Bebekler Neden Yastık Kullanmamalıdır?

Uzmanlar bebeklerin ilk iki yaşları süresince uyurken yastık, doldurma hayvan ya da battaniye kullanılmamasını tavsiye etmektedir.
Bebekler Neden Yastık Kullanmamalıdır?

Son Güncelleme: 10 Nisan, 2018

Anneler olarak bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri, bebeklerin uyurken yastık kullanmamaları gerektiğidir. Peki bunun sebebi nedir? Bir çok insan yeni doğanların da ya da küçük bebeklerin yastık kullanmalarının yanlış olmayacağını düşünür, ancak bu yaştaki bebeklerde yastık kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü yeni doğan bir bebeğin vücut proporsiyonu bir yetişkine göre daha farklıdır. Ensesi çok küçük, kafası ise vücudunun geri kalanı ile kıyaslandığında oldukça büyüktür.

Bu aşamada yapılması gereken en önemli şey, bebekler hazır olana kadar yastık kullanmalarından kaçınılmasıdır. Çünkü zamanından önce yastık kullanılmaya başlanırsa, bu durum vücut yapısında çeşitli sorunlara yol açabilir, hatta boğulma riski ile bile karşı karşıya kalabilirler. Bebeklerin uyurken yastık kullanmamaları gerektiğine ilişkin bazı nedenler şunlardır.

beyaz beşikte erkek bebek

Bebekler Neden Yastık Kullanmamalıdır?

 1. Ani bebek ölümü sendromuna yol açabilir. Eğer bebeği yastığa yatırırsak ve bebek uyku esnasında yüz üstü olacak şekilde dönerse, tekrar geri dönemeyebilir ve bu durum bebeğin nefessiz kalarak boğulmasına yol açabilir. Aynı şekilde, dolgu hayvanlar veya başka tür yastıklar da aynı sonucu ortaya çıkarabileceğinden, bebeğin uyuduğu yerlerde bu tarz eşyaları bulundurmaktan kaçınılması gerekmektedir.
 2. Bebeklerde yastık kullanmak, sırtlarının doğal yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Bu durum bebeğin ense kavisinin zorlanmasına neden olur. Bebeklerin enselerinin kısa ve kafalarının vücutlarına oranla oldukça büyük olduğu unutulmamalıdır.
 3. Bebekler yastık kullanarak rahat bir biçimde uyuyamazlar. Siz yetişkinler, kendi açınızdan düşündüğünüzde yastığa başınızı koyarak daha rahat uyuyabilirsiniz, ancak bebekler bu şekilde hissetmezler. Eğer uykularında kötü bir rüya görürlerse, ertesi sabah uyandıklarında tedirgin ve asabi olurlar. Ayrıca, yastıkla uyumak yeterince dinlenmelerini de olumsuz yönde etkileyerek uykuya dalma sorunlarına yol açabilir.
 4. Alerjiye yol açabilir. Bu da dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Çünkü yastıkları ve kılıflarını yıkarken genelde çeşitli kokulara sahip yumuşatıcılar kullanırız. Bebekler açısından ise bunların kullanımı tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu çağlarda koku alma duyuları halen gelişmektedir.

Bebekler Ne Zaman Yastık Kullanabilir?

İspanya Pediatristler Birliği ve Amerikan Pediatrist Akademisi çocukların iki yaşından sonra yastık kullanmalarını tavsiye etmektedirler. Bu yaştan sonra yastık kullanmayı tercih ederseniz, ince, küçük ve sert yastıklar tercih etmeniz uygun olacaktır.

Aslında, iki yaşından itibaren yastık kullanmalarının tavsiye edilmesinin sebebi, artık çocukların omuzlarının kafalarından daha geniş hale gelmiş olması ve yan pozisyonda yattıklarında yastığın kafalarını destekleyerek yukarıda tutuyor olmasıdır. Yastıkların, pamuk gibi rahat nefes almalarına izin verecek bir materyalden üretilmiş olması gerekmektedir. Polyester gibi malzemelerden uzak durulması özellikle önerilmektedir. Zira bu tür maddeler, nefes almayı zorlaştırır, kafa ve ense bölgelerinde aşırı ısınmaya neden olur.

“Uzmanlar bebeklerin ilk iki yaşları süresince uyurken yastık, doldurma hayvan ya da battaniye kullanılmamasını tavsiye etmektedir.”

Ani Ölüm Sendromunun Önüne Geçmek İçin Bazı İpuçları

Bebeğin ani ölüm sendromundan korunması için, onları yastıklardan uzak tutmak dışında diğer bazı yöntemler de bulunmaktadır:

 • Sırt üstü, yüzü yukarı bakacak şekilde uyutmak. Bebekler her zaman sırt üstü uyumalıdır. Her ne olursa olsun onları yüz üstü uyutmaktan kaçınılması gereklidir.
 • Kullanılan şilte beşikle tam olarak aynı boyutta olmalı ve çok yumuşak dokulu olmamalıdır.
 • Diğer yandan, bebekler uyurken ayakları beşiğin alt tarafına değecek şekilde yatırılmalı, çarşaf şiltenin altına düzgün bir şekilde sıkıştırılarak sabitlenmelidir.
ellerini kavuşturmuş uyuyan bebek
 • Elastik ve plastik kumaşlı battaniyelerin kullanılmaması tavsiye edilmektedir.
 • Bebeğin uyuduğu odanın sıcaklığı 18-20 derece aralığında olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Uyurken bebekleri çok sıcak tutacak kıyafetler ya da battaniyeler kullanılmaması tavsiye edilmektedir.
 • 13 haftalık olmadan önce bebeklerin anne ve babaları ile uykuya başlamaları tavsiye edilmemektedir.
 • İlk aylarda, bebeğin beşiğinin anne babanın yatağına yakın bir yerde olması önerilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bebek yeterince büyümeden yastık kullanılmamasıdır. Gerekenden önce yastık kullanmak çocuğun hem vücudu hem de sağlığı açısından zararlıdır. Bebeğin beşiği, onun dinlenmesi için ne kadar basit olursa o kadar iyi olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.