Bebeklerin tıkalı burnu nasıl açılır?

Burun tıkanıklığı bebekler için oldukça rahatsız bir durum olabilir. Tuzlu su çözeltisi bu sorunun çözülmesi için faydalı olmakla birlikte hava nemlendiricisi de kullanılabilir. Bebeğinizin burun tıkanıklığını gidermek için en iyi yolları size sunuyoruz
Bebeklerin tıkalı burnu nasıl açılır?

Son Güncelleme: 13 Mayıs, 2018

Burun tıkanıklığı, bebeğin rahatsız hissetmesine ve yemek yerken ve uyurken zorluk yaşamasına neden olabilir. Bu sorun, oldukça yaygındır ve alerji veya grip kaynaklıdır. Ayrıca, bebekler virüs kapmaya daha eğilimlidir. Bebeğin burnu nasıl açılır biliyor musunuz? İşte bu yazımızda doğru bir şekilde nasıl yapılacağını adım adım anlatıyoruz.

Burun aspiratörüyle bebeğin burnu nasıl açılır?

Burun aspiratörü, bebeğin burnunun açılması için oldukça kolay ve etkili bir yöntemdir. Bunun için, tek ihtiyacınız olan bir burun aspiratörü, tuzlu su solüsyonu (evde hazırlanabileceği gibi doğrudan eczaneden de temin edilebilir) ve bir mendildir.

Aşağıdaki adımları uygulayarak bebeğinizin burnunu nasıl açabileceğinizi öğrenin:

 1. Bebeği sırt üstü yatırın. Her bir burun deliğine bir veya iki damla tuzlu su çözeltisi damlatın. Eğer solüsyonu evde hazırlamayı tercih ederseniz, tek gereken bir bardak ılık suyla bir çay kaşığı tuzu karıştırmaktır.
 2. Solüsyonun etki etmesi için birkaç saniye geçmesini bekleyin. Bebeği kaldırdığınızda, mukus kendi kendine çıkacaktır. Eğer böyle olmazsa, burun aspiratörünü kullanabilirsiniz.
 3. Burun aspiratörüne iyice basmalısınız. Doğru çalışması için, bebeğinizin burnuna yerleştirmeli ve sıkmalısınız. İçeri sokarken korkmayın, bebeklerin burun delikleri yeterince derindir ve eğer yeteri kadar sokmazsanız hiçbir şeyi çekemez.
 4. Aspiratörü tekrar sıkarak içindekileri boşaltın ve bir mendil yardımıyla silin. Temizlemek için, sabunlu su kullanın ve kuruması için bir kenara koyun.
burnu silinen bebek

Bebeğin burnunu açmak için diğer tavsiyeler

Bebeğin burnunu açmak için pratik ve rahat bazı diğer yöntemler de vardır. Çok fazla gerekmediği sürece bebeğin burnunun açılmaması gerektiğinin altını çizmeliyiz. Yani, bu yeşil bir mukus tabakasının görülmeye başlamasıdır.

Eğer böyle bir durum yoksa, günde iki ila üç damla tuzlu su çözeltisi yeterli olacaktır.

Hava nemlendirici

Bebeğin burnunu açmak için en iyi yöntemlerden biri de su buharı kullanmaktır. Ciddi yanıklara yol açabileceğinden, doğrudan yüzüne uygulamamalısınız. Elektrikli hava nemlendirici, nemli bir ortam yaratmak ve mukus tabakasını kolayca çıkarmak için kullanılabilir.

“Bebeğinizin burnuna asla kulak çubuğu sokmamalısınız.”

Burun spreyi

Tuzlu su çözeltisi içeren bazı spreyler, bebeğin burnunu açmada oldukça etkilidir ve kuru iklimlerde burun kanallarının nemlendirilmesi için kullanılabilir. Kullanımı kolay olsa da, bazıları bebek için uygun olmayan bir takım maddeler içerebilir. Bu nedenle, önce pediyatri uzmanına danışmak önemlidir.

anne kız ve nemlendirici

Burun tıkanıklığı nasıl önlenir

İlk olarak, yeni doğanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği için, emzirme süresini uzun tutmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca, burun tıkanıklığına sebep olan şeyin tespit edilmesi de oldukça önemlidir, çünkü bu, uygulayacağınız tedavi yöntemini belirleyecektir.

Bebeklerde burun tıkanıklığının önlenmesi için bazı ipuçları.

 • Bebeğin uyuduğu ortam iyice havalandırılmış ve tozdan arınmış olmalıdır.
 • Yetişkinler bebeğin yanında sigara içmemelidir.
 • Bebeğin bulunduğu ortam ne çok kuru ne de çok nemli olmalıdır.
 • Eğer ortamda bir hava nemlendiricisi bulunduruyorsanız, küflenmemesi için temiz tutmalısınız, çünkü bu bebeğin tıkanıklığını ilerletebilir.
 • Çok güçlü ve kimyasal oda kokuları ve temizlik ürünleri kullanmaktan kaçının. Çünkü, alerjik reaksiyona sebep olabilirler.
 • Evcil hayvanların tüyleri de alerji yapabilir.
 • Klima ve ısıtıcı kullanmaktan kaçının. Klima, havanın kurumasına sebep olur, bununla birlikte elektrikli vantilatörler de sorun oluşturabilir. Hava nemlendiricisiyle havadaki nem oranını arttırabilirsiniz.

Artık bebeğinizin burnunu nasıl açacağınızı öğrendiğinize göre, sabırlı olmalısınız, çünkü bu onun için hiç de hoş olmayan bir durum olabilir. Mutlaka yavaşça ve özenle yapmalısınız. En iyisi karnını iyice doyurduktan sonra, uyanıkken yapmaktır. Böylece onu rahatsız edip uyandırmamış olursunuz. Eğer yutabiliyorsa, bol bol su içirmeyi de unutmayın. Bu, burun tıkanıklığını gidermede ona yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.