Çocukların Düşmesi Çok Yaygın Bir Olaydır

Çocukların Düşmesi Çok Yaygın Bir Olaydır

Son Güncelleme: 09 Temmuz, 2018

Bir çocuk emeklemeye ve ilk adımlarını atmaya başladığında düşme riski de artmaya başlar. Çocuklarının düşmesi her ebeveynin karşılaşacağı bir olaydır.

Hayatlarının ilk yılında çocuklar afacan ve hareketli olurlar. Bu yüzden, sık sık düşerler.

Düşen bir çocukla ilgilenmek önemlidir ama, çocuğun düşmesini önlemek daha da önemlidir. Ebeveynlerin sürekli olarak çocuklarını gözlemlemesi gerekir.

Doğumdan üç yaşına kadar, çocuklar birçok öğrenme aşamasından geçer. Becerilerini artırmak için destek olunmalı ve ilgi gösterilmelidir.

İlgi göstermek çocuğunuzun sağlıklı olması ile kalıcı yaralanma riski arasında farkı belirler.

Çocuğunuzu asla yalnız bırakmayın

Çocuğun ebeveynlerine birçok görev düşer. Kazaları önlemek ve riskleri azaltmak için plan yapmak, tetikte olmak ve önlemler almak çok önemlidir.

Çocuğunuz, yatak, masa, beşik, salıncak, vs. gibi yüksek risk taşıyan yerlerdeyken onu asla yalnız bırakmayın.

Sadece bir detayı bile gözden kaçırmak kazaya sebep olabilir. Bunun sebebi, çocukların eylemlerin sonuçlarını dikkate almaması ve kendi becerilerine çok güvenmesidir.

Hayatta her şey mümkün ama birçok şeyi önlemenin de mümkün olduğunu unutmayın.

Çocukların düşmesi yaygın bir olaydır

Çocuklarla düşme arasındaki ilişki kırılabilir. Bu tamamen organizasyon ve iyi alışkanlıklar edinmeye bağlıdır.

Alabileceğiniz iyi önlemlerden biri merdivenlerin başına, sonuna ve yanlarındaki tı rabzanlara güvenlik bariyeri koymaktır.

Bu güvenlik bariyerleri, düşebilecek şekilde olmamalı ve bebeğin başının sıkışmasını önlemek adına 5 santimetreden fazla açıklıkları olmamalıdır. Ayrıca, merdivenler kaygan da olmamalıdır.

Başka iyi bir ipucu da çocuğa her zaman tırabzanlara tutunması gerektiğini öğretmektir. Çocuk ne zaman bir merdivene çıkacak olursa bir yetişkin mutlaka onu izlemelidir.

ağlayan çocuk

Yürüteçlere dikkat edin

Bu küçük yürüteçler, küçük sıkışmalardan büyük düşmelere kadar birçok yaralanmaya sebep olabilir. Ayrıca çocuğun tehlikeli yerlere gitmesine sebep olma riski de mevcuttur.

Çocuğun yürüteçle gidebileceği yerler, veranda, teras, bahçe avlusu ve diğer yüksek yerlerin uzağında olmalıdır.

Emeklemeye ve yürümeye başladıkları zaman, merakları onları tehlikeli yerlere götürebilir. Keşfetmeyi, dans etmeyi ve bir yerlere tırmanmayı severler.

Tüm bunlar düşme riski olan aktivitelerdir. Çocuğunuzun her zaman ayakkabı ya da kaymaz çorap giymesine özen gösterin.

Maceracı ruh

Ebeveynler, çcouklarının maceracı ruhlarını kısıtlamak zorunda değildir, öte yandan, bebek emeklemeye ya da yürümeye başladığında bazı önlemler alınmalıdır.

Tehlikeli yerlere gitme potansiyeli olan kapıları kilitli tutun. Eğer yüksek bir sandalye kullanıyorlarsa, düzgün bir şekilde bağlı olduklarına dikkat edin.

Pencere koruyucu kullanın ya da çocuğunuz yakınlarındayken pencereleri kapalı tutun. Beşik ve yatak da pencerelerden uzak olmalıdır.

Ebeveynlerin ayrıca, çocuklarının masa ya da sandalyelere tırmanmasına da engel olması gereklidir. Tırmanabilecekleri mobilyalar çocuk yeterince büyüyene kadar güvenli bir yerde saklanmalıdır.

Eğer mümkünse çocuğun odasında tüm mobilyalar yere sabitlenmelidir.

“Kazalara engel olmak için ebeveynlerin plan yapması ve risklerin farkında olması gereklidir.”

Çocukların erişiminden uzak tutun!

Küçük kaşifiniz evin her yerinde dolaşmak isteyecektir. Bu serüvenlerinde bazı aletler ya da keskin mutfak eşyaları bulabilirler.

Ayrıca, tehlikeli mutfak temizleme ürünleri ve ilaçlar da bulabilirler. Bu gibi eşyalar çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

yerde yatan çocuk

Ütü ve tencerelere dikkat

Bebekler, mutfaktaki belli alanlardan güvenli olacak kadar uzakta tutulmalıdır. Mutfak bir çocuğun gezebileceği en tehlikeli yerlerden biridir. Bebekler mutfakta düşebilir, bir yerlerini kesebilir ve hatta yanabilirler.

Ayrıca, küvete girerken ya da küvetten çıkarken de düşme meydana gelebilir. Eğer ebeveynler tetikte olmazsa, çocuklar banyoda düşebilir ve banyoda çok tehlikeli olabilecek birçok başka şey de vardır.

Ailelerin çocuklarını izleyebileceği bazı modern uygulamalar vardır. Çocuğunuz ister uyuyor ister uyanık olsun; onun iyi olduğunu bilmek her zaman iç rahatlatıcıdır.

Sonuç olarak, hayatlarının ilk aşamalarında, çocuğunuzun merak duygusu ya da maceracı ruhunun etkilenmesi şart değildir.

Ebeveynlerin, çocuklarının düşmesini ve yaralanmasını önlemek için gerekli önlemleri alması önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.