Çocukların Yaşlarına Göre Ne Kadar Uyumaları Gerekir?

Çocukların Yaşlarına Göre Ne Kadar Uyumaları Gerekir?

Son Güncelleme: 24 Nisan, 2018

Çocukların uyku düzensizliği sorununu yaşamaları oldukça yaygın bir durumdur. Özellikle uyumalarına yardımcı olacak bir rutin oluşturulmamışsa bu durumla daha sık bir biçimde karşılaşılmaktadır. Kendimizi bu konuda bilinçlendirmeli ve iyi bir şekilde hazırlamalı, çocuğumuzun yaşına göre ne kadar uyuması gerektiğini tam olarak bilmeliyiz.  Böylece yetersiz uyku nedeniyle büyüdüklerinde karşılaşabilecekleri sorunların önüne geçebilme şansımız olur.

Bir Çocuk Ne Kadar Uyumalıdır?

Gerektiği kadar uzun süreli uyumak çocukların hem fiziksel hem de zihinsel anlamda doğru bir biçimde büyüyüp gelişmelerine olanak sağlayacaktır. Birleşik Devletler Pediyatristler Akademisi tarafından, Klinik Uyku Dergisi İlacı (Journal of Clinical Sleep Medicine) adlı dergide paylaşılan bilgilere göre, çocukların yaşlarına göre uyumaları gereken süreler şu şekilde sıralanmaktadır:

4 Aylıktan 1 Yaşına Kadar

Yenidoğan bir bebek günde ortalama 16 ila 17 saat arasında uyur. Gece boyunca ortalama 9 saat uyuyan bu bebeklerin geri kalan uykuları gün içerisinde değişik saatlere yayılmış durumdadır.

Çocuk büyüdükçe uyku saatleri de azalır. Bir yaşına yaklaşırken gece 11 saat, gündüz ise yaklaşık 3 saat uyumaya başlayacaktır.

1 Yaş İle 3 Yaş Arası

Bir çocuk 1 – 2 yaş aralığında iken günde ortalama 10 ila 14 saat uyuması gerekmektedir. 2 yaşından 3 yaşına kadar ise, gündüz uykularını terk etmeye başlar. Bu yaşlarda temel ihtiyaç olarak, çocuğun günde ortalama en az 10 saat civarında uyuması gerektiğine işaret edilmektedir.

“Büyüme hormonunun %60’ı uykunun ilk bir saati içerisinde salgılanmaktadır.”

4 Yaşından 5 Yaşına Kadar

Bu çağdaki çocuklar günde ortalama 10 ila 12 saat aralığında uyumaktadırlar. Bu yaştan sonra, çok yorgun olmadıkları sürece gündüz uykularına da ihtiyaçları bulunmamaktadır. Bu tür durumlarda, yemekten sonra bir miktar uyumalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Çocukların okulda iyi bir performans ortaya koyabilmeleri için yeterince uyumaları şarttır.

6 Yaş ve Üzerinde

Çocuklar büyüdükçe uykuda geçirdikleri süre de azalmaktadır. 6 ila 8 yaş aralığında günde ortalama 11 – 12 saat uyumaları gerekirken, 10 ila 12 yaş aralığında en az 10 saatlik bir uykuya ihtiyaç duymaktadırlar. 

13 yaş üzerindeki çocuklarda ise gerekli günlük uyku süresi 8 ila 10 saat arasında değişim göstermektedir.

yastığa sarılmış uyuyan çocuk

Yeterli Dinlenmenin Faydaları

Çocuklar ve gençler için uyumak kesinlikle bir gerekliliktir. Belirtilen miktarlarda uyumak, günlük yapmaları gereken aktiviteleri yerine getirmek için ihtiyaç duyacakları enerjiyi toplamalarını sağlayacak ve okulda daha iyi bir performans gösterebilmelerinin yolunu açacaktır. Yeterince dinlenmenin faydalarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • İlgi artışı.
 • Duygusal düzen.
 • Daha iyi davranışlar.
 • Hayat kalitelerinde ilerleme.

Yeterince Uyumamanın Sonuçları

Çocukların dinlenme sürecinde geçen zaman diliminin ne kadar faydası varsa, yeterince dinlenememelerinin de onlar üzerinde bir o kadar olumsuz etkileri bulunduğunun altını çizmek gerekir. Bunlar arasında en başta gelenler, gerekli enerjiden yoksun kalmaları ve öğrenme yetilerinde ortaya çıkan zafiyetler olarak gösterilebilir. Aşağıda, doğru sürelerde uyumamanın sonuçlarından bazıları sıralanmıştır:

 • Uyumaları gerekenden daha az uyuyan çocukların okulda gösterdikleri başarı performansı genelde düşük seviyelerde olmaktadır.
 • Ayrıca, çok daha yavaş bir dil gelişimi gösterirler.
 • Az uyuduklarında REM uykularının bir bölümü kaybolur. Bu aşama, çocukların gün içerisinde öğrendiklerini hafızalarına alabilmeleri için temel bir öneme sahiptir. Ayrıca beyinlerinin yeniden kendini toparlaması için kritik bir aşamadır.
 • Uyku eksikliği aynı zamanda çocukların bağışıklık sistemlerinde de sorunlara yol açabilir; bu nedenle bu tür çocuklarda daha çabuk soğuk algınlığı, grip ve diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski bulunmaktadır.
 • Günde sadece 5 saat uyuyan çocukların, yetişkin olduklarında obeziteye yakalanma riski iki kat oranında artmaktadır.
oyuncak ayısıyla uyuyan çocuk

Çocukları Uyutabilmek İçin Bazı İpuçları

Anne ve babalar olarak çocuklarımızın ne kadar uyumaları gerektiğini bilmek çok önemlidir. Eğer çocuk uyuma konusunda problem yaşıyorsa ya da uyuması gereken saatlerde uyuma alışkanlığına sahip değilse, bu alışkanlığı kazanabilmesi için ona yardımcı olmak gerekmektedir.

Aşağıda sıralanan konulara dikkat göstererek , çocuğun ihtiyacı olan dinlenme sürecine başlayabilmesi için ona yardımcı olabilirsiniz:

 • Çocuğun rahat bir yatakta uyuması, düşük seviyede ortam ışığının bulunması ve rahat edebileceği bir oda sıcaklığının sağlanması çok önemlidir.
 • Uykusunda onu rahatsız etmemek için çocuğun yanına fazla uğranmaması, oyun oynanmaması ya da yüksek sesle müzik dinlenmemesi iyi olacaktır.
 • Öğleden sonra kafein içeren içecekler içirilmemesi gerekmektedir.
 • Uyku zamanından önce bir rutin oluşturun.
 • Çocuğu hep aynı zamanlarda uyandırın ve anne babasının bulunmasına ihtiyaç duymadan kendiliğinden uyuması için onu cesaretlendirin.

Artık yaşına göre çocukların ne kadar uyumaları gerektiğini bildiğimize göre, onların doğru bir biçimde ve yeterli sürelerde uyumaları için gereken adımları atmak bizim için daha önemlidir. Yeterince uyumamanın bir çok sonucu bulunmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz alışkanlıkları kazandırarak hem bugün yaşayabileceği hem de gelecekte ortaya çıkabilecek daha büyük problemlerin önüne geçme şansı yakalamış oluruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.