Çocuklarınıza Doğaya Saygılı Olmalarını Öğretin

Dünyanın geleceği çocukların elindedir ve bu nedenle küçük yaşlardan itibaren onlara doğaya saygılı davranmayı öğretmek gerekir. Doğa sevgisini çocuklarınıza aşılamak için öğüt vermek yerine onlara iyi örnek olmalısınız.
Çocuklarınıza Doğaya Saygılı Olmalarını Öğretin

Son Güncelleme: 31 Mart, 2019

Etraflarındaki dünyayı tanımaya başladıkları andan itibaren çocuklara doğaya saygılı davranmayı öğretmek önemlidir. Çocuklar, doğaya zarar vermeden ondan faydalanmayı bilmelidir. İlk olarak içinde yaşadığımız dünyanın herkesin evi olduğunu onlara açıklamalısınız.

Bu gezegenin sağlığı, insanların ona nasıl davrandığına bağlıdır. Dünya üzerindeki her türe, her canlıya ve insanlara iyi davranmalıyız.

Ailenize Doğaya Saygılı Olmayı Öğretin

Ailenizden öğrendiğiniz ahlaki ve toplumsal değerler sonsuza kadar sizinle kalır. Doğaya saygılı davranmak da ailenizin benimsediği bir değer olmalıdır. Böylece bu iyi alışkanlıklar da kuşaktan kuşağa aktarılır.

Bitkiler

Bazen çocuklarımız için iyi örnek olamayabiliyoruz. Saçlarına takmak için bir çiçek koparabiliyoruz veya bir ağaç dalını oyunumuza dahil etmek için kırabiliyoruz. Ancak bu tür eylemlerin bitkilerin canını yaktığını unutmamak gerekir.

Eğer bir bahçeniz veya saksıda yetiştirdiğiniz bitkileriniz varsa, çocuğunuz bitkileri sulamaya yardım edebilir. Ayrıca olgunlaşan meyve ve sebzeleri de dallardan beraber toplayabilirsiniz.

Çocuklar için, tohum ekmek ve onun büyümesini gözlemlemek oldukça ilgi çekicidir. Bu sayede yaşam döngüsü hakkında fikir sahibi olabilirler ve kendi bitkilerini yetiştirebilirler.

Birlikte doğa yürüyüşlerine çıkmak, bitki türlerini öğrenmek için iyi bir fırsattır. Bitkiler canlıdır, eşsizdir ve doğada önemli rol oynarlar.

Hayvanlar

Doğaya saygıyı öğretmek amacıyla çocuğunuzun bir evcil hayvan edinmesini sağlayabilirsiniz. Böylece hayvanlarla ilişkileri gelişir ve onları daha çok severler. Evcil hayvan sahibi olmak, hayvanlara zarar vermemeyi öğrenmenin çok iyi bir yoludur.

Bir diğer önemli nokta ise, çocuklara nesli tükenmekte olan hayvanlardan bahsetmektir. Böylece bir bilinç oluşturarak, hayvanları korumaya yönelik faaliyetlerde bulunabilirler.

Su

Su, yaşam için hayati öneme sahiptir. Çocuklara doğaya saygılı olmayı aşılarken, su tüketiminin öneminden de bahsetmelisiniz.

Nehirleri, denizleri ve gölleri kirletmemeliyiz. Ayrıca, çocuklarınıza geri dönüşümlü temizlik ürünleri seçmeleri gerektiğini de öğretmelisiniz.

Eğer çocuklarınıza ürünlerin etiketlerini okuma alışkanlığını küçük yaşta aşılarsanız, ileride bu alışkanlık haline gelecektir.

ağaçta oturan bebek

Kamp

Ailecek geziye veya kamp yapmaya gitmek, doğa ile iç içe olmak için harika bir fikirdir. Doğa yürüyüşleri yaparken çocuklar hayvanlarla, bitkilerle ve suyla etkileşime girebilir. Eğlenerek öğrenmekten daha iyi ne olabilir?

Yürüyüş için veya bisiklete binerken mutlaka yoldan gitmelisiniz böylece erozyonu önlemiş olursunuz. Kamp yapacaksanız, kamp yapma izni olan bölgeleri tercih etmelisiniz. Böylece hem kendi güvenliğinizi hem de doğanın güvenliğini sağlamış olursunuz.

Çöpler

Çocuklarınıza çöplerini çöp kutusuna atmaları gerektiğini öğretmelisiniz. Eğer yakınlarda bir çöp kutusu yoksa, çöpü yere atmak yerine bir çöp kutusu bulana kadar elinizde tutabilirsiniz. Bu küçük eylem bile doğadaki pek çok canlıyı korumaya yardımcı olur.

Geri Dönüşüm Konusunda Çocuklarınızı Bilinçlendirin

Geri dönüşüm alışkanlığı da çocukken edinilir. Çöpleri ayırarak bazı malzemelerin yeniden kullanımına yardımcı olabilirsiniz. Yeniden kullanabileceğiniz malzemelerle oyuncak yaparak bunu eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuza önemli değerleri öğretebilirsiniz.

Bilinçli Alışveriş

Doğayı korumak için yapabileceğiniz birtakım şeyler vardır. Örneğin marketlerde plastik poşet kullanmak yerine bez çanta kullanmak bile doğayı korumanıza yardımcı olur. Ayrıca yerli ürünleri tercih ederek, yiyeceklerin nakliyesi sırasında ortaya çıkan kirliliği azaltabilirsiniz.

Ayrıca, yakın bir yere gidecekseniz araba kullanmak yerine yürümeyi tercih edebilirsiniz. Böylece havayı kirletmemiş olursunuz. Bu tür küçük eylemler bile çocuğunuza iyi örnek olmanızı sağlar ve ona doğayı korumayı öğretir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.