Çocuğunuzu Nasıl Eğitmeniz Gerektiğini Kimse Söyleyemez

Çocuğunuzun eğitimi söz konusu olduğunda sizden başka kimse onun ihtiyaçlarını daha iyi bilemez. Bu yüzden, bu yazımızda çocuğunuza gerekli eğitimi verebilmek için dikkat etmeniz gereken detayları gözden geçireceğiz.
Çocuğunuzu Nasıl Eğitmeniz Gerektiğini Kimse Söyleyemez

Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2019

Bebeğinizi kucağınıza almanız demek, o andan itibaren çocuğun sağlığı ve eğitimi için anne ve babanın sorumluluklarının başlaması demektir. Bu sorumluklardan özellikle eğitim konusu, anne ve babalar arasında en fazla fikir ayrılığına yol açan başlıklardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak bununla birlikte, çocuk eğitimi konusunda herkesin saygı duyması gereken önemli bir detay bulunmaktadır. O da, kimsenin size çocuğunuzu nasıl eğitmeniz gerektiğini söyleyemeyeceği gerçeğidir.

Bu bağlamda, insanları ilgilendirmeyen konularda çeşitli tavsiyelerde bulunmaya istekli olmaları ile ukalalık arasında ince bir çizgi olduğunun altını çizmek gerekir. Aslında aile içi eğitim her ailede farklı birtakım özellikler gösterir. Ancak bunun yanında aile yaşantılarının büyük bir bölümünde yer alan ortak şifreler ve yaşam biçimlerinin bulunduğu da bir gerçektir. Bununla birlikte hiç kimsenin bir diğer ailenin çocuklarını eğitme yöntemlerine karışma hakkı bulunmamaktadır.

Toplumun geneli tarafından kabul görmeyen ya da genel kurallara uygun olmayan bazı durumlar dışında (taciz, uyuşturucu ya da alkol kullanımı gibi davranışsal bozuklukları önlemede yetersiz kalma vb.) kimsenin size çocuğunuzu nasıl eğitmeniz gerektiği konusunda telkinde bulunma ayrıcalığı yoktur.

Anne Olmak Sürekli Olarak Öğrenmek Demektir

Bir çocuğun eğitiminin basit bir iş olmadığı açık bir gerçektir. Aslında hayatın diğer alanlarında olduğu gibi çocuk eğitimi konusunda da sizi gittikçe daha iyi bir anne haline getirecek olan yanlışlar yapmanız oldukça doğal bir durumdur. Bu bağlamda, hata yapma konusunu bir takıntı haline getirmemeniz büyük önem taşımaktadır. Çünkü dünya üzerinde kusursuz bir anne ya da babanın bulunmadığı gerçeğini aklınızdan çıkarmamanız büyük önem taşımaktadır.

Yapmanız gereken en önemli şey, elinizden gelenin en iyisini çocuğunuza sunmaya çalışmak ve onun sevginiz ve iyi eğitiminizle büyümesini sağlamak olacaktır. Bunları yerine getirmek, çocuğun iyi ve doğru değerlerle büyümesi ve bunları hayatı boyunca benimsemesi anlamına gelecektir. Anne olmanın bitmek bilmeyen bir öğrenme süreci olduğu ve bu süreçte çocuğunuzla zaman geçirdikçe kendinizi daha da fazla geliştireceğiniz gerçeği dikkate almanız gereken önemli detaylar arasında bulunmaktadır.

Bunlara ek olarak, çocukların geniş hayal gücü ve kendilerine özgü davranış biçimleri sizi her zaman için yeni ve beklenmedik durumlarla karşı karşıya bırakacaktır. Bu beklenmedik durumlar ise yukarıda değindiğimiz gelişim sürecine sürekli bir biçimde katkıda bulunacaktır.

Çak yapan anne ve çocuk

İyi bir eğitimin önemi asla yadsınamaz. Bu nedenle bu yazımız, çocuk eğitimi konusunda gözden kaçırmamanız gereken bazı detayları sizler için hatırlatıcı bir niteliğe sahiptir.

Aşağıda detaylarını vereceğimiz konuların büyük bir kısmının, bir anne olarak çocuğunuza zaten ilettiğiniz değerler olduğundan eminiz. Ancak yine de bazılarının gözden kaçmış olma ihtimali de bulunmaktadır.

Çocuğunuzun Eğitimi Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Şüphesiz ki bir çocuğun eğitimi, hayatta karşımıza çıkan en büyük ve önemli zorluklardan biridir. Bu görevin büyük bir sorumluluk gerektirmesinin yanı sıra, aynı zamanda kendi hayatınızda öğrenmiş olduğunuz güzel değerleri çocuğunuza da öğretmek için eşsiz bir fırsat durumundadır.

Çocuk eğitimi konusunda asla göz ardı edilmemesi gereken çeşitli başlıklar bulunmaktadır. Eğer temel konulara ilişkin bir liste yapılmış olsaydı, şüphesiz bunlar arasında kararlılık, diğer insanlara saygı, şükran ve hedeflere ulaşmak için gösterilmesi gereken çaba en önemli maddeler arasında yer alırdı.

Örnek Olmanın Değeri

Çocuklar genellikle anne ve babalarının birer yansıması gibidirler. Yani ebeveynler, ufaklıkların kendilerini gördükleri bir ayna görevi görmektedirler. Onlar için anne ve baba olarak sizler hayatlarındaki ilk referanslar durumundasınız. Bu yüzden çocuğunuzun, iyi ya da kötü olarak sizin tavır ve davranışlarınızı taklit ediyor olması çok yüksek bir olasılıktır. Bu nedenle, eğer çocuğunuzun küçük yaşlardan itibaren iyi bir eğitim süreci geçirmesini arzu ediyorsanız, o halde ona güzel bir örnek olarak yol göstermeniz gereklidir.

Bir anne ya da baba olarak kullandığınız sözcükler ve kurduğunuz cümleleri dikkatle seçmeli ve aynı biçimde duygularınızı ifade ederken olumsuz tavırlar sergilememeye özen göstermelisiniz. Benzer şekilde, eğer çocuğunuzun birtakım davranışlarını düzeltmek isterseniz, bunu yaparken kesinlikle ona bağırmamalı ve diyalog kurarak sorunu çözmeye çalışmalısınız.

Kızına yardım eden baba ve yumruk sıkan çocuk

«Anne olmak bitmek bilmeyen bir öğrenme sürecidir ve bu süreçte çocuğunuzla zaman geçirdikçe kendinizi daha da fazla geliştireceğiniz gerçeği dikkate almanız gereken önemli detaylar arasında bulunmaktadır.»

Pozitif Bir Biçimde Destek Olmak

Eğer çocuğunuzun başarılı olduğunu ya da olumlu davranışlar sergilediğini gözlemlerseniz, bu durumda müteşekkir olmayı bilmeli ve karşılığında onu bir biçimde ödüllendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Pozitif biçimde yapılacak olan bu tür destekler çocukların olumlu davranışlarını daha sık tekrarlamalarına yol açacaktır. Yapacağınız bu tür davranışlar aynı zamanda çocuk eğitiminin en verimli yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Son olarak, çocuğunuzun eğitimi için ona en iyi gelecek şeyleri sizden daha iyi kimsenin bilemeyeceğini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Her çocuğun farklı bir kişiliğe sahip olduğunu ve kendi çocuğunuzu en iyi şekilde sadece sizin tanıyabileceğinizi göz önünde bulundurursak, onun ihtiyaçlarını karşılayacak ve sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesini sağlayacak en uygun kişinin siz olduğu gerçeği de çok kolay bir biçimde anlaşılacaktır.

Unutmayın ki, iyi bir anne ya da iyi bir baba olmak için yazılı bir el kılavuzu bulunmamaktadır. Yapmanız gereken tek şey, kendinizi bu unutulmaz tecrübeye tamamen odaklamak ve ailenizle birlikte mutlu bir yaşam için elinizden geleni yapmak olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.