinizi bebeğinizin uyku zamanına göre ayarlamaya çalışın. Rahatsızlığa neden olabilecek bir durum varsa, bebeğinizi seyahat boyunca sürekli olarak gözlemleyin.

Uçağınız kalkarken ve inerken bebeğinizin kucağınızda olması gerektiğini unutmamanız önemlidir. Daha fazla alana sahip olmak için koridor tarafındaki koltukları seçebilirsiniz. İkiniz de bu şekilde daha huzurlu seyahat edeceksiniz.

Özetle, bebeğinizle seyahat etmek çok keyifli bir öğrenme deneyimi olabilir. Bir bebekle seyahate çıkarken daima aklınızda bulundurmanız gerekenler belgeleriniz, yiyecekleriniz ve oyuncaklarınızdır. Ayrıca temel önerileri göz önünde bulundurursanız, bebeğiniz rahat hissedecektir. İlgini çekebilir ...

Ben anneyimRead it in Ben anneyim
Çocuklarla Seyahat Ederken Oynayabileceğiniz Kelime Oyunları

Bu yazımızda, size uzun araba yolculuklarında çocuklarınızla birlikte oynayabileceğiniz bazı eğitici ve eğlendirici kelime oyunları sunuyoruz.