Bebek bezini bırakmak için 6 etkili yöntem

Çocuğunuzun bebek bezini bırakma zamanı geldiyse ihtiyacınız olan tüm yardımı size sunuyoruz. Böylece tuvalete gitmek veya lazımlığını kullanmak istediğinde size haber verebilir. Sabır ve zamanla, bu alışkanlığı günlük yaşamınıza dahil edebilirsiniz.
Bebek bezini bırakmak için 6 etkili yöntem

Son Güncelleme: 21 Ağustos, 2018

Çocuklar belli bir psikolojik ve fizyolojik olgunluğa eriştikleri zaman çocuk bezi kullanmayı bırakırlar. Kuşkusuz, çocukların böyle önemli bir bağımsızlık kazanmalarını sağlamak bazen ebeveynler için zor bir görev olabilir, bu nedenle bebek bezini bırakmak için aşağıdaki yöntemleri bilmek oldukça faydalı olacaktır.

İlk olarak, çocuğunuzu bebek bezini bırakmaya alıştırmadan önce, çocuğun boşaltım organı kaslarının eğitilmesinin çok sabır gerektiren bir görev olduğunu unutmamanız iyiliğinize olacaktır. Bu nedenle, size vereceğimiz tavsiyelerle birlikte, tavrınızın da etkisi büyük olacaktır.

Çocuklar ne zaman bezi bırakmaya hazırdır?

Çocuğun bebek bezini bırakabileceği olgunluğu göstermeye başladığı yaşı belirterek başlamalıyız. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu, çocuğun olgunluğuna bağlı kişisel bir süreçtir; ortalama olarak, bir buçuk yaşından sonra, ilk denemeleri yapmaya hazır hale gelirler.

Çocuğun bezi bırakmaya hazır olup olmadığını tanımlamamıza yardımcı olabilecek bazı işaretler vardır. Bunlar:

 • Yalnız başına yürüyebilmesi.
 • Bezi kirlenince sizi uyarması.
 • Bebek bezini üç saat boyunca kirletmemesi.
 • Her gün aynı saatlerde idrar veya dışkı yapması.
 • İdrar yapmadan önce bacaklarınızı bükmesi, bezine dokunması veya eğilmesi.
 • Pantolonunu, tulumunu ve iç çamaşırını kendi kendine çıkarabilmesi.

Çocuğunuz bu işaretleri gösteriyorsa, size vereceğimiz yöntemleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bebek bezini bırakmak için püf noktalar

 1. Çocuğun banyoya gitmek istemesini beklemeyin

Çocuğunuz banyoya gitmek istediğini söyleyene kadar beklemeyin. Bu çok nadir bir durumdur ve genellikle bebek bezi bırakma denemelerinin başlamasından bir yıl sonra görülür. Lazımlığa veya klozete oturmasını istemek ve yavaş yavaş bunu alışkanlık haline getirmesini sağlamak daha iyidir.

tuvalet
 1. Tuvalete gitmesi için ortamı hazırlayın

Çocuğun bebek bezini bırakması için ilk adım, klozetinize çocuk oturağı koymak veya lazımlık satın almaktır. Çocuğunuzun dışkı ve idrar yaptığı saatleri önceden biliyorsanız, onu lazımlığına oturtabilir ve şarkılarla dikkatini dağıtırken ona eşlik edebilirsiniz.

Ayrıca, idrarını veya dışkısını gidermeyi başardıktan sonra onu kutlayabilirsiniz; Bu onu mutlu ve gururlu hissettirecektir.

 1. Tuvalete girmesine izin vermek

Çocuğun bir yetişkin eşliğinde tuvalete girebilmesi ve o alanı bildik ve tanıdık bir yer olarak algılaması önemlidir. Çocuklar taklitle öğrendikleri için, ebeveynlerini tuvalete gittiklerinde gözlemlerlerse, bu eylemi tekrarlamaya teşvik edilebilirler.

“Çocukların, böyle önemli bir bağımsızlığı elde etmelerini sağlamak, ebeveynler için zor bir hedeftir; bu nedenle, bebek bezini bırakmak için farklı yöntemleri bilmek oldukça yararlı olacaktır”

 1. Çocuğun kendi iç çamaşırını seçmesine izin verin

Çocuklar kendilerine ait ve aynı zamanda kendi zevklerine uygun yeni bir giysi giyebildiklerini gördüklerinde kendilerini çok daha iyi hissederler. İç çamaşırlarını seçmelerine izin verdiğinizde zevkle giyecekler ve onları her zaman temiz tutmanın önemini anlayacaklar. Böylece, tuvalete gitmek istediğini size bildirmeye veya göstermeye başlayacaklardır.

 1. Çocuklar tuvaleti kullandıkları için asla cezalandırılmamalı veya azarlanmamalıdır.

Çocuğunuz, tuvaleti veya lazımlığı kullanmaya başladıysa ve iç çamaşırına idrar veya dışkı yaparsa, bağırılmamalı veya azarlanmamalıdır. Doğru olan tutum, hızlıca çamaşırlarını değiştirmek ve utanmamalarını sağlamaktır. Bu durumda, denemeye devam etmesi için onu cesaretlendirmiş olacaksınız.

lazımlık
 1. Erkek çocuklar ilk önce otururken idrar yapmayı öğrenmelidir

Erkek çocuklarla yapılan ilk denemeler için, otururken idrar yapmalarına izin vermek daha iyidir. Bu durum onun için çok daha rahat olacaktır. Buna ek olarak, fırsattan istifade edip dışkısını da yapabilir.

Oğlunuz, biyolojik saatini iyice öğrendiğinde ve tuvalete göre uygun bir boya sahip olduğunda, ayakta idrar yapmaya başlayabilir.

Nihayetinde, çocuklara tuvalete gitmeyi öğretmenin çok fazla sabır gerektirdiğini bilmelisiniz. Ayrıca, bir kez başladığınızda, geri dönüşü olmayacaktır.

Eğer bezini çoktan çıkardıysa, bir gün giy, bir gün çıkar dememelisiniz. Günde birkaç kez lazımlıkta oturmasını sağlamak vazgeçmemeniz gereken bir görev olmalıdır. Şimdi pratik yapma zamanı. İyi şanslar!


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.