Lilo ve Stiç: Ailenin Değerini Öğrenmek

Çocuklarınızın eğlenirken ailenin değerini öğrenmesini istiyorsanız, Lilo & Stitch mükemmel bir seçenek. Lilo ve Stiç arasındaki dostluk, çocuklarınızın doğru değerleri öğrenmesine yardımcı olacak. 
Lilo ve Stiç: Ailenin Değerini Öğrenmek

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Film izlemek, küçükleri eğlendirmek için harika bir yoldur. Dikkatlerini dağıtır ve öğrenmenin eğlenceli bir yolunu sunar. Filmler çocuklar ve yetişkinler arasında iletişimsel bir köprü görevi görür. Çoğu Disney filmi eski efsanelere dayanır, ancak daha özgün hikayeler de sunuyorlar. Bunlardan biri Lilo ve Stiç.

Lilo ve Stiç adlı çzizgi film ilk çıktığında çok büyük bir olay oldu. Hawaii’de geçen çizgi filmde arka planda Elvis Presley şarkıları çalıyor ve çok sevimli karakterler var. Hatta 2002 yılında En İyi Animasyon Filmi dalında Oscar adaylığı aldı.

Film o kadar başarılıydı ki daha sonra bir çocuk dizisi olarak da yayınlandı.

Bu çizgi filmin vurguladığı temel değerler ailenin, özgüvenin ve erdemlerin önemidir. Çocuklarınızın eğlenirken hayata dair dersler almalarını istiyorsanız, Lilo ve Stitch arasındaki arkadaşlık hikayesi en iyi seçeneklerden biridir.

Lilo ve Stiç: Aile En Önemli Şeydir

Lilo, Elvis şarkılarına bayılan bir kızdır. Hawaii’de yaşamaktadır. Ailesi bir trafik kazasında ölmüştür. Ablası Nany’den başka kimsesi yoktur. Nany, ikisinin geçimini sağlamak için bütün gün çalışmaktadır.

Bu arada, Lilo asi bir ruha sahiptir ve her zaman başını belaya sokar. Bu yüzden, kız kardeşini incitir.

Anlayış ve neşesine rağmen, çok arkadaşı yoktur. Kendini çok yalnız hisseder. Bir gün, Tanrı’ya dua eder ve birlikte oynayabileceği bir melek göndermesini ister. Tesadüfen, o anda bir uzay gemisi dünyaya iner. Bu gemide, uzaylıların 626 no’lu deneyi devam etmektir.

Lilo ve Stiç dans ediyor

Lilo onu bir köpek sanarak sahiplenir. İşte böylece macera başlar. Aynı zamanda, Stiç’in yaratıcısı Jumba ve Ajan Pleakley de onu alıp uzaya geri götürmek için adaya gelir.

Bu yüzden insan kılığına girer ve evli bir çiftmiş gibi davranırlar.

Stiç çok agresiftir ve dokunduğu her şeyi kırar. Lilo ile yaşamak başlangıçta karmaşıktır ama yavaş yavaş, bir aile sahibi olmanın dünyayı yok etmekten daha iyi olduğunu keşfeder.

“Ohana aile demektir. Aile, kimsenin geride bırakılmayacağı veya unutulmayacağı anlamına gelir. ”

-Lilo ve Stiç-

Lilo ve Stiç’in Güçleri

Anlatmaya değer bir hikaye varsa o da şu: Prensesler, ejderhalar ya da uzak diyarlar yok. Kurtarıcı olarak görev yapan periler de. Nany ve Lilo normal iki kızdır ve hayat onları büyük bir zorlukla karşılaştırmıştır.

Nany, polisin Lilo’yu ondan almasından çok korkmaktadır. Bu yüzden çocuk koruma hizmetleri karşısında iyi görünmek için çok çaba harcar. Bu arada, Lilo sınıfındaki diğer kızlar onunla dalga geçtiği için kendini yalnız hisseder. İki kız kardeş sürekli tartışıp incitici şeyler söyleseler de sonunda daima barışırlar.

Aile olduklarını ve ne olursa olsun birbirlerini desteklemeleri gerektiğini biliyorlar. Aynı şekilde, Stiç de davranışlarını onlara uyacak şekilde değiştirir.

Nezaket, şükran ve cesaret bu filmdeki ana değerlerdir.

Stiç kitap okuyor

Herkes ikinci bir şansı hak eder

Bu film aynı zamanda bize çok değerli bir ders veriyor: hepimiz değişebiliriz. İnsanların kişiliği yaşadıkları şeylerle oluşur. Filmdeki karakterler de yaşadıkları deneyimlerle değişir ve büyürler.

Belki de yıllar önce tanıştığınız ve pek de hoşlanmadığınız biri artık değişmiştir. Belki de okuldaki o iyi arkadaşınız bugün size kötü davranacaktır. Her iki durumda da onları yargılamadan önce kendinizi onların yerine koymanız gerek.

Gerçekten değişmek isteyenler, davranışlarına ve dünyayı algılama biçimlerine bakarak işe başlamalıdır. Seçimlerimiz kendimize ve en iyisinin ne olduğunu anlamamızı sağlayan iç sesimiz ile bilgeliğimize bağlıdır.

Değişmekten korkmamalıyız. Çevremizde bize ikinci bir şans vermek ve bize ulaşmak isteyen insanlar olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.