Çocukluk Çağında Spor Neden Çok Önemlidir?

Çocukluk Çağında Spor Neden Çok Önemlidir?

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2018

Spor yapmak, çocuklara gelişimleri için önemli olan çok sayıda fayda sağlar. Bunun, fiziksel sağlıktan duygusal olarak tatmin olmaya kadar birçok nedeni vardır.

Çocukluk döneminde spor yapmak, çocuğun genel eğitiminin önemli bir parçasıdır, çünkü fiziksel ve psikolojik gelişim bu dönemde el ele gider. Bu nedenle spor, çocukların sağlıklı gelişimine katkıda bulunur.

Spor çocuklara eğlenceden çok daha fazlasını sunar. Doktorlar ve psikologlar, çocukların spor yaptıkları zaman daha iyi bir yaşam kalitesi geliştirdiğini doğrulamaktadır.

Çocukluk döneminde spor yapmanın etkisi, ömür boyu sürer. Erken yaşta spor yapma alışkanlığını kazanmış çocuklar, sonraki yaşlarında da bunu devam ettirecektir.

Spor yapmak, onları hareketsiz yaşam tarzından kaynaklanan, sağlıkla ilgili birçok risk faktöründen koruyabilir. Obezite ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıkların oluşumunun önlenmesini de sağlar.

UNESCO ve çocukluk döneminde spor

UNESCO’ya göre, çocukluk döneminde spor yapmak, çok önemli bir insan hakkıdır. Örgüt, çocukların ayrımcılık yapmadan spor yapma olanağına sahip olmaları gerektiğini vurgular.

UNESCO, hükümetlerin ve diğer kuruluşların çocukların spor yapmasını destekleyen eylemleri teşvik etmeleri gerektiğini öne sürüyor.

“Spor yapma alışkanlığını erken kazanmış çocuklar büyüdüklerinde bunu koruyacaktır”

Çocukluk çağında spor yapmanın faydaları

 • Fiziksel sağlığı korur ve kalp hastalığını, şeker hastalığını, kanseri ve obeziteyi önler.
 • Kas ve kemiklerin gelişimini uyarır.
 • Başkalarıyla bağ kurmak, spor yapmanın sağladığı bir diğer faydadır. Spor, onlara ev dışındaki dünyanın sosyal kurallarına uymayı öğretir.
 • Sosyal becerilerin gelişimini teşvik eder. Çocuk sosyal, kültürel ya da ekonomik ayrımcılık yapmadan diğer çocukları nasıl kabul edeceğini öğrenir. Aynı zamanda, sonuçların elde edilmesinde ekip çalışmasının önemini de öğrenir.
spor yapan çocuklar
 • Çocukların utangaçlık gibi kişilik sorunlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olur.
 • Spor, çocukların öz saygılarını güçlendirmeye yardımcı olur. Çocuklar sahip oldukları değeri öğrenir ve katılımlarının ekip için önemli olduğunu fark eder.
 • Spor ayrıca çocukları hareketsiz yaşam tarzından uzak tutar. Ayrıca, teknoloji, video oyunları, cep telefonları ve bilgisayarlardan gelen cazibeye karşı koymanın da iyi bir yoludur.
 • Farklı yeteneklere sahip çocukların dahil edilmesini teşvik etmek için iyi bir yoldur.
 • Spor, uyuşturucu bağımlılığı, alkolizm ve sigara içme gibi ergenlik döneminde görülen yaygın bağımlılıkların önlenmesine katkıda bulunur. Buna ek olarak, çocukların gelecekte bu türden suç işlemelerini önler.
 • Yaratıcılığı ve problem çözmeyi teşvik eder.
 • Spor çocuklara sorumluluk almayı ve onları takip etmenin önemini öğretir.

Bir çocuğun yaşına göre spor

Çocuklar büyüdükçe, bedenleri ve zihinleri farklı ihtiyaçları deneyimlemeye başlar. Bu, hangi sporların seçileceğine karar verirken dikkate almamız gereken bir husustur.

Bu konuda çocuğun görüşü çok önemlidir. Aile ekonomik olanaklarına, zamanına ve organizasyonuna uygun seçeneklerin bir listesini yapabilir.

Liste bittiğinde, çocuk kendini en çok heyecanlandıran sporu seçmekten sorumlu olmalıdır.

 • 3–5 yaş. Bu yıllarda seçtikleri spor çok fazla aktiviteye sahip olmalı. Çocuklar oyun yoluyla birçok dersi öğrenebilirler. Bu yüzden seçtikleri aktivite, eğlence bileşenlerini içermelidir. Hikayeler, sahneler ya da özel kıyafetler çocuğun hayal gücünü teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Bu, spor yoluyla koordinasyon ve denge geliştirmeleri için uygun bir aşamadır. Haftada üç ya da dört saat fiziksel aktivite önerilir.

 • 6-10 yaş. Bu aşamada, çocuğun en çok hangisini sevdiğine karar verebilmesi için çeşitli sporları denemesine izin verilmelidir. Judo, karate, bisiklet, ritmik jimnastik, tenis, futbol, ​​basketbol ve voleybol iyi seçeneklerdir.

Çocukluk çağında spor yaparken, rekabeti ortadan kaldırmak önemlidir. Bir kazanan olması gerektiği bir gerçek, ancak çocuklar sporlarını sadece eğlence aktivitesi olarak değerlendirebilmelidir.

yarışan çocuklar
 • Ergenlik ve gençlik. Bu, çocukların fiziksel, psikolojik ve duygusal olarak radikal değişiklikler geçirecekleri bir dönemdir.

Spor onların kişiliklerinin en uygun gelişimini yaşamalarına izin verecektir. Bu, aynı zamanda, öz saygılarını güçlendirecek ve bu büyük değişim aşamasında bedenleri hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacaktır.

Zaten çocukluktan beri spor yapıyorlarsa, ergenlik döneminde daha fazla zaman ayırmak istedikleri dalı seçebilecekler.

  “Çocukluk döneminde spor yaparken, rekabeti ortadan kaldırmak önemlidir”

Çocukluk döneminde spor yaparken güvenlik

Bir çocuk spor yaparken, maksimum güvenlik koşullarını sağlamak önemlidir. Güvenlik, hem fiziksel güvenliği hem de aktiviteden sorumlu kişileri ifade eder.

Sporla ilgili temel kavramların, fiziksel koşulların ve çocuğun risk faktörlerine maruz kalmasının bilinmesi, onların zarar görmesini engelleyecektir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuzun Eğitiminin Başladığı Yer Evinizdir
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuzun Eğitiminin Başladığı Yer Evinizdir

Ebeveynlerin, çocuğun ilk rol modelleri olduğu göz önünde bulundurulduğunda, evde verilen eğitim çok önemlidir.Ev çocuk için ilk eğitim yeridir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.