Prematüre Bebekler Hakkında Sorular ve Cevaplar

Prematüre bebeklerin özel bir bakıma ihtiyaçları vardır, böylece sağlıklı bir şekilde büyümeye devam edebilirler. Aile hekiminiz bu süreç boyunca size rehberlik edebilir.
Prematüre Bebekler Hakkında Sorular ve Cevaplar

Son Güncelleme: 18 Temmuz, 2019

Anneler prematüre bebeklerden bahsedildiğinde, onlarla nasıl ilgilenileceği hakkında binlerce soru yöneltirler.

Anneler 37. haftadan önce doğum yaparlarsa bebekleri prematüre sayılır. Ancak bu, tüm bebeklerin aynı problemlere sahip olacağı anlamına gelmez.

Prematüre bebekler hakkında en sık sorulan sorular ve cevaplar

28. haftadan önce doğan bebekler genellikle büyük risk altındadır. Daha ciddi olan bu durumlarda, çocuk doktorunuzun tüm kurallarına uymak önemlidir. Gerekli önlemleri aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Aşağıda prematüre bebeklerle ilgili en yaygın kaygıların bazılarını açıklayacağız.

Bebeğin prematüre doğması annenin suçu mudur?

Hayır, bu annenin suçu değildir. Bunu etkileyebilecek tek şey, annenin tansiyonunun yüksek olmasıdır. Öte yandan, plasenta düzgün yerleşmemişse veya tamamen gelişmemişse, bebek erken doğabilir.

Bebeğin hayatı risk altında mı?

Günümüzde, tıp büyük ölçüde ilerlemiştir ve bu gebelikler daha yaygındır. Her şey bebeğin doğumdaki kilosuna, doğduğu haftaya ve herhangi bir ek sağlık problemi olup olmamasına bağlı olacaktır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi en büyük risk, 28. haftadan önce doğan bebekler içindir.

“28. haftadan önce doğan bebekler genellikle büyük risk altındadır. Bu gibi durumlarda, çocuk doktorunuzun tüm talimatlarını takip etmek önemlidir. ”

Hamilelik sırasında seks prematüre doğuma neden olabilir mi?

Cinsel aktivite uterus kasılmalarını uyaran bir hormon olan oksitosini serbest bırakabilir. Bir kadın halihazırda doğuma girmek üzereyse, cinsel faaliyet doğum eylemini hızlandırır.

Bu nedenle, erken doğum semptomlarınız varsa doktorlar seksten kaçınmanızı önerir. Bebeğin erken doğmasına neden olabilir.

prematüre uyuyan bebek

Yiyecekler prematüre doğuma neden olabilir mi?

Genel olarak, doğru yemek yiyen, zararlı maddelerden kaçan ve doğum öncesi bakımı yeterli seviyede alan kadınlar hamileliklerinde iyi sonuçlara sahiptir. Ancak, her zaman istisnalar vardır.

Her şeyi doğru yapan kadınların, halen erken doğum yapabilmeleri de mümkündür. Bu yönergeleri izlemeyen bazı kadınlar ise, bebeklerini tam zamanında doğurabilir. Her hamilelik birbirinden farklıdır ve şartlar her hamilelikte değişir.

Bebek yenidoğan ünitesindeyse, anne onu herhangi bir zamanda görebilir mi?

Bu hastaneye bağlıdır. Genel olarak, hastanelerin büyük çoğunluğu, ebeveynlerin bebeklerini her istedikleri zaman görmelerine izin verir. Hatta hemşireler anneye bebeği taşımasını, bebeğin bakımını yapmasını ve bebeği yıkamasını öğretir. Her şey sizin seçtiğiniz hastaneye bağlı.

Zamanında doğan bebeklere kıyasla hasta olma ihtimalleri daha mı yüksektir?

Erken doğan bebekler genellikle daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahiptir ve bu da onları enfeksiyona karşı daha savunmasız hale getirir. Bu nedenle, iyi hijyen alışkanlıklarını korumak çok önemlidir. Fiziksel temas olmasa bile daima ellerinizi sabunla yıkayın. Bebeğinizi maruz bıraktığınız mikrop miktarını en aza indirmek istemelisiniz.

“Bebekler beklenen doğum tarihinden sonra da doğabilir. Bu bebekler postmatür bebekler olarak bilinir. Bu, 42. haftadan sonra doğarlarsa gerçekleşir. ”

Hamilelik sırasında bir hastalık prematüre doğuma neden olabilir mi?

Evet, annenin hamilelik sırasındaki sağlığı doğumu etkileyebilir. Diyabet, yüksek tansiyon, anemi ve böbrek hastalığı bebeğin doğumunu doğrudan etkileyebilir.

Ayrıca, erken doğum ve annedeki hastalıkların kombinasyonu, çocuğun bir enfeksiyon kapmasına da neden olabilir.

Prematüre bir bebek hastaneden ne zaman çıkar?

Bebek vücut ısısını korumak için inkübatöre ihtiyaç duymadığında, kendi başına nefes alabildiğinde, memeden veya biberonla beslenebildiğinde  ve yaklaşık 5 kilo ağırlığında olduğunda, taburcu edilebilir.

Bazı hastaneler, eve gittiği zaman bile bebeğin sağlığını değerlendirmekten sorumlu programlara sahiptir.

yenidoğan ünitesinde bebek

Bebek ne zaman ve nasıl uyumalı?

Genellikle, ilk birkaç hafta boyunca, prematüre bebekler genellikle günde 22 saate kadar uyurlar.

Bebeğin daha rahat hissetmesini sağlamak için hastane benzeri bir ortamı simüle edebilirsiniz. Her zaman sırt üstü ve yeterince sert ve yastıksız bir yatakta yatmalıdır.

Prematüre bir bebeğin cilt bakımını nasıl yapmalısınız?

Doktorlar bebeği her gün yıkamamanızı önerir. Derisi enfeksiyonlara daha yatkındır.

Onu haftada bir veya iki kez yıkayın. Günün geri kalanı, yüzünü, ellerini, bezin değdiği bölgeleri ve derisinin kıvrım yerlerini yumuşak bir bez ve steril gazlı bez ile nazikçe silin.

Prematüre bir bebeğe sahip olmak, düşündüğünüzden çok daha yaygındır. Sağlığı iyi olsa bile, bu durum her annenin başına gelebilir. Temel olan, ona nasıl bakacağınızı bilmektir. Ayrıca, endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.