Evlilik Korkusu (Gamofobi) Olan Çiftler

Evlilik korkusu, düğün tarihi yaklaşan ve bu durumdan dolayı bunalan çiftlerde sık sık görülür. Ancak tek sebebi bu değildir. Şimdiki durumunuz ya da etrafınızdakilerin yorumları da sizin üzerinizde etki yaratabilmektedir.
Evlilik Korkusu (Gamofobi) Olan Çiftler

Son Güncelleme: 09 Haziran, 2019

Çiftlerde evlilik korkusu sandığınızdan daha da yaygındır. Tüm o düğün planlamalarını yapmak ve organize etmek stresli ve bunaltıcı olabilir. Hatta bazen, dikkat edilecek fazla ayrıntı olduğundan dolayı düğünü iptal etmek bile isteyebilirsiniz.

Bu makalede düğün tarihi yaklaşan çiftlerin normal korkularından bahsetmeyeceğiz. Biz, mantıklı bir sebep olmaksızın, evlilikten korkan çiftlerden bahsedeceğiz.

Evlenme fikri sadece yasal yollarla bağlılık anlamına gelse de, çoğu kişide korku uyandırmasının sebebi evlilikte sadakat ve bağlılığın da gösterilmesi durumudur.

Evlilik korkusu ve Çevre etkisi

Sosyal faktörler evlilik korkusunu büyük oranda etkilemektedir. Bir diğer deyişle, çevrenizdeki insanlardan ve size empoze ettikleri korkulardan etkileniyor olabilirsiniz.

Ne sıklıkla çevrenizdekilerin “evlendiğin zaman bütün hayatın değişecek” dediğini duydunuz? Bu da yetmezmiş gibi, bir de “hayatının en büyük pişmanlığı olacak” gibi sözler de sarf ederler.

Bu negatif sözler, nişanlı çiftlerde hayatlarının önemli bir kısmını evliliğe kaybedecekleri hissi uyandırmaktadır. Burada önemli olan, bu tür olumsuz yorumlara kulak asmamaktır. Çeşitli sebeplerden boşanmaya karar veren çiftler bulunmaktadır. Ancak evlendikten sonra aralarındaki bağları güçlenen çiftler de bulunmaktadır.

Her şeyin kötü sonlanacağına sırf çevrenizdekiler öyle söylüyor diye inanmayın. Evlilik her zaman dostlar arasında bir mizah malzemesi olmuştur.

evlilik korkusu

Evlilik korkusu: Gamofobi

Çiftlerdeki bu evlilik korkusu, gamofobi olarak adlandırılan bir fobi çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gamofobi, iki Yunanca kelimeden bir araya gelmiştir: Yunanca evlilik anlamına gelen “gamos” ve Yunanca fobi anlamına gelen “phobos“.

Bu korku, kişinin ruh sağlığını etkileyecek boyutlara geldiğinde uzman yardımı almak gerekir.

Anksiyete takıntı ve ani hareketler,, bu fobi sonucunda ortaya çıkan belirtilerdir.

Duygu oyunları

Psikoloji ve düşünce,  bu korkunun üstesinden gelmek için gereklidir. Duygular çerçevesindeki evlilik korkusunu ele alırken bu iki faktöre de değineceğiz.

İçinde olduğunuz durum

İlk olarak hayatınızd olaan bitenler devreye girer. Örneğin; ekonomik olarak ya da mesleki açıdan bir denge oturtamadıysanız, kirada kalıyorsanız vb.

Tüm bu faktörler diğer kişinin böyle bir hayatı istemediğini düşündürebilir. Ya da hayatınızın bir felaket olduğunu düşünebilir ve başkasıyla paylaşmamayı tercih edersiniz. Ancak bilmeniz gereken nokta, eğer partneriniz sizinle beraber ise, bunun sebebi hayatınızdaki bütün dengesizlikleri de sizinle beraber kabul etmiş olmasıdır.

Bir çift için en önemli şey, sorunlardan kaçınmak için ilişkinin başında oturup bütün sorunları dürüst bir şekilde çözmektir.

konuşan çift

Duygular

İkinci olarak, bir insanda iz bırakmış geçmiş yaşantılar gibi duygular da işe dahil olur. Geçmiş ilişkilerden dolayı incinmiş ve bunun sonucunda tekrar bağlanmaktan korkan birçok örneğe tanık olmuşuzdur. Bu kişiler tekrar aynı şekilde acı çekmekten korkarlar.

Bu tarz bir korku sandığınızdan da daha yaygın. Evlilik korkusunun en yaygın sebebi olabilir. Bazı ilişkilerde durum daha karmaşık olsa da, çözümü aslında ilişkinin her zaman kötü sonlanmayacağını düşünmekte.

Sık sık, hayat karşımıza engeller çıkararak sahip olduğumuz anın kıymetini bilmemizi sağlar.

İlginizi çekebilir ...
Evliliğin Sağlık Açısından Faydaları Var Mıdır?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Evliliğin Sağlık Açısından Faydaları Var Mıdır?

Evliliğin sağlık açısından faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Evli çiftlerin genel olarak kalp hastalığına yakalanma riski daha azdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Riso, Walter. (2014). Enamorados o esclavizados: manifiesto de liberación afectiva. Editorial Planeta.
  • APA American Psychological Association. (2020). Nine psychological tasks for a good marriage. https://www.apa.org/helpcenter/marriage
  • Sosa Castilla, C., & Capafons, J. (2007). Tratando… fobias específicas.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.