Çocuklarınızın Doğru Değerler Edinmelerini Sağlayacak 3 Kısa Film

Tüm çocuk filmleri çeşitli fikir kaynakları yaratan mesajlar içerirler. Filmler, çocuklarınızın büyümelerine ve gelecekte sorumluluk sahibi birer yetişkinlere dönüşmelerine yardımcı olurlar.
Çocuklarınızın Doğru Değerler Edinmelerini Sağlayacak 3 Kısa Film

Son Güncelleme: 30 Temmuz, 2018

Çocuklarınızın çeşitli değerlere sahip olarak büyümesi onlara verdiğiniz eğitimin temelini oluşturur. Peki ama hangi yaratıcı yollar ile bu amacınızı destekleyebilirsiniz? Kitap okumak, çeşitli tiyatro performanslarına şahit olmak ve film izlemek değer kazanımında çok etkili yollardır. Kısa filmler çocuklarınızın eğlenirken aynı zamanda doğru değerlere sahip olmanın önemini de düşündürecek harika birer araçtırlar.

Çocuklara kısa filmler seyrettirmek gibi aktiviteler ebeveynlerin onayladıkları mesajları çocuklarına iletmelerini sağlarlar. Aktarılmak istenen değerler saygı, merhamet, dostluk, beraberlik ve hoşgörü gibi olumlu değerlerdir.

Bu değerler, çocuklarımızda hayatları boyunca devam edecek bir manevi bilincin gelişimine yardımcı olacaklardır.

Film endüstrisi gerçek hayatın masalsı bir yansıması gibidir ve çocuklarımıza bir şeyler öğrenme olanağı sağlar. Biz de bu nedenle sizler için çocuklarınıza değerler kavramını öğretebileceğiniz 3 kısa film seçtik.

Bu filmlerden herhangi birini ailece izleyebilirsiniz ve çocuğunuzun bu filmlerden pek çok olumlu mesaj çıkaracağından emin olabilirsiniz.

“Sahip olduğunuz değerler sizin gerçekte kim olduğunuzu tanımlarlar. Gerçek kimliğiniz değerlerinizin toplamı kadardır.”

—Assegid Habtewold—

Çocuklarınızın doğru değerler edinmelerini sağlayacak 3 kısa film

  1. Piper (Kavalcı)

Piper (Kavalcı) çocuğunuza izlerken büyük keyif verecek 6 dakikalık kısa bir film.

Filmin hikayesi yuvasında huzur ile yaşayan Piper isimli küçük bir kuşun etrafında şekilleniyor. Zamanla küçük kuşun yuvadan ayrılıp kendi yiyeceğini bulma vakti geliyor.

Anne kuş yavru kuşu yeni deneyimler edinmesi konusunda cesaretlendiriyor ve yavrusuna deniz kıyısına kadar eşlik ediyor ama Piper ilk defa gördüğü dalgalardan korkuyor ve cesareti kırılıyor.

Ebeveynlerinin ve yeni edindiği arkadaşı yengecin sayesinde Piper suyun onda yarattığı korku ile yüzleşiyor ve bu korkuyu yenmeyi başarıyor.

Filmin hikayesi çocuklarımıza gayret gösterme ve kendini geliştirme gibi iki olumlu değeri gösteriyor. Filmden şöyle bir hayat dersi çıkarabiliriz: Bir şeyler öğrenmek için konfor alanınızdan çıkmalısınız.

Sınırlarınızın ötesine geçmeli ve hata yapma korkunuzdan arınmalısınız. Bu davranış hayatta doğru yolu bulmanızın formülüdür.

3 kısa çocuk filmi
  1. Çömlekçi

İzlemenizi tavsiye ettiğimiz ikinci kısa film çömlekçilik zanaatini çırağına öğreten bir çömlekçi ustasının 7 dakikalık kısa hikayesi.

Hikayemizdeki çırak çocuk, ustasının kilden harika eserler yaratmasına büyük bir hayranlık duymaktadır. 

Küçük çocuk çok çalışırsa ve sabrederse bir gün kendisinin de aynı ustası gibi harika sanat eserleri yaratabileceğini keşfeder.

Bu kısa film başarıya ulaşmada kendini adama, çaba, sabır ve sebat gibi kavramların ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır. Çocuğunuz bu dört önemli disiplini öğrenerek kendisine koyduğu hedeflere ulaşabilir.

Rehberlik görevini üstlenen usta çömlekçi sayesinde küçük çocuk adım adım hedefine ilerleyecektir. Peki ama biz yetişkinlerin bu filmden çıkaracağı ders ne olmalıdır?

Bazı amaçlar çocuklarımız için çok kolay ulaşılabilir gözükmeyebilirler ama biz ebeveynler bu konuda onlara yardımcı olmalı ve amaçlarına ulaşmaları için gereken moral motivasyonu onlara sağlamalıyız.

kısa çocuk filmleri
  1. Dünyadaki En Büyük Çiçek

Tavsiye etmek istediğimiz son kısa film edebiyat dalında Nobel Ödülü kazanmış José Saramago ‘nun bir hikayesinden uyarlanmış.

Filmin hikayesi bizleri bireysellik ve bencillik ile bozulan dünyada dayanışma ve insan ilişkileri üzerine derin bir düşünce sürecine davet ediyor.

Dünyadaki En Büyük Çiçek isimli kısa film hayattaki basit değerleri unutmuşa benzeyen kişiler için son derece uygun bir film. Film, bulunduğumuz çevreye saygı göstermemiz gerektiği mesajını da içeriyor.

Filmin hikayesi bir çocuğun bahçedeki ağacın babası tarafından kesildiğini görmesi ile başlıyor. Baba, kestiği ağaç ile bahçe masasını dekore etmek istiyor.

Babasının ağaç kesişine şahit olan çocuk da ormana gidip ağaç kesmek istiyor ama ormanda bir böcek buluyor. Böceği yakalayan çocuk onu bir kutunun içine koyuyor.

Böcek, koyulduğu kutudan kaçmayı başarınca çocuk da onu tekrar yakalamak için bahçe duvarından atlıyor ve böceği aramaya başlıyor.

Günü merak ve arama ile geçen çocuk sonunda bir çiçek buluyor. Çocuğun bulduğu bu küçük ve kuru çiçek kesilen ağacın gölgesinden mahrum kaldığı için can çekişiyor.

Çocuk, belki oyun olsun diye belki de iyi niyetinden bu kuru çiçeğe yardım etmeye karar veriyor ve çiçeği kurtarmak için su aramaya başlıyor.

Hiç şüphe yok ki tavsiye ettiğimiz bu kısa filmler çocuklarınıza kuvvetli değerler aşılamanızda sizlere yardımcı olacaklardır.

Bu filmleri tüm ailenin beraber seyretmesini öneriyoruz. Bu filmleri izleyip devamında konuları tartışırken keyifli bir öğleden sonrası geçireceğinizden emin olabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.