Kendinizle İlgilenmek için Çocuğunuzun Büyümesini Beklemeyin

Kendinizle İlgilenmek için Çocuğunuzun Büyümesini Beklemeyin

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2018

Bir annenin, çocuğunu büyütmesi için kendi endişelerinden ve kişisel bakımından ödün vermesi son derece yaygındır.

Bu nedenle, ya kültürel ve geleneksel sebeplerden, ya da başka bir alternatif bilmediğimiz için, kendi endişelerimizi ve farkındalıklarımızı, çocuğumuzun bize fiziksel olarak bağımlı olduğu dönemde önemsememeye başlarız.

Ancak, daha da yanılamazdık. Kendimize bakmak ve ondan ayrı vakit geçirmek, çocuğumuz için yapabileceğimiz şeyler arasındaki en iyi örneklerdendir.

Eğer işleri yoluna koyan bizlersek, o halde çocuğumuzu kelimelerle değil, ona örnek olarak eğitebiliriz. Böylece çocuklar, kendine vakit ayırmayı, karmaşa oluşturan veya maliyeti olan bir şey olarak değil, normal algılarlar.

Aynı şekilde, böyle davranarak çocuğumuza duygusal olarak bağımlı hale gelmekten kaçınabiliriz. Çocuğun da böylece, hem kendine hem de başkalarına karşı aynı ölçüyle yaklaşmasını sağlarız.

çimlerde yatan anne ve kız bebek

Kendinize bakmak, çocuğunuza da bakmaktır.

Eğer kendinize bakmak ve vakit ayırmak için, çocuğunuzun büyümesini beklerseniz, onu çok önemli bir dersten mahrum bırakırsınız: kendini sevmek. Bir çocuk, kendi değerini ve önemini anlamak zorundadır.

Yani bir kadın olarak, kendimizi ailemize adamamız gerektiğini düşünen parçamızı iyileştirmeliyiz. Bir anne, toplumun ona dayattığı çilekeş rolünden çıkabildiği sürece iyileşmiş sayılır.

Anne olmak, dayanmak, duygusal sınırlarını daraltmak veya omzuna yük almak demek değildir. Bu nedenle, bir anne, bir birey olarak değerini bilmeli ve ihtiyaçlarının farkında olmalıdır.

Kısaca, kendine vakit ayırmaya dikkat eden, fiziksel ve entelektüel gelişimine özen gösteren bir anne, çocuğunun da kendine aynı şekilde bakmasında, hayalleri üzerinde çalışmasında ve bütün bunları bir dengeye oturtmasında yardımcı olacaktır.

anne bebek yoga duruşu

Anne, kendine iyi bakarsan, bana da bakmış olursun

Dediğimiz gibi, annelerin kendilerine bakmaları ve bireyselliklerini ihmal etmemeleri elzemdir. Bu, genelde ihmal edilir, ancak çocuklarınızı en iyi şekilde eğitmek için önemlidir. Şimdi gelin, gün içinde kendinizle nasıl ilgilenebileceğinize bir bakalım:

Her gün vaktinizi planlayın

Her gün nefes almak, nasıl hissettiğinizi düşünmek, yaralarınızı iyileştirmek, kendinizi sakinleştirmek için zaman ayırın. Yatağınızda, oturma odanızda veya terasınızda kendinize birkaç dakika vakit ayırmak, duygularınızı doğru şekilde organize etmenizde yardımcı olabilir.

Bu durumun çocuğunuz üzerinde doğrudan bir yararı olduğu gibi, iş onları eğitmeye gelince de işe yarayabilir. Kendine bakmanın ilk şartı olan, kendini anlamak için kendine zaman ayırmayı, sizin örneklerinizle öğrenecek.

Kendinizi sevmek için haftalık veya aylık zaman dilimleri belirleyin

Spor yapmak, kitap okumak, arkadaşlarınızla dışarı çıkmak ve başka ne isterseniz onu yapmak için kendinize hafta içinde bir veya birkaç zaman dilimi seçin. Yani, normalde yapmaya vakit ayıramadığınız veya ihmal ettiğiniz şeyleri yapmak için zamanınızı planlayın.

Rahatlamanız ve kendinizi geliştirmeniz üzerinde çalışın. Bu, eğlendiğiniz ve kendinize ayırdığınız bir zaman olmalı.  Kendimize bir takım özgürlükler tanımak, hayat dolu ve neşeli hissetmemizi sağlar.

ellerinin arasında bebeğinin ayağını tutan anne

Özgüveninizi arttırın

Genelde özgüvenimizin kağıttan bir gemi gibi hayat denizinde sürüklenmesine izin veririz. Her gemi gibi ıslanabilir ve alabora olabilir, yani kendimize olan sevgimizi kaybedebiliriz.

  • Hayatınızdan duygusal yükleri çıkarın. Size söylenen yapıcı olmayan her şey değersizdir. Siz, yıkmak için değil, yeniden inşa etmek için buradasınız.
  • Kendiniz hakkında sahip olduğunuz veya sizi çevreleyen olumsuz düşünceler için de aynısını yapın. Hepsini bir kağıda döküp, yırtıp atabilirsiniz. Kendinizi özgürleştirmek için etkili bir yöntem.
  • Hayatınızda olumlu olan her şeyin listesini yapın ve ihtiyaç duyduğunuzda tekrar bakın.
  • Yapmayı sevdiğiniz ve keşfetmek istediğiniz her şeyin bir listesini yapın.

Unutmayın ki, çocuğunuzun eğitimi ve gelişiminden emin olmanın en iyi yolu onlara örnek olmaktan geçer. Kendimiz için iyi olan her şeyin, kısa veya uzun vadede çocuklarımız için de iyi olacağını unutmayalım.

Önerimiz gayet basit: iyi hissederseniz iyi işlersiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.