Çocuklar İçin 7 Eğitici Oyun

İnternet sayesinde, çocuklar için oldukça eğitici olan oyunlara kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Bu oyunlar aracılığıyla çocuklar evlerinin konforunda farklı konular hakkında fikir sahibi olabilir.
Çocuklar İçin 7 Eğitici Oyun

Son Güncelleme: 11 Mayıs, 2019

Bu oyunların en iyi yanı, çocuklarınızı ikna etmek zorunda kalmayacak olmanızdır çünkü kendileri size katılmak için can atacaklar.

Çocuklar için hazırlanan eğitici oyunların pek çok faydası vardır. Bu oyunların neredeyse hepsinde etkili öğrenme teknikleri uygulanır. Eğlenirken öğrenmekten daha iyi ne olabilir?

Bu oyunlar her yaştan çocuğa hitap eder. Eğer çocuğunuzun bir konuda zorlandığını düşünüyorsanız, oyunlar aracılığıyla ona yardımcı olabilirsiniz.

Oyunlar:

  1. Eğlencelidir.
  2. Boş vakitleri değerlendirmek için idealdir.
  3. Kolay ve etkili bir şekilde öğrenmeyi sağlar.

Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar

Alfabe ve Sayı Oyunları

İnternette 5 yaşından büyük çocukların oynayabileceği pek çok alfabe oyunu bulabilirsiniz. Bu oyunlardan bazıları reklamlı olarak ücretsiz oynanabiliyor ve ailelere özel paketler satın almanız da mümkün.

Bu tür oyunlar ile çocuğunuz yazıdan matematiğe pek çok şey öğrenebilir.

İlk olarak seviye seçmeniz gereken bu oyunlarda ikinci olarak da sayılar ve harfler arasında bir tercih yapmanız gerekiyor. Ayrıca, bunlar birden fazla kişiyle de oynanabiliyor.

Arcademic Skill Builders

“Arcademic Skill Builders” isimli bu oyun, 6 yaş üzeri çocuklar içindir. İnternet üzerinden oynanır ve ücretli ve ücretsiz versiyonları mevcuttur.

Bu oyunda coğrafyadan matematiğe farklı temalarda 50’den fazla seçenek vardır. Oyunun sonucunu hemen görebilirsiniz ve kendi rekorunuzu geçmeye çalışabilirsiniz.

tabletle oynayan kızlar

ZooWhiz

6 yaşından büyük çocuklar için uygun olan bu oyunda çocuklar gerçekçi bir hayvanat bahçesinde gezme imkanı bulurlar ve hayvanat bahçesinin farklı yerlerinde matematik ve dil egzersizleri yapabilirler. Bu oyun da oldukça eğlenceli ve interaktiftir.

PBS Kids Go

Bu, 7 yaşından küçük çocukların oynayabileceği ücretsiz bir oyundur. İçerisinde pek çok video, oyun ve çocukların yerine getirmesi gereken görevler vardır.

Eğer çocuğunuz PBS programlarını seviyorsa, bu onun için ideal bir oyundur çünkü oyundaki karakterler onlara tanıdık gelir. Ayrıca bu oyunda çocuklar arkadaşlarıyla iletişim kurabilir.

TVO Kids

TVO Kids, 7 yaşından büyük çocuklar için ideal bir oyundur. Bununla birlikte ücretsizdir ve çocuğunuz oyunun alakalı olduğu programı bilmese de, oyunların keyfini çıkarabilir ve eğlenirken öğrenebilir.

Bu oyun, çocukların duyularını harekete geçirir. Ayrıca, çocuklar isterlerse yarışmalara da katılabilirler.

Curiosity Machine

Bu ücretsiz oyun 8 yaş üzeri çocuklar içindir. Konular bilim ve mühendislik üzerine yoğunlaşır. Çocuklar önce bilgi verici videolar izleyip ardından da kendilerine verilen görevleri yapabilir. Ayrıca, site üzerinde çocukların tavsiye almak için iletişime geçilebilecekleri bir yardımcı da vardır.

FactMonster

FactMonster, 9 yaşından büyük çocuklar içindir. Matematikten tarihe pek çok farklı konuda bilgi verir.

eğitici oyunlar

Çocuklar testlere katılabilir, oyunların tadını çıkarabilir, atlas, sözlük ve periyodik cetvel gibi araçlara ulaşabilir. Ücretsiz olan oyunun tek olumsuz yanı, reklamların oyunu bölmesidir.

Çocuklar için geleneksel oyunlar

İnternet üzerinden oynanan oyunların aksine, geleneksel oyunlar da vardır. Aile içinde oynanabilen eğitici oyunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Alfabe çorbası. Pek çok kişi bu oyunu duymuştur. Çocuğunuzun harflere aşina olması ve yeni kelimeler öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Puzzle. Puzzle sayesinde çocuklar zihinsel haritalarını çıkarabilir. Ayrıca mantıklarını kullanmayı da öğrenirler.
  • Bilmeceler. Bilmeceler de mantıksal düşünceyi geliştirmek için idealdir.
  • Çapraz bulmaca. Çocuklar basit çapraz bulmacaları çözebilirler.
  • Farkı bulma oyunu. Bu oyunda çocuğunuza birbirine çok benzeyen iki resim verebilir ve aradaki farkları bulmasını söyleyebilirsiniz.
  • Matematik oyunu. Çocuklarınıza sayılardan kule yapmasını söyleyebilirsiniz.
  • Eşleştirme oyunları. Bu oyunlarda çocuklarınız  fırça ve boya gibi birbiriyle ilgisi olan malzemeleri eşleştirebilir.

Bu öğrenme yöntemlerinin hepsi çocuklarınız için oldukça faydalıdır. Eğlendirirken öğrettikleri için, bu oyunlar çocuklarınızın favori aktivitesi olabilir. Daha da önemlisi, bu oyunlar çocuğun gelişimine katkı sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.