Evinizde Sanatı Teşvik Etmek ve Bunun Önemi

Evinizde Sanatı Teşvik Etmek ve Bunun Önemi

Son Güncelleme: 13 Ocak, 2019

Sanat, sadece çocukların iyi motor beceriler geliştirmelerine değil kendilerini daha iyi anlamaları ve ifade etmelerine de yardımcı olur. Sanat aynı zamanda güçlü bir öğrenme aracıdır, bu yüzden evinizde sanatı teşvik etmek çok önemlidir.

Bir şey yaratmak kendi başına bir ifade şeklidir ve bunun deneyimlenme şekli de bir ifade biçimidir. Sanat yaratmak bir fikri, deneyimi, duyguyu ya da hayali ifade etmemize yardımcı olan bir eylemdir. Dolayısıyla bu, dünyayı deneyimleme ve etkileşimde bulunmak için özgür hissetmemize yardımcı olmaktadır.

Çocukluk döneminde, bir veya birkaç disiplin vasıtasıyla çocuklara hayal güçlerini kullanma fırsatını vermek önemlidir: resim, çizim, heykel, müzik, tiyatro veya dans.

sanatı teşvik etmek

İnsan beyninde sanat

Fizyolojik düzeyde, insan beyni iki yarım küreden oluşur: sol ve sağ.

 • Sol yarım küre, mantıksal düşünme, akıl yürütme ve diğer analitik süreçlerde kullanılır. Bu nedenle matematiksel işlemler, okuma ve bilim alanıyla ilgilidir.
 • Sağ yarım küre ise duygusal algı, sezgi ve yaratıcılıkta kullanılır. Beynin bu kısmı temel olarak sanat gibi yaratıcı faaliyetlerde bulunduğumuzda kullanılır.

Sağ yarım küreyi uyararak ve kullanarak, her iki yarım kürenin arasındaki bağlantı güçlendirilir. Bu nedenle, erken yaşlardan itibaren çocuklarınız için sanatı teşvik etmek ve tanıtmak çok yararlıdır, çünkü çocuğun bilişsel yeteneklerinin gelişimini desteklemeye yardımcı olur. Bu şekilde, çocuk sadece okulda değil, günlük yaşamında da potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmayı başaracaktır.

Sanatı teşvik etmek: Önemli olan şey teknik değildir

Evinizde sanatı teşvik etmek söz konusu olduğunda, tekniklerin farkında olmak gerekmez. Bunun yerine çocuğunuzun özgür ve rahat hissetmesi için çalışmanız önemlidir. Buradaki fikir çocuğa karmaşık bir aktivite empoze etmek değil, birçok olasılık için bir pencere sağlamaktır.

Araçlara gelince, kullanımı kolay olması gerekir. Ayrıca çocuğa bu araçları kendi başlarına kullanmaları için gerekli becerileri öğretmemiz önemlidir. Bu, bir şaheser yapacakları anlamına gelmez. Amaç, yaratma sürecinden zevk almalarına yardımcı olmaktadır. Böylece, yanal düşüncenin gelişimini teşvik edebiliriz.

Evde sanatı teşvik etmenin önemi

Çocuklar oyun olarak yaklaşılan sanat etkinliklerinden çok şey öğrenebilir, çünkü çevrelerindeki dünyayı keşfetmelerine, sorular sormalarına ve işlerin nasıl yürüdüğünü görmelerine olanak tanır.

S anat çocukların kendileri olmalarını, kararlar almalarını, fikirleri üzerine düşünmelerini ve hayal güçlerini kullanmalarını sağlar.

 • Sanat, çocukların kendilerini ifade etmelerine yardımcı olur.
 • Sağlıklı bir dikkat dağıtıcıdır
 • Bilişsel yeteneklerin gelişimini destekler
 • İnce ve kaba motor becerilerin geliştirilmesini teşvik eder (elbette bu seçilen sanatın türüne bağlı olacaktır)
 • Yaratıcılıklarına değer verilen çocuklar, kendilerinin değerli olduğunu ve kabul gördüklerini hissederler. Bu da öz güvenlerine olumlu katkıda bulunur.

Peki, sanat çocuklara tam olarak nasıl yarar sağlar?

1. Fiziksel gelişim

Sanatsal etkinlikler, özellikle ince motor becerilerinin kullanımını gerektiren sanatlar, çocukların kaslarının gelişimini ve el-göz koordinasyonunu teşvik eder.

evde sanatı teşvik etmek

2. Sosyal gelişim

Çocuklar sanat yapmak için birlikte çalıştıklarında, paylaşmayı, başkalarıyla etkileşimde bulunmayı ve malzemelerin temizlenmesinden ve saklanmasından sorumlu olmayı öğrenirler. Bunlar sosyal öğrenme için olumlu ve önemli eylemlerdir.

3. Bilişsel gelişim

Küçük çocuklar deney yaparak çok şey öğrenebilirler. Örneğin, iki ana rengi karıştırıp ikincil renk elde ettiklerinde ne olacağını keşfederler.

4. Duygusal gelişim

Sanat sayesinde çocuklar fikirlerini sadece yüksek sesle konuşmanın ötesinde ifade ederler. Örneğin, orantısız resimler çizerek kendileri için önemli olan yönleri abartabilirler.

Evinizde sanatı teşvik etmek için göz önüne almanız gereken hususlar

Genel olarak, okullarda sanat projelerine yeterince önem verilmez. Dolayısıyla, yaratıcı öğrenmeye ayrılan zaman kısıtlıdır.

Sanatsal etkinliklere bu kadar az zaman ayrılmasının bir diğer nedeni bir öğrenme aracından çok bir dikkat dağıtıcı olarak kabul edilmesidir . Bu nedenle, evde sanatı teşvik etmek önemlidir.

Sanata vurgu yapmak, akademik sorumlulukların bir kenara bırakılması gerektiği veya çocuğun kendini tamamen sanata adaması gerektiği anlamına gelmez. Bu sadece daha bütüncül bir gelişim için sanat gibi bu güçlü araçtan faydalanmakla ilgilidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Silva, E. A. da, Oliveira, F. R., Scarabelli, L., Costa, M. L. de O., Oliveira, S. B., & Vera Lúcia Lins Sant’Anna. (2010). Fazendo arte para aprender : A importância das artes visuais no ato educativo. Pedagogia Em Ação.
 • Camargo, D., & Finck, S. C. M. (2010). A dança inserida no contexto educacional e sua contribuição para o desenvolvimento infantil. InterMeio.
 • Orellana Alvarado, F. L. (2018). El arte en el desarrollo integral del niño. Realidad y Reflexión, 2018 Año. 18, N° 47, p 86-91. http://ri.ufg.edu.sv/jspui/handle/11592/9113
 • Alvarado, F. L. O. (2018). El arte en el desarrollo integral del niño. Realidad y Reflexión, 86-91. https://www.camjol.info/index.php/RyR/article/view/6277
 • Rodriguez Carrera, K. E. (2013). Las artes plásticas como medios de desarrollo de la motricidad fina en los niños y niñas de 4 y 5 años de la sección pre-escolar del Colegio Johannes Kepler año lectivo 2012-2013 (Bachelor’s thesis, UNIVERSIDAD TECNOLOGICA EQUINOCCIAL. FACULTAD: EDUCACIÓN A DISTANCIA). http://192.188.51.77/handle/123456789/10933

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.