Bezleri Değiştirilirken Bebeklerin Rahat Durmalarını Nasıl Sağlarız

Bezleri Değiştirilirken Bebeklerin Rahat Durmalarını Nasıl Sağlarız

Son Güncelleme: 19 Haziran, 2018

Bez değiştirmek zaman zaman zorlu bir göreve dönüşebiliyor. Bu nedenle bugün sizler için bebeğinizin bezini değiştirirken onların uslu durmasını sağlayacak 5 tüyo hazırladık.

Bebekleriniz büyüdükçe daha hareketli ve bağımsız olurlar. Altı aylık olduklarında onları bez değiştirme süresi boyunca sabit tutmak başlı başına bir iş haline gelir.

Bebekleriniz emekleme çağına geldikleri andan itibaren dünya onlar için çok heyecan verici bir yer haline gelir. Tüm istedikleri şey etrafta dolaşmak, keşfetmek ve oynamak olur.

Ve belki de bu nedenle o yaşlardaki bebeklerin bezlerini değiştirirken tek elde edebildiğimiz tekmelenmek ve çığlıklarına maruz kalmaktır. Aslına bakarsanız onların bu davranışları son derece normaldir ve olumlu gelişmelerdir.

Bunun ile birlikte bu davranışlarını ilk doğdukları zamanlardaki bez değişimleri ile kıyasladığımızda işimizin zorlaştığını fark ederiz.

Bez değişiminde işimize yarayabilecek 5 strateji

Sakın endişelenmeyin! Bebeklerin bez değişimleri sırasındaki çok hareketli ve bol tekmeli davranışları gelişim süreçlerinin bir parçasıdır. Bezlerini değiştirirken sizlere yardımcı olabilecek 5 stratejiyi aşağıda sıralıyoruz.

Ellerine bir oyuncak verin

Bebekler etraflarındaki dünyayı oyunlar aracılığı ile keşfederler. Bu nedenle de bezlerini değiştirirken onları meşgul etmenin en iyi yollarından biri ellerine bir oyuncak tutuşturmaktır.

bezi değiştirilen bebek

Bebeğinizin altını temizlerken onu birkaç dakika boyunca oyalaması gereken oyuncağı doğru seçtiğinizden emin olun. Banyo oyuncakları gibi ufak oyuncaklar bu iş için biçilmiş kaftandırlar.

“İşimizi çabuk halletmek istediğimiz ama bebeğimizin bu isteğimize uyum sağlamadığı anlarda bazen strese girer ve geriliriz. Sadece bu stres ve gerilim bile bez değişimi gibi kolay bir işi zorlu bir sürece çevirebilir.”

Gerekli her şeyi hazır edin

Her şeyin yerli yerinde ve her an hazır halde durması günlük hayatımızın stresini azaltan etkenlerden biridir. Aslına bakarsanız dağınık bir evin kişideki stres ve kaygı miktarını arttırdığı, yapılan işte performans düşüklüğüne neden olduğu kanıtlanmıştır.

Bu nedenle bez değiştirirken de ihtiyaç duyacağınız bütün malzemelerin elinizin altında olmasına özen gösterin.

Bez değiştirme işlemi sırasında kullanacağınız ıslak mendiller, bebek bezleri ve kullanılan tüm diğer malzemeler ile dolu olan bir çanta ya da sepet oluşturmaya çalışın.

Bez değiştirirken ihtiyaç duyduğunuz tüm malzemeleri bir arada tutmak dışarı çıkmanız gereken zamanlarda her şeyi tek çantada bulabileceğiniz için de avantajlıdır.

Bebeğinizin bez değişimi sırasında uslu durmadığı anlarda hazırladığınız bu çanta en büyük yardımcınız olacaktır.

Sabırlı olun

İşimizi çabuk halletmek istediğimiz ama bebeğimizin bu isteğimize uyum sağlamadığı anlarda bazen strese girer ve geriliriz.

Hissettiğimiz bu stres hal ve tavırlarımıza yansır, istesek de istemesek de bu olumsuz hislerimizi bebeğimize de geçiririz. Sadece bu olumsuz hislerimizin aktarımı bile bez değişimi gibi kolay bir işi zorlu bir sürece çevirebilir.

Konuyu bez değişimi ile sınırlı tutmayın, çocuk bakımı ya da ebeveynlik ile ilgili her durumda sakin ve sabırlı olmak her zaman en doğru yaklaşımdır.

Bez değişimi sırasında sakin olup işleri ağırdan aldığınızda her şey kolaylaşacaktır.

Bebekleriniz ile konuşun

Çocuklarınız ile iletişim kurmanız son derece önemlidir. Büyük ihtimalle henüz karnınızda oldukları dönemden beri onlarla konuşuyorsunuzdur.

Her ne kadar artık büyüseler ve birkaç aylık olsalar da sizin sözlerinizi işitmek onlar üzerinde sakinleştirici bir etki göstermeye devam eder. Bez değişimi sırasında bebeğiniz ile yumuşak bir ses tonu kullanarak konuşun ve ona ne yaptığınızı anlatın.

bezi değiştirilirken bebek

Mesela bebeğinize bezi kirlendiği için değiştirmek zorunda olduğunuzu anlatabilirsiniz.

Bez değişimi esnasında bebeğiniz ile konuşmanız onu hem sakinleştirir hem de meşgul eder. Ve üstelik zaman içerisinde, en fazla 5 dakika süren bu günlük işin neden yapıldığını anlamaya başlar.

Onlara zaman ve alan tanıyın

Siz, bebeğinizin bezlerini değiştirmeyi düşündüğünüz sırada eğer onlar televizyon seyrediyor iseler ya da oyun oynuyor iseler büyük ihtimalle yaptıkları işi bırakıp bez değiştirmek istemeyeceklerdir.

Bazı durumlarda onların meşguliyetlerini kesmeden bez değiştirme olanağı bulursunuz. Ama eğer bu olanağı bulamıyorsanız yaptıkları işi bitirmelerini beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Bazen, işlerin hızlı ve etkin sonuçlandırılabilmesi adına biraz esnek olmakta fayda vardır.

Zaman ile bebeğinizi bez değiştirmenin hiç de kötü bir şey olmadığı konusunda ikna etmenin kendi tarzınızdaki yollarını da keşfedeceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.