Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin 5 Yiyecek

Fiziksel egzersiz, bedeninizi güçlendirebilir ancak belli yiyecekler bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bilhassa etkilidir. Unutmayın, yedikleriniz sizi sağlıklı kılabileceği gibi hastalıklara kapıyı da açabilir. 
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin 5 Yiyecek

Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2019

Sağlıklı alışkanlıklar her yaşta iyi bir fiziksel ve duygusal durumu korumak için esastır. Sık sık egzersiz yapmak ve işlenmiş yiyeceklerden arınmış dengeli bir diyet, hastalıkları önlemenin anahtarıdır. Bu yazıda, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yardımcı 5 yiyeceği paylaşmak istiyoruz.

Bağışıklık sistemi vücudun enfeksiyonlara, virüslere veya sorunlara neden olan bakterilere karşı kendi savunmasını temsil eder. Normal şekilde çalıştığında, kendisine saldırabilecek bulaşıcı unsurlara hemen tepki verir.

Bir önlem olarak, bağışıklık sisteminizi güçlendiren yiyecekleri bilmek ve tüketmek, vücudunuzu hastalıklara karşı hazır tutmak için çok önemlidir. Bugün size bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sağlığınızı korumak için yardımcı olan 5 yiyecek göstereceğiz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için 5 yiyecek

1. Meyve ve sebzeler

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için en yararlı meyveler narenciye meyveleridir. Portakal, limon ve greyfurtta C vitamini bulunur, bu da demir mineralini emmenize yardımcı olur. Ek olarak, bu meyveler antioksidanlar ve folik asit bakımından zengindir. Bu nedenle, özellikle kışın vücudunuzu sağlıklı tutmak konusunda harikadırlar.

bağışıklık sisteminizi güçlendirmek

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek yiyecekler deyince çok renkli sebze yemeklerini de listemizin ilk sırasına almalıyız. Yani tükettiğiniz sebzeler ne kadar çeşitli olursa, vücudunuz için o kadar iyi demektir.

Sebzeler, çinko, demir, selenyum, bakır ve beta-karoten gibi temel elementleri bol miktarda içerir. Ayrıca A, B6, E ve C vitaminlerini de içerir.

2. Probiyotikler veya fermente gıdalar

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör de “canlı varlıklar” olan yiyeceklerdir. Probiyotikler, bakteriyel floranın işleyişini artırır ve böylece sindirim sisteminizi düzenlemeye yardımcı olur.

Yoğurt, kefir ve bazı peynir çeşitleri, bol miktarda probiyotik içermesi sayesinde bağırsak floranızı düzenler. Böylece mideniz bakteri saldırılarına hazırlanacaktır. Ayrıca aşırı ilaç kullanımını engeller. Zira aşırı ilaç kullanımı sağlıklı bakterilerin yok olmasına yol açar.

3. Yeşil çay

Kahve yerine yeşil çay tüketmek kadar basit bir şey bağışıklık sisteminizi yenileyip güçlendirebilir. Bu bitkinin sağladığı güçlü bileşen olan EGCG vücudunuzun ihtiyacı olan korumayı sağlayan maddedir.

Ayrıca yeşil çay kateşinler bakımından zengindir. Bu antioksidan maddeler, bazı bağışıklık sistemi hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Tıbbi amaçlı kullanım için en iyi yeşil çay türü, gevşek yapraklı olanlardır. Günlük miktar isteğe göre değişebilir, ancak aşırı yeşil çay içmek de iyi değildir. Esasen, günde 3 bardağı geçmemelisiniz.

EGCG, hücreleri yeniler ve çevre kirliği, stres, bakteri ve virüslerin neden olduğu farklı hastalıklar gibi hasarlardan vücudu korur.

4. Zerdeçal

Hint mutfağında bu besleyici baharat yaygın olarak kullanılır. Yemeklere kattığı lezzet yanında şaşırtıcı faydalara sahiptir. Temel olarak, anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri ile bilinir.

Hint yemeklerini denediyseniz, bunların hafif olduğunu ve kolayca sindirildiğini fark etmişsinizdir. Bunun nedenlerinden biri zerdeçaldır.

Bu nedenle, aynı zamanda sindirim sorunları için doğal bir ilaç görevi görür. Ek olarak,karaciğeri arındırmada ve kalbinize enerji vermede mükemmeldir.

5. Badem

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız, bu kuru yemişi tüketmenizi şiddetle tavsiye ederiz. En büyük katkılarından biri E vitamini ve kalsiyumdur. Bu özellikleriyle cildinizi ve kemiklerinizi, saçlarınızı ve tırnaklarınızı güçlendirir.

bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için badem tüketin

Günde yalnızca on badem yemek, kırmızı kan hücrelerinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Her yaş ve fiziksel durumda kişi için badem tüketimini öneriyoruz. Ayrıca badem kansızlığı önler ve kilo vermenize yardımcı olur. Diyetinize badem ekleyerek, genel sağlığınızı koruyacaksınız.

Son olarak, sağlıklı olmak için bu 5 yiyeceği tüketmenin yanında egzersiz yapmanın, yeterince dinlenmenin ve rahatlamanın önemini de hatırlatmak istiyoruz. Sanat, müzik ve yoga gibi uygulamalar da zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz için faydalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.