Anneler İçin Mola Zamanı: Dinlenmenin Faydaları

Anneler İçin Mola Zamanı: Dinlenmenin Faydaları

Son Güncelleme: 17 Mart, 2018

“Erken kalkan yol alır.” “Sona kalan, dona kalır…” Anneler dinlenmeyi sadece hak etmezler, aynı zamanda dinlenmeye ihtiyaç da duyarlar. Dinlenmenin sayamayacağımız kadar faydası vardır.

Vücudun kendini toparlayabilmesi adına temel biyolojik ihtiyacı dinlenmedir.

Sıraladığımız soruları aşağıda cevaplayacağız: Annelerin iyi dinlenmesi neden bu kadar önemlidir? Annelik boyunca dinlenmenin özel faydaları nelerdir? Ve kendim için düzenli bir dinlenme zamanını nasıl oluştururum?

İyi dinlenmenin önemi

Küçük, tatlı bebeğinizi kollarınıza aldığınızdan beri kendinizi dünyanın en mutlu ve şanslı kadını gibi hissediyor olabilirsiniz ama eğer yorgunlukla baş edemezseniz, kesinlikle çok daha farklı duygular hissetmeye başlayacaksınız.

Zaman darlığı çekiyorsunuz. Verebileceğiniz her şeyi, kısaca bütün zamanınızı, uykudan ve dinlenmekten çok da hoşlanmadığı anlaşılan bebeğinize veriyorsunuz. Emzirme, yataklarına yatırma, emzik ve biberon kullanma, uyku düzenlerine dikkat etme derken dinlenmeye vakit bulamıyorsunuz.

Ağlamaları, bez değişimleri, ciyak ciyak bağırmaları, oyuncakları, onlara yemek hazırlamanız ve ödevlerine yardım etmeniz de resmin diğer parçaları. Bu nedenle anneler, özellikle çocuklarının yaramazlık yaptığı ya da sorun çıkardığı zor anlarında, “pillerini şarj etmek için” en az beş dakikalık kısa bir molaya ihtiyaç duyarlar.

Dinlenme, gün boyu yaptığımız birçok iş sırasında kaybettiğimiz enerjiyi tekrar elde etmemizi sağlar. Uzmanlar, uyku sırasında, vücutta çeşitli fenomenlerin gerçekleştiğini söylüyorlar, söyle ki:

 • Hormonların, kendilerini yeniden düzenlemek için zamanları olur.
 • Bağışıklık sistemi gelişir.
 • Uyku, yorgunluğun çocuğunuza olan sabrınızı, hoşgörünüzü ve davranışlarınızı etkilemesine engel olur.
 • Beyin sağlığı korunur.
 • Vücuttaki her doku ve organın biyolojik olarak şekillenmesini sağlar.

Dinlenmenin yararları

Dinlenmenin hem anneler hem de çocuklar açısından çok sayıda faydası vardır. Aşağıda sıraladığımız ve sizi şaşırtabileceğine inandığımız yararları dikkatle okuyun.

annesinin üzerinde yatan bebek
 • Kilo vermenize yardımcı olur. Az uyumak, tokluk hissi veren hormonların azalmasına sebep olduğu için, daha çok acıkırsınız. Bu durum, aynı zamanda yiyecek seçimlerinizi de etkiler, canınız şeker ve karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler çeker. Daha ince bir görüntüye sahip olmak istemez misiniz? O zaman dinlenin!
 • Ruh halinizi yükseltir. Çocuğunuzun aksiliğinin ya da keyifsizliğinin nedeninin, yorgunluğu olduğunu anlamanız için bir uzman olmanız gerekmez. Aynı örnek yetişkinler için de geçerlidir. Gece, yeterince iyi bir uyku uyursanız, dinlenmiş bir şekilde ve iyi bir ruh haliyle uyanırsınız.
 • Sağlığınıza faydaları vardır. Yeterince uyumayan bir insanın vücudunda tansiyon artar ve bağışıklık sistemi zayıflar. Bu nedenle, günlük kısa “kestirmelerden” kaçınmanın her çeşit hastalıkla bağı vardır.
 • Hafızanızı güçlendirir. Gün içerisinde düzenli olarak yapılan “bir doz dinlenme”, beynin işleyişini geliştirir ve o gün beynimize giren bilgileri unutmamamızı sağlar. Aynı zamanda, beyin bağlantı ve çağrışımları daha iyi yapabildiği için yaratıcılığımızı arttırır, hayal gücümüzü besler.
 • Cinsel hayatınızda alacağınız hazzı arttırır. İyi bir gece uykusu uyumanın bir diğer büyük faydası testosteron hormonunun artmasına sebep olmasıdır. Vücudunuzdaki testosteronun azalması libidonuzun da düşmesine neden olur. Ve libido, çiftlerin aralarının iyi olmasına yardımcı olan iyi bir şeydir, öyle değil mi?

Dinlenmenizi bir düzene oturtun

yatakta uyuyan anne ve bebek

Annelerin, dinlenmenin yararlarından faydalanabilmeleri adına, kendileri için bir uyku düzeni oluşturmalı iyi bir fikirdir. Kendiniz için oluşturacağınız sağlıklı bir uyku düzeni hem size hem de bebeğinizine yardımcı olacaktır.

Kendinize ayıracağınız fazladan birkaç dakikanın ne kadar önemli olduğuna odaklanın. Dinlenebilmenize faydalı olacak birkaç yolu aşağıda sıraladık:

 • Bebeğiniz gündüz uykuya yattığında siz de onunla beraber biraz kestirin. Bu şekilde hayatınıza kısa dinlenmeler katabilirsiniz. Bulaşık ve temizlik gibi ev işlerinizi düşünüp endişelenmeyi bırakın. Siz dinlenirken, ev işleri bekleyebilir.
 • Kendi sütünüzü bebeğinize biberon ile vermeyi deneyin. Bebeğinizi hazır mama ya da sütlü tahıl yemeye zorlamak yerine memeden emzirmeye devam edin. Ama bu sefer, kendi sütünüzü bir biberona aktarıp, bebeğinizi beslemesi için eşinize ya da diğer bir aile üyenize vermeyi deneyin. Sizin daha uzun bir süre dinlenebilmeniz adına, bebeğinizi sizin yerinize doyurabilirler.
 • Dinlenmek için kendi favori mekanınızı yaratın. Rahatlamanıza yardımcı olabilecek herhangi bir yerde dinlenmelisiniz. Temiz ve karanlık bir yatak odası, biraz da yumuşak müzik eşliğinde, dinlenmeniz için ideal olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.