Kanguru Metodu İle Bebek Taşımanın Çocuk Gelişimindeki Önemi

Kanguru Metodu İle Bebek Taşımanın Çocuk Gelişimindeki Önemi

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2018

Bebek bekleyen ailelerin minik yavruları gelmeden önce vermesi gereken pek çok karar var. Çoğu ebeveyn doğru bebek arabasını bulmak için uzun zaman harcıyor. Ancak, benanneyim.com olarak bugün size daha basit bir alternatif önereceğiz: Kanguru! 
Bebeğinizi vücudunuza direkt temas ederek taşımanın faydalarını hiç düşündünüz mü? Onu vücudunuza yakın tutarak taşımak fiziksel ve ruhsal gelişimine çok faydalıdır. 
Bir annenin bebeğiyle yakın olması sadece güzel ve şefkatli bir tecrübe değildir. Kanguru aynı zamanda bebekler için pek çok fayda da sağlar.
Size yakın olmak bebeğinize korunduğunu ve güvende olduğunu hissettirir, onu sakinleştirir. Daha da ötesi, anne ile yeni doğan bebeği arasındaki bağı kuvvetlendirir. 

Burada size kanguru kullanmanın avantajlarından bazılarını yazalım.

Kanguru bana daha fazla özgürlük, bebeğime de rahatlık verdi. Daha fazla ne isterim?

Bebeğimi kendime bu kadar yakın tutarak büyütmek doğal ve her ikimizin de yararına.

Minik yavrunuz için neden kanguru kullanmanız gerektiğine dair daha fazla sebep bulmak için yazımızı okumaya devam edin.

Bebeğinizin vücudu için kanguru kullanmanın faydaları

Kanguru ile taşınarak büyüyen çocuklarda psikomotor gelişimleri daha iyidir. Sizin vücudunuzun hareketleri bebeğinizin de daha iyi denge ve duruş sağlamasına yardımcı olur.

Aynı zamanda bebek arabası veya bir oturakta uzun zaman geçiren bebekler de vücutlarının yaşadığı bu değişimlere daha uzun zamanda ayak uydururlar.

Yeni doğan bebeklerin omurgası C harfi şeklindedir, ki bu normal olan bir durum. Ancak, sağlıklı bir bebeğin omurgasının zamanla düzelmesi gerekir.

Eğer 11 aylık bir bebek hala C harfi şeklinde bir omurgaya sahipse bu ne normal ne de sağlıklıdır. Bu durum, bebeğin muhtemelen çok fazla uzandığını veya bir bebek arabasında ya da oturakta çok fazla zaman geçirdiğini gösterir.

kanguru bebek taşıma

Aynı çocukta düz kafa sendromu, plagiyosefali de görülebilir. Bu hastalık, bebek arabası, oturak gibi çocukların fiziksel gelişimi için uygun olmayan taşıyıcılarda çok fazla oturmaktan kaynaklanır.

Askılı, sarıp sarmalayan ve ergonomik sırt çantası formunda olan taşıyıcılar ise bebeğin vücuduna ihtiyacı olan desteği sağlar. Bebeğin gelişimi boyunca ihtiyaç duyduğu duruş değişikliklerini yaşamasına yardımcı olur.

Bu duruş değişiklikleri zamanla çocuğunuzun emeklemesine, ayakta durmasına ve yürümesine yol açar. Yalnız ergonomik sırt çantaları bebeğinizin herhangi bir yardım olmadan içine oturabileceği zaman işe yarar. O zamana kadar, askılı taşıyıcılar kullanabilirsiniz.

Kanguru bebeklerin hareket özgürlüğünü de sağlar. Ve sonucunda kas egzersizleri de yapılmış olur. Başka bir deyişle, bebekler daha doğal, fonksiyonel ve organik bir gelişim gösterir.

Kanguru, bebeklerin psikolojik gelişiminde anahtardır

Şüphesiz, çocuklar için ebeveynlerinin sevgi dolu kollarından daha iyi bir yer yok. Bu, çocuğunuzun motor becerilerinin doğru bir şekilde gelişmesi için bir anahtar.

Daha da ötesi, kanguru taşıyıcının hareketleri bebeğinizin vücudunu da güçlendirir. Bu anlamda kanguru, bebeklere ana rahmindeki embriyonun hareketliliğine benzer bir ortam sağlar.

Ancak sadece bu değil, kanguru kullanmanın çocukların psikolojik gelişiminde başka faydaları da mevcut. Dikkatinizi çekmesi gereken faydaları aşağıda listeledik:

  • Kanguru metoduyla taşımak bebeğinizin çevresiyle bağ kurmasını sağlar, tüm duyularını uyararak güçlendirir. 
  • Bebeği tutmak veya bebek arabasını itmek gerekmeyeceği için kanguru, kullanan ebeveynin ellerinin de serbest kalmasını sağlar. Bu da tüm aileye hareket özgürlüğü anlamına gelir.
  • Kanguru yönteminin taşıyan kişinin sırtı için zararlı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bunun tam tersi geçerli. Ergonomik bebek taşıyıcıları bebeğin ağırlığını eşit olarak dağıtır ve gerginliği azaltır. Dahası, kullanan kişinin kaslarını yumuşatmaya ve duruşunu düzeltmesine de yardımcı olur.
ergonomik bebek taşıyıcı
  • Kanguru yöntemi doğru uygulandığında bu bebeğinizin her zaman dikey pozisyonda durması anlamına gelir ki, bunun da harika bir avantajı var: Daha az gaz çıkarması! Dikey pozisyonda durmak bebeğinizin sindirim sistemine iyi gelir ve daha rahat bir şekilde gaz çıkarmasını sağlar.

Kanguru kullanmanın diğer faydaları

Kanguru yöntemi ebeveyn ile çocuk arasındaki ilişkiyi güçlendirir. Kanguru yönteminin sağladığı yakınlık anne-çocuk ilişkisinde anahtar görevi görür, ki bir teoriye göre çocuğun ebeveynlerinden en az biriyle duygusal ve fiziksel bağ kurması kişisel gelişiminde kritik öneme sahip.

Kanguru, ellerimizi serbest bırakıp kollarımızı dinlendirmeye imkan verdiği için hem pratik hem de rahat bir taşıma şeklidir. Bir başka avantajı ise, kanguru yöntemini kullanan ebeveynlerin söylediği, bebeklerinin daha az ağlaması ve daha iyi uyuması.

Ayrıca, kanguru metodu ile ilgili bilimsel çalışmalar da bir ebeveyni ile ten teması kuran çocukların daha hızlı kilo aldığını gösteriyor. 

Bu metodun çocuğunuzun sosyalleşmesine de olumlu etkileri var. Ebeveynin teninde taşıdığı çocuklar günlük hayata kendilerini daha kolay adapte edebildiği için daha sosyal olmaya da meyilliler. 

Ki bu da bir sürpriz olmamalı, zira bu bebekler kendilerini taşıyan ebeveynin günlük aktivitelerine bizzat katılmış oluyorlar.
Son olarak ise, kanguru yöntemiyle bebek taşımanın emzirme ile ilgili de büyük faydaları var.  Çocuğunuzu kendinize bu kadar yakın tutmak oksitosin hormonu salgılamanızı destekliyor. >Bu hormon süt salgılanmasını ve en iyi emzirme deneyiminin yaşanmasını sağlıyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.