Çocukları Motive Etmek İçin En Güzel Sözler

Çocukları Motive Etmek İçin En Güzel Sözler

Son Güncelleme: 12 Temmuz, 2018

Çocukları cesaret verici ifadelerle motive etmek ve sağlıklı alışkanlıklar edinip özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı olmak çok önemlidir. Bazen, birkaç basit kelime, hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları cesaretleri vermeye yeter.

Çocuğunuz olumluysa, başarıya bir adım daha yaklaşmış olurlar. İstekli bir çocuk hedeflerine ulaşabilir, görevlere dahil olabilir, bir şeyler öğrenebilir ve eğlenebilir.

Çocukları motive etmek için kullanabileceğiniz birçok deyim var. Doğru olanları seçmek kesinlikle bir fark yaratacaktır.

Pozitif bakış açısı

Çocuklara, dünyayı pozitif bir ışıkta görmek öğretilmelidir. Başarı evde başlar ve ebeveynlerin çocuklarının müttefikleri olması gerekir.

Çocukları motive etmek için tasarlanmış bu ifadeler sayesinde, çok şey elde edilebilir. Başarısızlık ve başarı arasındaki farkı bu şekilde kontrol edebiliriz.

Meraklarını uyandırmak için oyunlara başvurmalısınız. Normalde yapmak istemeyecekleri görevlere karşı ilgilerini uyandırın.

Onları bu tür etkinliklere ve zorluklara dahil etmek, baskı kurmaksızın hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur.

Ne söyleyeceğimizi bilmek onlara ilham kaynağı olacaktır. “Bugün mutlu olmak için harika bir gün,” sözü, güne başlamak için mükemmel bir yöntem.

Kendilerine güvenmelerini sağlayın

Çocuklar henüz küçükken, özgüvenlerinin gelişimi çok önemlidir. İlerlemekte kararlı kadın ve erkekleri yaracak olan budur.

“Sana güvenebileceğimi biliyorum,” onlara güven veren ve aynı zamanda da sorumluluk yükleyen bir deyimdir. “Yapabileceğini biliyorum”, “Seni seviyorum”, “Bana güven”, bu mesajı aşılamaya yardımcı olan diğer ifadelerdir.

başarılı çocuk

Ç ocuğunuzun çabalarını olumlu yorumlarla ödüllendirmek uzun vadede kesinlikle karşılığını alacağınız bir çaba. Çocuklarınızı motive etmek için kullanabileceğiniz pek çok ifade var. İşte bazı örnekler:

 • “Buna değerdi.”
 • “Bunu yapabileceğini biliyorum.”
 • “Buraya kadar ulaştın.”
 • “İyi fikirlerin var.”
 • “Dene, bir hata yapsan bile, bir çözüm bulacağını biliyorum.”

Onların çabalarını kabul etmek de akıllıcadır. “Hataların, denediğinin kanıtıdır” gibi ifadeler, onları sebat etmeye teşvik eder.

Dürüstlük gözden kaçmaması gereken bir başka değer. “Kimse izlemiyor olsa bile doğru olanı yap” – bu, güçlü bir mesajla çocukları motive etmede yardımcı olabilecek başka bir ifadedir.

Çocukları motive etmeye yardımcı olabilecek olumlu ifadeler

Çocukların olumlu sözlere ihtiyacı vardır. Onları çalışmaya motive eden kelimeler. Vazgeçmelerini önlemek için “Denememek, başarısız olmaktan daha kötü” sözünü kullanabilirsiniz. “Mümkün olduğunu düşünüyorsan, bunu yapabilirsin.”

Hayallerini güçlendirmek, başka bir büyük yardımcınız olabilir: “Yaratıcı olursan, olmak istediğin yere sahip ulaşacaksınız.”

Çocuğunuzu motive etmek için kullandığınız ifadeler, yaşı ilerledikçe değişmelidir. Çevreleri konusunda düşünmelerine yardımcı olmak onları bilge varlıklara dönüştürmenizi sağlayacaktır.

“Hayallerin korkularından daha büyük olsun.” “Heves olmadan başarılmış hiçbir şey yoktur.”

Çocukların olumlu sözlere ihtiyacı var. Onları bir şeyler yapmaya ve asla pes etmemeye motive eden kelimeler. 

“Hiçbir şey hiç başlamamak kadar uzun sürmez.” Bu, çocukları motive etmek için iyi bir ifadedir.

Diğer alternatifler:

 • Cesur ol!”
 • “Harika bir iş çıkardın!”
 • “Aferin.”
motive olmuş çocuk


Düşünme ve Onların Görüşleri

Çocuklar bu gibi cümleleri anlarlar: “İnandığın sürece her şey mümkün”, “Pozitif olursan, her zaman pozitif bir hayatın olacaktır.”

Bunun gibi ifadeler, çocukları kendi kendileri için düşünmeye, kendi gözlemlerini yapmaya yüreklendirecek ve başkalarının neler söyleyeceğinden korkmayacaklardır.

Onlara: “Senin fikrinle ilgileniyorum.” “Katılıyor musun?” “Çok iyi bir gözlemcisin.” “Soru sormaktan korkma,” gibi şeyler söyleyin.

Kimlik ve kişiliğini güçlendirmek söz konusu olduğunda, olumlu niteliklerini vurgulamak isteyen ifadeler kullanın.

İşte çok iyi seçeneklerden birkaçı:

 • “Seni olduğun gibi seviyorum.”
 • “Kendinle gurur duyabilirsin.”
 • “Seninle gurur duyuyorum.”
 • “Birlikte olduğumuz zamanları seviyorum.”
 • “Senin gibi başka kimse yok, sen özelsin.”

Akıl yürütme kapasiteleri arttıkça, onları pes etmemek için motive eden bazı ifadeler vardır: “Bir projeye başlamak cesurdur, ancak bitirmek, azim gösterir.” “Geleceği tahmin etmek için, yaratmanız gerekir”.

“Çocuğunuzun iyi beslenmesi, eleştirilmemesi için cümleleri kullanarak olumlu konuşmanız her zaman önemlidir.”

Öte yandan, onlara yardım etmekten çok daha fazlasını yapan güçlü bir ifade vardır, ayrıca onları meşgul olmaya davet ederler. “Gece şafağı asla yenemedi.” “Hiçbir sorun umudu aşamadı”.

Bir şeyin neden işe yaramayacağına dair sebepleri düşünmek yerine, niçin işe yarayacağını düşün.” “Düşüncesini değiştiren, kaderini değiştirir”.

Her zaman olumlu konuşmak, çocuğun eleştirilmek yerine iyilikle beslenmesini sağlayan güzel sözlerin kullanılması önemlidir. Onlara değer verin, onları cesaretlendirin ve onlara güvendiğinizi gösterin.

Bu başarılı, yetenekli ve dirençli çocuklar yetiştirmenize yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.