En İyi Emzirme Pozisyonları

En İyi Emzirme Pozisyonları

Son Güncelleme: 11 Ekim, 2018

Yeni annelerin, bebeklerini beslemeleri zorlu bir süreçtir. Siz de bu gruptaysanız, aşağıda sizin ve bebeğiniz için en iyi emzirme pozisyonlarını anlatan yararlı bir liste bulacaksınız.

En iyi 4 emzirme pozisyonu

Fiziksel durumunuza ve emzirirken en rahat hissettiğiniz pozisyona göre bu farklı duruşlardan birini seçebilirsiniz. Ek olarak, bebeğinizin pozisyonunu da değiştirebilirsiniz, böylece bebeğiniz kendini rahat hisseder.

Seçtiğiniz pozisyondan bağımsız olarak, bebeğinizin göğsünüze iyi tutunduğundan emin olun, böylece onu doğru şekilde emzirmiş olacaksınız. Örneğin, bebeğinizin ağzı açıkken, meme ucunu tutan dili ve dudakları dışarı bakacak şekilde olmalıdır. Ayrıca, emzirme esnasında hem çene hem de burun memeye temas etmelidir.

Ventral ya da biyolojik duruş

Bu, çoğu memeli canlının tercih ettiği en yaygın duruştur. Aynı zamanda insanlar için de iyidir, böylece bebek annesinin memesini kendi başına arayabilir ve ihtiyaç duyduğu zaman diğerine geçebilir.

Bu pozisyon için, yan yatmış ya da sırtüstü uzanmış olmalısınız. Bebeğinizi üzerinize doğru yerleştirin, kendi karnının üstünde ve başı da göğsünüzün arasında olacak şekilde yatırın. Bebeğiniz vücudu üzerinde dengede olduğu için, onu tutmanıza gerek yok, sadece ona göz kulak olmanız yeterli.

anne pozisyon

Yeni doğmuş bir bebeğin memeyi bulması 10 ila 60 dakika kadar sürebilir, ancak büyüdükçe bulması çok daha kolay olacaktır. Bir süre sonra, memeyi bulması 10 dakikadan daha az sürecektir.

Anne oturur pozisyondayken

Anne otururken ya da arkasına yaslandığı zaman emzirecekse, bebeği yerleştirmek için birkaç seçenek vardır:

  • Esnemiş bebek. Anne oturur ve olabildiğince sırtını dik tutar, bebeğin başını göğsüne, ayaklarını ise diğer memeye doğru yerleştirir. Bebek memelerden birini reddederse, o zaman ayaklarını diğer tarafa doğru hareket ettirerek başını diğer memeye döndürebilirsiniz, böylece normalde kabul ettiği memeden emziriyormuş gibi hisseder.
  • Rugby topu tarzı. Bu, bebek sırtüstü uzanırken yapılan bir emzirme pozisyonudur, bebeğin vücudu annesinin kollarının altında kalır ve ayakları da annenin sırtına doğru uzanır. Kuşkusuz en iyi emzirme pozisyonlarından biridir, özellikle de sezaryen ile doğum yapmışsanız, çünkü bebek yaranın üzerine baskı yapmaz. Buna ek olarak, bu pozisyonda, göğüste bulunan kanalların sütü dışarıya vermesi daha kolaydır ve süt tutma nedeniyle meydana gelen tıkanıklıkları önlemek mümkündür.
  • Dikey. Bu pozisyon için, anne oturur ve çocuğu bacaklarından birine yerleştirir. Bu şekilde, bebek dik kalır. Bu pozisyon bebekle göz kontağı kurulmasını sağlar ve bebeklerin boğulmalarını önler. Bunun için, meme ucunun yukarı doğru bakması ve böylece memenin büyük bir kısmının altta kalarak bebeğin tutunması için alan yaratması önerilir.

Anne yanda yatarken yapılan emzirme pozisyonu

Bu pozisyonda, bebek yatakta yatar ve sizin bulunduğunuz tarafa doğru eğilir. Bu şekilde emzirirken siz de dinlenebilirsiniz.

Bu aynı zamanda, bebek çok ağır olduğunda ya da doğum sonrası iyileşme dönemi için en iyi emzirme pozisyonlarından biridir. Bu pozisyonu bebeğin ayakları kafanıza ya da karnınıza doğru bakacak şekilde yapabilirsiniz.

Annenin seçtiği pozisyon, bebeğinin emzirilmesi sırasında fiziksel durumuna ve nasıl en rahat hissettiğine bağlıdır.

Dört ayak duruşu

Bu çok yaygın olmamakla birlikte, süt kanallarının dışarı boşalmasını kolaylaştıracağından, mastitten muzdarip anneler için iyi bir seçenektir. Bunun için bebeği yüzü yukarı bakacak şekilde yerleştirmeli ve başının yanında bacaklarınızla diz çökmelisiniz. O zaman ona yaslanıp göğsünü ağzına getirebilirsiniz.

anne emziriyor

Emzirirken nelere dikkat etmelisiniz?

İhtiyaç duyacağınız birkaç şeyi hazırlamanız ve elinizin altında bulundurmanız önemlidir, çünkü emzirmek için oldukça fazla zaman harcarsınız. Bu sebeple, yakınlarda bulunması gereken bazı şeyler şunlardır:

  • Emzirebileceğiniz iyi bir sandalye.
  • Çocukları desteklerken kollarınızı dinlendirmek için ve bunun yanı sıra servikal bölge, bel bölgesi ve dizlerin bulunduğu bölge için yastık.
  • Okumak için kitap, bolca mendil, bir bardak su ve ihtiyaç duyabileceğiniz diğer şeyler.

Kendinizi en iyi emzirme pozisyonları açısından geliştirdiğinize göre, aralarından sevdiklerinizi kullanabilir ve hem siz hem de bebeğiniz için en rahat pozisyonu bulabilirsiniz.

Son olarak, emzirmenin mükemmel bir sevgi bağı yarattığını ve çocuğunuzu mutlu, güçlü ve sağlıklı kıldığını da asla unutmamalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.