Neden Bebeğinizi Ağızdan Öpmekten Kaçınmalısınız? 

Neden Bebeğinizi Ağızdan Öpmekten Kaçınmalısınız? 

Son Güncelleme: 29 Mart, 2018

Şüphesiz, annelerin bebeklerini daha önce ağızdan öptüğünü görmüşsünüzdür. Sevgilerini bu şekilde ifade eden pek çok anne vardır.

Fakat bunu kendiniz gördünüz veya yaptıysanız, bunun gerçekten sağlıklı olup olmadığını merak etmiş olabilirsiniz.

Elbette, bu durumu destekleyen ve karşı olan bazı tartışmalar olmuştur. Konu ile ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, yapabileceğiniz en iyi şey kendinizi eğitmektir.

İşte bu yüzden bebeğinizi ağızdan öpmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıda sıraladık.

Ağızdan Öpmek: Sevgiyi göstermenin bir yolu

Annelik, sevgimizi büyük bir coşkuyla ifade etme eğiliminde olduğumuz mutlu eden bir deneyim olabilir. Ve genellikle çocuklarımıza ağızdan bir öpücük vermekten daha yumuşak ve daha tatlı bir şey düşünemiyoruz.

Bebeklerin öpücüklerimizi mutlu bir şekilde kabul ettiğini gördükçe, aynı şeyi yapmaya devam ediyoruz ve çocuklarımızı ağızdan öpmeyi alışkanlık haline getiriyoruz.

Peki sağlıklı mı?

İnsan sağlığının, hem duygusal hem de fiziksel sağlıktan oluştuğunu hatırlayalım.

Yani, bebeğimizi öpmenin sağlıklı olup olmadığını kendimize sorduğumuzda, bu soruyu iki alanda cevaplamamız gerekiyor.

Fiziksel sağlık

Bebeğinizi ağızdan öpmeyi seviyor olabilirsiniz, üstelik anne ile çocuk arasındaki bağı güçlendirmek için bebeklerle fiziksel temasta bulunulması tavsiye edilmektedir. Ancak bu şekilde bir temas tavsiye edilmez; çünkü zararlı virüsler ve bakteriler öpücük yoluyla çocuğa bulaşabilir.

Farklı çevresel tehditlerle yüzleşmek için gerekli olgunluğa ulaştığımız için vücutlarımızın bebeklerin vücutlarından daha güçlü olduğunu unutmayın.

Bu nedenle sağlık uzmanları çocukları ağızdan öpmeyi önermezler.

bebeğine sevgi gösteren anne

Hijyen Sorunu

Öpücük yoluyla, gripten mononükleoza kadar pek çok bulaşıcı hastalığın iletilmesi mümkündür. Basit bir öpücükle çocuğun diş etlerinde orta ve uzun vadeli sorunlara neden olmak bile mümkündür.

Nemlendirmek için sık sık dudaklarımızı yaladığımızı unutmamak gerekir. Dolayısıyla, bebekleri ağızdan öperek, yetişkinler tarafından taşınan virüsleri ve bakterileri iletebilirsiniz. Bu virüs ve bakteriler bebeğe geçerse durum çok ciddi olabilir.

Ayrıca, ebeveynlerin tükürük yoluyla, başka bir kişinin elini sıkarak ya da hapşırarak çocuklarına megalovirüs veya diğer viral hastalıkları bulaştırdıkları vakalar da vardır. 

Öpme yoluyla bulaşan tüm hastalıklara ek olarak, herpes ile aynı aileye ait olan “öpüşme hastalığı” da gösterilebilir. 

Duygusal sağlık

Öpmek, bebeklere emzirildikleri zamanı hatırlatır. Dudaklarla temas benzerdir ve onlar için tatmin duygusu oluşturur. Bu olumlu bir durum gibi görünse de, aslında değildir.

Akıl sağlığı uzmanları,  psiko-duygusal bir bakış açısına göre çocuklarda kafa karışıklığına sebep olabileceği için çocukları ağızdan öpmeyi tavsiye etmezler. 

Unutmayın ki, bir öpücük bizim için sadece şefkat ve sevgi göstergesi olsa bile büyüyüp bu eylemin aynı zamanda çiftler arasında bir sevgi ifadesi olduğunu fark ettiğinde bir çocuk için kafa karışıklığına sebep olabilir.

Pek çok kültürde, ebeveynlerin çocuklarını ağızdan öpmesi normal olsa da ve her ne kadar geleneklere saygı gösterilmesi gerektiğini düşünsek de çocuklarımıza rahatsızlık veren durumlara yol açmamak için bu alışkanlıktan yavaş yavaş vazgeçmek en iyisidir. 

Çocukların kafası karışabilir ve herkesi ağızdan öpebileceklerini düşünebilirler.

Ebeveyn olarak sevginin pek çok farklı şekilde ifade edilebildiğini ve dudaklardan öpmenin yakın ilişkilerde gerçekleşen bir eylem olduğunu öğretmek için onların yanındayız.

Uzmanlara göre, ağızda öpmek 3 ila 11 yaş arasındaki çocuklara yanlış bir mesaja sebep olabilir ve hatta bazı durumlarda ergenlik veya yetişkin hayatları boyunca kendilerini etkisi altına alan bir travma ile sonuçlanabilir .

Bebeğimi öpemeyecek miyim?

Bu pek tavsiye edilmemektedir. Çocuğunuzun sağlığını düşünüyorsanız, ağızdan öpmemeye dikkat etmelisiniz. 

Hatta, pediatrik bulaşıcı hastalıklar uzmanları daha katı bir yaklaşıma sahiptir. Bebeklerdeki hastalıkların önlenmesi için bu alışkanlıktan derhal vazgeçilmesi konusunda ısrar ederler.

bebeğini öpen anne

Bebeğinizi öpmek, tabii ki anne-çocuk bağını güçlendiren bir eylemdir. Ancak şu önemli konuyu es geçmemek gerekiyor; çocukların sağlığı her şeyden önce gelir.

Ayrıca, sevgiyi göstermenin pek çok yolu vardır. Önemli olan neler olduğunu keşfetmek. 

Öneriler

Bebeğinizi ağızdan öpmekten kaçının, ellerinizi düzgün bir şekilde yıkayın ve bebeğinizin yiyeceğini üflemeyin ya da diş fırçanızı ödünç vermeyin.

Bebeğiniz ilk yemeklerini yemeye başladığında, çocuğunuza vermeden önce yiyecekleri çiğnemekten kaçının. Bebeğe bulaşan mikropları ve virüsleri önlemek için bir blender veya meyve sıkacağı kullanabilirsiniz.

Unutmayın, belli hastalıklarla savaşmak için gerekli antikorlara zaten sahipsiniz, ancak bebeğiniz hala bu savunmaya sahip değil.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.