Paranın Değeri ve Çocuklara Öğretmenin Önemi

Çocuklar genellikle zamanlarını öğrenmeye, oynamaya ve eğlenmeye ayırırlar. Ancak ebeveynler, onları geleceğe hazırlayacak şeyler öğretmek ile biraz zaman harcamalıdır. Bu yazımızda, çocuklara paranın değeri nasıl öğretilir buna değineceğiz.
Paranın Değeri ve Çocuklara Öğretmenin Önemi

Son Güncelleme: 08 Mart, 2019

Çocuğunuz paranın değeri hakkında ne kadar erken bilgi sahibi olursa yetişkin yaşamına da o kadar hazırlıklı olur.

Çocuklar küçükken para henüz hayatlarının önemli bir parçası değildir. Yine de, bu finansal kaynak ile sağlıklı ve dengeli bir ilişki geliştirmelerine yardımcı olarak nasıl kullanmaları gerektiğini öğretmenin en iyi zamanı da bu yaşlardır.

Paranın Değeri: Çocuklara Öğretmenin Önemi

Çocuklara paranın değerini öğretmek için onlara banka hesabı açmak ve nasıl tasarruf edeceklerini göstermekten çok daha fazlası vardır.

Çocuklarınıza, birikimlerinin ne kadar değerli olduğunu ve o paranın hak etmeleri gereken bir şey olduğunu göstermeniz gerekir. Bu durum, yaşadığımız bu materyalistik çağda daha az bencil, cimri ve savurgan bireylerle sonuçlanır.

Ek olarak, paranın değerini öğretmek çocuğun eğitiminde temel bir parçadır çünkü bu tasarrufların ev ekonomisi açısından önemi konusunda farkındalıklarını arttırmaya yardımcı olur.

Başka bir deyişle, her gün keyif aldıkları şeyleri, satın almanın ne kadara mâl olacağını öğrenecekler. Bununla birlikte, istedikeri her şeyi her zaman elde edemeyeceklerini de öğrenecekler.

Paranın değeri hakkında çocuğunuzu eğitmek gerçekten zaman harcamaya değer bir çabadır. Paranın değeri hakkında bilgi sahibi bir çocuk, limitleri ile öfkelenmeden başa çıkmayı daha kolay bulacaktır.

Çocuğunuza paranın değerini öğretmenin 6 yolu

Çocuklarınıza paranın gerçekte ne kadar değerli olduğunu gösterin. Onları alışverişe çıkardığınızda fiyatları gösterin. Çocuğunuz küçük olsa bile, büyüdüğü zaman ucuz ve pahalı arasındaki fark, kafasında çok daha belirgin olacaktır.

Ufaklığın, gerekenden daha fazla harcamanın doğru olmadığını anlamasına yardımcı olarak ona bütçe planlamanın faydalarını ve önemini gösterin.

Çok fazla parası olan ve başkalarının alamayacağı şeyleri satın almaya gücü yeten insanlar olduğunu açıklayın. Birisi çok fazla paraya sahip olsa bile limit koyulması gereken belirli masraflar vardır.

Bunlara ek olarak çocuklar, mutluluklarının yalnızca paraya bağlı olmadığını bilmelidir. Aşağıdaki öneriler, bu fikirleri etkili bir şekilde iletmenize yardımcı olacaktır:

paranın değeri

Onlara model olun

Unutmayın ki çocuklar gördüklerini emen süngerler gibidir. Sergilediğiniz davranışlara karşı her zaman dikkatlidirler.

Eğer sizin umursamazca para harcadığınızı ve kullanmadığınız şeyler aldığınızı görürlerse bu konuda sizi taklit edeceklerdir. Tamda bu nedenle çocuklarınıza paranın değerini öğretmenin en iyi yolu kendi davranışlarınızdan geçer.

Ev işleri verin

Çocukların, yetişkinlerin para kazanmak için çalıştıklarını anlaması gerekir. Bunu öğretmenin basit bir yolu ise bahçedeki otları temizlemek gibi basit bir ev işi vermektir.

Verdiğiniz görevi tamamladıkları zaman ise onları ödüllendirin. Bir ev işi çizelgesi yapabilir ve bu sorumluluklar için bir ödeme sistemi hazırlayabilirsiniz.

Böylece belirli bir efor sarf etmesi gerektiğini ve ödülü toplamak için sabırlı bir şekilde beklemesi gerektiğini öğrenirler. Bu, öz denetim ve saygı aşılamaya yardımcı olacaktır.

Çocuklarınıza, birikimlerinin ne kadar değerli olduğunu ve o paranın hak etmeleri gereken bir şey olduğunu göstermeniz gerekir. Bu durum, daha az bencil, cimri ve savurgan bireylerle sonuçlanır.

Biriktirmeyi öğretin

Çocuğunuzun kendine ait bir parası olduğunda, ona hepsini harcamamanın önemini öğretme zamanıdır. Bunu öğretmenin yollarından biri kazandığı paraların bir kısmını biriktirebilmesi için ona bir kumbara almaktır.

Bunlarla beraber eğer çocuğunuz 10 yaşında ya da daha büyükse onun için bir birikim hesabı açabilirsiniz. Tabi ki yatırım onun olsa da hesabın yönetimini yapacak olan kişi siz olmalısınız.

Gerçekçi hedefler belirlemesi için cesaretlendirin

Çocukları para biriktirme konusunda motive etmek için birikimleriyle ne almak isteyecekleri hakkında bir hedef belirlemeye teşvik edin.

Ayrıca kendi paralarını kullanarak bir kurs almalarını ya da seyahate çıkmalarını önerebilirsiniz. Bu heyecan verici beklenti çocuğunuza tasarruf yapmanın değerini öğretmeye yardımcı olacaktır.

Ancak çocuklarınıza hiçbir şeyi empoze etmemelisiniz. Aksine, çocukların kendi tercihlerine göre seçim yapmasına izin verilmelidir. Siz sadece öneri sunmalı ve aldıkları kararı desteklemelisiniz.

Çocuklar bir hedefe ulaşmak için birikim yaptıktan sonra büyük bir memnuniyet duygusu hissederler. Bu, gelecekte birikim yapmaları için onları motive edecektir.

babasından para alan bir çocuk

Bütçe hazırlayın

Çocuklara bir bütçe belirlemenin ve gelirin, giderleri kapatacağını garantiye almanın avantajlarından bahsetmek önemlidir. Bir ay içerisinde kazanacağınız, harcayacağınız ve tasarruf edeceğinize dair bir plan yapmak, parayı harcarken daha disiplinli olmanıza yardımcı olacaktır.

İndirimleri öğretin

10 yaşına geldiklerinde, çocuklar çoktan sayı ve miktarları anlama kapasitine erişmiş olurlar. Alışveriş yaparken ürünler üzerindeki indirim ile ilgili görüşlerini belirtmelerini isteyin. Bu şekilde hem her indirimin avantajını inceleyecek hem de çocuğunuz kendisine danışıldığı için mutlu olacaktır.

Sonuç olarak çocuğunuza paranın değerini öğretmek için öncelikle kendiniz onlara bir model olmalısınız. Bu, para kazanmanın önemini kavrarken sahip olduklarını anlamalarına yardımcı olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.