Çocukların İstemediklerinde Öpmeme Hakları

Çocukların İstemediklerinde Öpmeme Hakları

Son Güncelleme: 08 Nisan, 2018

Bir çok kültürde sosyal öpüşme, selamlaşmanın bir türüdür. Bu nedenle bazı anne babalar, çocuklarını bu kural bağlamında sosyalleşmeleri için zorlarlar. Bunun sonucunda ortaya çıkan bazı durumlar, çocukların ne tanıdıklarını ne de yabancıları öpmeme alışkanlığı edinmelerine yol açmaktadır.

Erken çağlardaki çocuklar için öpme bir sosyal sevgi ifadesidir. Anne babalarına olan doğal sevgilerini göstermek için öpmeyi öğrenirler. Yabancılara karşı ise bunun tam tersi bir durum ortaya çıkmaktadır.

Bir çocuğu tanımadığı bir kişiyi ya da hatta bir akrabayı öpmeye zorlamadan önce, kendisini bu konuda iyi hissedip etmediğini sormak akıllıca olacaktır. Yetişkinler öpüşerek ya da sadece el sıkışarak selamlaşmayı tercih edebilirler. Aynı tercihin çocuklar tarafından da yapılabilmesi gerekir.

Çocukların büyüme süreci kendi sınırlarını bilme ve bu sınırları oluşturmalarıyla başlar. Bu aynı zamanda sevgi sınırlarını belirlemelerini de içermektedir. Çocukların, bir kişiye yakın olup olmama konusunda karar verme hakkına sahip olduklarını bilmeleri oldukça önemli bir konudur.

Bazı anne babalar, çocukların öpmeyi reddederek kaba bir davranış sergiledikleri gibi yanlış bir düşünceye sahiptirler. Ancak aslında eğitimin, ufaklıklar için bile başka yöntemleri bulunmaktadır. Bir ortama girildiğinde selam vermek, el sıkışmak ya da sırta hafifçe vurmak eğitimin farklı çeşitleri olarak kabul edilmektedir.

Öpmemek Bir Davranıştan Daha Fazlasıdır

beyaz şapkalı mavi gözlü bebek

Tüm anne babaların çocuklarıyla sevgi ve eğitim konusunda konuşmaları önerilmektedir. Sevgi, doğal gelişen bir duygu olarak karşı tarafa iletilmelidir. Eğitim ise üçüncü kişilere karşı saygı göstermeyi içermektedir.

Bir çocuğun büyüklere karşı saygılı davranması gereklidir, ancak çocuk eğer istemezse onlara sevgi beslemek zorunda değildir.

Eğitim ve sevginin eşit şartlarda bulunması gibi bir gereklilik de bulunmamaktadır. Bu yüzden küçükler, rızaları dışında öpücük vermeleri ya da kucaklamaları konusunda zorlanmamalıdırlar. Çocuklar, bu şekilde kendi sınırlarını belirliyor olabilirler.

Bazı uzmanlar, çocukları öpme konusunda zorlamanın onları zedeleyebildiğini ifade etmektedir. Çoğu kişi bu hareketin sevgiyi göstermeye çalışmak için yapıldığını düşünür. Aslında bu tavır çocukları tacize maruz bırakabilir.

Genel olarak, çocuklara yönelik tacizler onlara yakın kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu durum küçüklerin, karşı tarafın sevgi ile yaklaştığı varsayımı sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Sevgi gösterisinde bulunmaya zorlanan çocuklar, fiziksel temasa hayır diyemezler.

Öpücükler ve İtaat

kızını yanağından öpen anne

Zorunluluk kelimesi aynı zamanda itaat etme ile de bağlantılıdır. Toplum içerisinde itaat etme terimi, çocukların anne babaları ne isterse onu yapmaları anlamında algılanmaktadır. Bu mantıkta, öperken ya da kucaklarken haklı olup olmadıkları önemli değildir.

Bu durum ise çocuğu teslim olmaya ve savunmasızlığa itmektedir. İtaatkar olmayı öğrenmeden önce çocukların kendi kriterlerini ve seçici olmayı öğrenmeleri gerekmektedir. 

Çocukların Öpmeyi İstememe Kararlarına Neden Saygı Duyulmalıdır?

Öncelikle çocuk, vücudunun kendisine ait olduğunu öğrenecektir. Kiminle ve ne zaman fiziksel temas kuracağına kendisi karar verebilecektir. Bunun da ötesinde sevgi ile saygıyı birbirinden ayırt edebilecektir.

Çocuğun kendi vücuduyla ilgili kararları kendisinin vermesi, onun tacize maruz kalma riskini de azaltacaktır. Bu durum fiziksel şiddet için de geçerlidir. Halinden memnun olması, çocuğun bir gruba ait olma duygusunu kabul etmesine yol açacaktır.

Çocuklara kendi kararlarını kendilerinin vermesini öğretmek, onların kendilerine olan güvenini de artıracaktır. Kendi kriterlerini geliştiren bir çocuk kendine güvenen bir yetişkin anlamına gelmektedir. Anne babalara düşen ise bu süreçte çocuklarının yanında olmaktır.

çocuğunu yanağından öpen anne

Diğer yandan çocuk, kişisel alanlara saygı duymayı öğrenecektir. Her yetişkin, çocuğa aynı şekilde davranmaz. Bazı yetişkinler çocukların varlığından rahatsızlık duyabilirler.

Çocukları tanımadıkları insanları öpmeye zorlamayın; böylece rahatsız edici durumların da önüne geçmiş olursunuz.  Bu durumlara basit bir örnek, karşı tarafın çocuk tarafından reddedilme durumudur.

Çok küçüklerde ortaya çıkabilecek diğer bir faktör de kafa karışıklığıdır. Küçük yaşlardaki çocuklar daha fazla dürtüleriyle hareket ederler. Herhangi bir kişiyi öpmekten onları ne alıkoyabilir ki? Bu nedenle, bu çağlardaki çocuklar taciz ya da reddetme durumlarına daha fazla maruz kalırlar.

Son olarak, sağlık konusunu da unutmamak gerekmektedir. Çocukları öpmeye zorlamak, viral enfeksiyon kapmalarına ya da temasla geçen hastalıklara yakalanmalarına neden olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.